Johnnie Walker: Muž, jenž obešel celý svět

2
2345

Příběh tradiční skotské blended (tedy míchané) whisky jménem Johnnie Walker, která si krom svého stylu a chuti drží nejeden světový primát, se začal psát roku 1820. V tomto roce se poprvé historii přehouplo počítadlo světové populace přes 1 miliardu, a mezitím se v mysli jednoho nadšeného muže jménem John Walker, jenž byl blenderem whisky a obchodníkem, zrodil obrovský sen.

„Kam dopluje loď, tam popluje i Johnnie Walker!“ – John Walker

Šlo o velice cílevědomého muže, který si byl moc dobře vědom, že je schopen z whisky učinit světový nápoj. Zatoužil do své whisky namíchat nezaměnitelnou esenci, která z ní učiní tu nejlepší whisky světa. Toto byl přístup, který jasně demonstruje bohatý charakter tohoto muže, který předal i svým potomkům. Žádné přízemní přání, právě naopak ušlechtilá vize – nechtěl jen další „dobrou“ whisky, snil sen o té nejlepší whisky na světě. Nezůstalo u přání, uskutečnění této vize se stalo hnací silou jeho života. A okamžitě ji začal realizovat.

Jakmile věděl, že se mu podařilo namíchat whisky se světovými parametry, šel dál. Jeho syn Alexander mu pomohl si plácnout například s kapitány lodí, kteří mířili na své zaoceánské plavby – a hle, každá loď opouštějící Skotsko měla rázem na palubě hned několik beden s logem Johnnie Walker, a to nejen pro posádku. Jen ať svět pozná, co je Johnnie Walker zač! Alespoň přesně víme, kde vzala tato whisky svůj bohatý charakter… A tento charakter udržují i jeho následovníci, neboť dědictví je předáváno z generace na generaci.

V roce 1900 byl Johnnie Walker znám již ve 120 zemích světa!

Jedinečnost však získal i díky zevnějšku – jako první whisky vešla ve známost nikoli v klasických oválných, ale v lahvích s čtvercovým půdorysem (velice podobným těm dnešním). Proč? Z důvodů maximálně praktických i estetických. Psal rok 1860. Čtvercové lahve, umístíme-li je do bedny, zbytečně neplýtvají místem jako lahve kulaté. Navíc kulaté lahve oplývají další velikou nevýhodou, která je povaze skla tolik příznačná, a to právě nízkou odolností. A transport po bouřícím moři či po kamenitých stezkách rozhodně není vysněným prostředím pro kulaté lahve s minimální styčnou plochou s okolím…

Další odlišností Walkera je nezaměnitelná etiketa, díky jejímuž sklonu přesně 24 stupňů zaručeně poznáte každou láhev. Proč přesně 24? Čistě marketingový tah, který „chodce“ odlišil stovek a tisícovek ostatních whisky, které byly a jsou produkovány ostatními palírnami. Tento branding však přišel na řadu až později díky následovníkům starého Johna Walkera. 

Potenciál stát se součástí Blue Label má pouze každý 1000 sud.

Produktová řada Johnnie Walker je ustálená na počtu 7 druhů, patří sem: Johnnie Walker Red Label (5letá, základní whisky), Johnnie Walker Black Label (12letá proslulá whisky, o níž by mohl vyprávět Winston Churchill, který pil 1 láhev denně), Johnnie Walker Green Label (směs 15letých whisek, která získala titul „Nejlepší míchaná whisky“), Johnnie Walker Swing (25leté whisky v méně tradiční kompozici oproti ostatním barevným řadám), Johnnie Walker Gold Label (jedna z vrcholných whisky z dílny JW), Johnnie Walker Platinum Label (2. nejvyšší whisky z řady, jejíž 18 let zrání ocení nejen odborníci), a konečně Johnnie Walker Blue Label (vrchol z palíren Johnnie Walker, jenž je namíchán ze směsí nejméně 60letých whisky).

Johnnie Walker je výsledkem blenderského umu a zkušenosti namíchat ve správném poměru na 35 sladových a 5 obilných whisky o různé zralosti. A do dnešních dnů má míchání na starosti tým profesionálních blenderů – síla tradice rezolutně vylučuje svěření zodpovědnosti strojům. Už chápete, co se skrývá uvnitř těchto lahví?

Whisky, které si aktuálně nesou štítek „Blue Label“ byly v sudu zašpuntovány kolem roku 1950!

A i kdyby se stalo cokoli, milovníci whisky si mohou oddechnout – počet sudů se štítkem JW na skladech, v nichž pro potěchu chuťových pohárků zraje tato whisky, se nevyčísluje v desetitisících ani statisících, nýbrž v milionech! A všechny tyto události mají kořeny v mysli jednoho muže. Tento muž myslel jinak, jednal jinak, došel nejdál. Nikdy se nezastavil a jeho odkaz – nehledě na čas – stále neúnavně míří směrem kupředu. To je Johnnie Walker, inspirujte se jím i vy. Keep walking!

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here