Vysněný život založený na nejvyšších hodnotách

8
1957

Je něco špatného na tom, být bohatý? A pokud ano, jsou špatní všichni boháči? Je to vysněný život? Jaké jsou skutečně nejvyšší hodnoty života?

Západní populace ženoucí se za úspěchem, penězi, mocí a kdo ví, čím vším ještě, si na každém kroku vydupává uznání, sbírá vizitky, kontakty a reference – a pojmenovává tak úspěch. Vydobývá si reputaci na podkopávání sebeúcty všech kolem a přetvařuje se na každém kroku jen proto, aby se její sen stal realitou. A naivně si myslí, že její netaktní jednání bude s materializací jejích „ideálů“ zapomenuto a vše bude v nejlepším pořádku. Aspoň tak to známe ze „špičkových médií“, v nichž je nám nejen podprahově podsouváno, že být bohatý je něco špatného. Ne každý boháč je však takový.

Rychle zbohatnout a získat moc! Následující stanice „štěstí“!

Hnát se bezhlavě a bez rozmyslu za úspěchem může často vyústit v promarněný život. V tu chvíli se může člověk ohlížet zpět a zkoumat své vzpomínky, které nebudou obsahovat zhola nic. Nic smysluplného, na co by se dalo vzpomenout a co by mohlo zahřát u srdce. Jen prázdno, šeď a nevyslovitelné zklamání. Lítost nad hyenistickými činy a vydupávání reputace naprosto nelidským chováním přebije i ty nejkrásnější životní momenty. Cesta na výslunní za každou cenu je mnohdy cesta za nepopsatelným vnitřním utrpením! Kamenem, na němž si totiž nabijí tito hledači úspěchu ústa, je to, že jsou to stále jen lidé, nikoli nadlidé či dokonce roboti, jejichž moc ovlivňuje všechny vesmírné zákony. Na budování hodnot poté, co jsme po celá léta jednali v jejich naprostém protikladu, bývá většinou sakra pozdě.

Tajemství? Dobrý skutek = dobrý pocit

Jak se tedy této pasti vyhnout? Odpověď lze možná shrnout do jednoho výroku, který však bude pro každého znamenat něco jiného. Včasným uvážením všech možností, vycházejících z vlastích zkušeností, však nemůžeme nic zkazit. Všichni si moc dobře uvědomujeme, že vykonáme-li dobrý skutek, bude nám dobře, v opačném případě se je nám špatně – ať už to nazýváme depresí nebo vztekem. Chcete uspět i s pocitem naplnění? Čtěte dál.

Uspět lze i jinak než pouze tak, že budeme ostatní trestat, dělat jim naschvály, škodit, ponižovat a na potkání projevovat své egocentrické sklony. Jinak po strmém stoupání k úspěchu bude následovat ten nejtvrdší pád zpět na zem.

Nejprve správné hodnoty, poté úspěch

S bohatstvím přichází moc a té úměrná zodpovědnost. Nesnažme se nejprve zbohatnout a až pak vybrousit své hodnoty a ideály. Z jakého důvodu? I tady totiž budeme mnohokrát chybovat. A jelikož s bohatstvím přichází moc a náš vliv, tyto chyby mohou silně ranit mnohem víc lidí. Ověřovat nejvyšší lidské hodnoty až ve chvíli, kdy je již člověk bohatý, může být sakra pozdě.

„Vše, co umím na vrcholu, jsem se naučil tam dole.“
Dexter Yager

Studujete výpovědi těch nejúspěšnějších lidí světa? Za ně všechny vypovídá nejlépe ta výše uvedená od Dextera Yagera. Úspěch je důsledkem vytrvalého a neúnavného dodržování nejhumánnějších hodnot. I nejúspěšnější lidé světa budovali své nejzakořeněnější položky hodnotového žebříčku v podstatě na dně. Přesněji: Nebudovali je na vrcholu, proč tedy nechcete jít v jejich šlépějích?

Hodnoty a luxus, jde to k sobě?

Jak se však postavit k užívání si luxusního životního stylu, když víme, že na mnoha místech světa nemají v ten samý moment lidé co do pusy? A častokrát slýcháme, že by se měly rozdat všechny peníze bohatých do chudých zemí. Naše představa o „boháčích“ však bývá častokrát zkreslena. Odsoudíme je, aniž bychom věděli, jak moc se věnují pomoci a činnosti zvané filantropie. Co by se však stalo, kdyby člověk veškeré své bohatství rozdal hladovým? O své bohatství by kompletně přišel, ztratil by veškerou moc a vliv a pravděpodobně by se nezměnilo vůbec nic. Je to to samé, jako kdyby někdo řekl vám, že máte vše, co máte, prodat a darovat to 100 lidem z Adis Abeby. Toto je běh na dlouhou trať, kterou jen těžko změní jeden člověk, zde musí spojit síly celé lidstvo.

