Největší zajímavosti o knize Malý princ!

0
9334

Malý princ, kouzelné, nadčasové literární dílo francouzského spisovatele, humanisty, letce a filozofa Antoina de Saint-Exupéryho. Co o něm pravděpodobně ještě nevíte…

Knížka Malý princ uvádí: „Pro čtenáře od 7 let.“ Mnozí se však shodují, že její hloubku pochopili až v dospělém věku (povětšinou po 40 letech). Jde bezesporu o kouzelné dílko (ačkoli malé délkou) disponující obrovskou zajímavostí… a nejen v textu, ale též v tom “kolem”.

„Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.“
Antoine de Saint-Exupéry

Ilustrace

A. E. knížku sám ilustroval. Nejprve sice hledal ilustrátora, ale nikdo se mu nezdál dost dobrý, tak to nechal na sobě.
Hlavní postavičku (malého prince) si kreslil už mnoho let předtím, než začal knihu psát i o ní vůbec přemýšlet. Na otázku, jak získal malý princ svou tvář, odpověděl: „Jednoho dne jsem se podíval dolů na prázdný list papíru a postava se na mě podívala a řekla: Jsem malý princ.

Z příběhu

Podle Drewermanna vede v knížce pilot – dospělý A. E. rozhovor s jeho vnitřním dítětem – princem.

„Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje.“
Antoine de Saint-Exupéry

Princův vztah k růži je inspirovaný vztahem s manželkou autora, což potvrdily i paměti, které sama (Consuelo) napsala (Paměti růže).

„Vy se mé růži vůbec nepodobáte, vy ještě nic nejste,“ řekl jim. „Jste krásné, ale jste prázdné,“ pokračoval. „Není možné pro vás umřít… ona jediná je důležitější než vy všechny, protože právě ji jsem zaléval… Protože právě ji jsem poslouchal, jak naříkala nebo se chlubila, nebo dokonce někdy mlčela. Protože je to má růže.“
Antoine de Saint-Exupéry

Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.
Antoine de Saint-Exupéry

Inspirací A.E. bylo létání i pád na poušti, když s letadlem skutečně havaroval na Sahaře.

Až si budeme vědomi své úlohy, byť zcela bezvýznamné, pak teprve budeme šťastni.“
Antoine de Saint-Exupéry

Autorovo finále

Podle původních rukopisů Antoine vystřihl scénu, ve které se princ setkává s mužem, který se snaží dokončit křížovku.

Antoine věnoval tuto knížku svému nejlepšímu příteli Léonu Werthovi (Léon byl Žid nucený ukrývat se před fašisty). Nechal prý na stole zmačkaný papírový sáček, ve kterém byl těžko čitelný rukopis o 140 stránkách, na nichž nechyběly skvrny od kávy nebo propálená místa od cigaret a ilustrace, se vzkazem: “Chtěl bych ti dát něco nádherného, ale tohle je všechno, co mám.”

Podepsal prvních 785 výtisků.

Knihu dopsal rok před svou smrtí.
Malý princ sledoval slunce 44x, A. E. zemřel ve 44 letech.

Reakce

Vydavatelé chtěli změnit konec příběhu. Autor odmítl.

Prvotní reakce byly rozpačité. Recenzenti nevěděli, kam dílo zařadit, zda pro děti, nebo pro dospělé, a tedy jak hodnotit. Jen čtenáři prý měli hned jasno. Malý princ jim okamžitě přirostl k srdci.

Cenzura

Francie si mohla kouzlo příběhu oficiálně vychutnat až po 2. světové válce v roce 1946, čehož se autor nedožil. (Knihu A. E. napsal v exilu v USA 1942, 1943 ji předal* přítelkyni, aby ji donesla vydavateli, zatímco on se vrátil k armádě k francouzské letce do Alžíru. V USA byla kniha vydána 1943. 1944 zemřel).

V Maďarsku byl Malý princ až do roku 1957 zakázán s úředním prohlášením: „Ochraňme naše děti před jedem pohádek, jakou je absurdní a morbidní nostalgie Malý princ, který hloupě touží po smrti.

„Když člověk ponižuje, pak jen proto, že je sám nízký.“
Antoine de Saint-Exupéry

Překlady

Knížka byla přeložena do více než 300 jazyků a dialektů (je i v Braillově písmu), což ji pasuje na 3. místo na žebříčku nejpřekládanějších knih.

Nejprve, kvůli cenzuře, vyšla knížka v USA v angličtině – v řeči, kterou A.E. neuměl. Do češtiny byl Malý princ přeložen roku 1959 Zdeňkou Stavinohovou.

Jde od oblíbený text při studiu cizích jazyků, zejména při výuce francouzského jazyka.

Adaptace

Malý princ má několik filmových adaptací. Nejnovější je stejnojmenný animovaný film (2015) režiséra Marka Osborna. Dílo bylo zpracováno i jako televizní show, muzikál, opera, balet… Dokonce si lze kouzlo této pohádky vychutnat i v zábavním parku.

Žebříčky

Prodalo se více než 200 milionů výtisků, patří mezi 50 nejprodávanějších knih a odhaduje se, že je celosvětově 2. nejčtenější (po Bibli). Francie ji považuje za jednu z nejlepších knih 20. století.

„Dospělý si potrpí na číslice. Když jim vypravujete o novém příteli, nikdy se vás nezeptají na věci podstatné. Nikdy vám neřeknou: „Jaký má hlas? Které jsou jeho oblíbené hry?“ Místo toho se zeptají: „Jak je starý? Kolik má bratrů? Kolik váží? Kolik vydělává jeho otec?“ Teprve potom myslí, že ho znají.“
Antoine de Saint-Exupéry

Zdroje: wikipedia.org cbc.ca mentalfloss.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here