„Úspěch není výsledkem vydělávání peněz. Je to naopak – vydělávání peněz je výsledkem úspěchu.“
Earl Nightingale

Luxusní životní styl je největší odměnou pro toho, kdo je na něm nejméně závislý. A právě v těchto momentech hluboké relaxace nabírají jedni z nejschopnějších lidí světa sílu na revoluční projekty, které v budoucnu zachrání deseti a statisíce lidí! Přitom se nám může zdát, že pouze leží ve vířivce nebo na masážním lehátku. Takto se na tyto lidi dívají pouze lidé s velice úzkým rozhledem, nebuďme jimi! Řešme to, jak světové populaci můžeme pomoci my, místo nesmyslného tlachání o tom, jak si počínají ostatní.

Chceš dokázat, že se ostatní mýlí?
Tak přestaň jen kecat a dokaž to! Nikoli slovy, ale činem!

Myslíte si, že vám nejvyšší možnou životní radost přinese pouze balík na kontě a zajištěná budoucnost? Že je to jsou skutečné hodnoty? Ano? Tak v tom případě se zamyslete, proč každou bytost z druhu homo sapiens sapiens tak hřeje u srdce, kdykoli učiní maličkost pro druhé, aniž by očekával nazpět odměnu? Jak jsme si již řekli: Jsme stále jen lidé.

Planoucí úspěch přímo ze srdce

Proč v nás tedy vládne taková radost, pokoj a zároveň nadšení, když jedeme autem a vidíme jednoho muže či ženu na přechodu a necháme jej přejít přes silnici? Nebo necháme starší osobu sami od sebe posadit v autobuse…? Jelikož je to dobrý skutek a laskavost pro druhého, aniž bychom očekávali, že nás dotyčný odmění. Například že zastaví plácačkou provoz a na kapotě našeho auta nám vypíše šek na 500 Kč. Nic z toho, prostě jsme od něj žádnou odměnu nechtěli. Jednoduše jsme projevili svou lidskou přirozenost.

Na tyto dobré skutku není třeba vyhradit si jeden den v týdnu, můžete je praktikovat v každém ze všedních dnů. A každý den dostáváte desítky příležitostí pustit před sebe druhého ve frontě v nákupním centru, usmát se na prodavače a zeptat se, jak to dnes jde, cestou pustit člověka na přechodu, nečekaně zakoupit maličkost protějšku a dětem… Příležitostí je nekonečno! Jak na to?

Je to tak jednoduché:

1. Na chvíli zapomeňte jen a jen na sebe.
2. Zeptejte se sami sebe: „Čím mohu být prospěšný druhým?“
3. Stiskněte knoflík plné pozornosti.
4. Využijte každé příležitosti.

Jděte do toho, zkuste to, prožijte to, zakuste to již dnes! Pochopíte-li tuto lekci a budete-li se jí řídit, váš život se změní! Změňte život nejen svůj, pomozte jej společně s námi změnit i ostatním. Zvládnete-li tohle, jste schopni úspěšně zvládnout i mnohem větší výzvy. Co teď uděláte…?

Čtěte také Test: Jste úspěšní?

8 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den. Vas clanok je dokaz, ze svet sa uz zacina menit. Ludia sa zacinaju menit. Aj vdaka Vam. Klucom je vedomie. Vedoma zodpovednost za kazde jednanie. Je to stav vedomia cloveka. Je to skvely clanok. Robite skvelu pracu. Zelam vsetko dobre !

  2. Už po prvních řádcích jsem tušila, která bije…nebo spíš, kdo;)
    Mám obrovskou radost ze stvárnění a nádherného pojetí tématu. Děkuju, Radku. Tento článek ve mě zanechal pocit důvěry, něhy a naděje.
    A už ho dál nebudu kazit dalšími slovy 😉

  3. Zdravím vás, jsme velice vděčni za Vaše nadšené příspěvky. Je vidět, že společně kráčíme po správné cestě. Děkujeme za vaše kladné ohlasy, těšíme se u další kreativní tvorby. Radek, redakce Dreamlife.cz

  4. Děkuji za super článek, už jsem se k němu vrátil podruhé, abych osvěžil myšlenky a získal z něj novou energii 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here