Modrou nebo červenou pilulku…?

3
1968

Byli jste již konfrontováni s takovýmto “hop, nebo trop” uvažováním? S uvažováním, že jeden moment změní úplně vše? Četli jste někdy příběh osobnosti, jíž jistá událost naprosto “změnila život”? Silná událost, kterou vzrušeně popisuje slovy: “V tento moment se mi změnil život!” Určitě ano, pokud ne, hledejte a pročítejte příběhy veleúspěšných. Jsme si jisti, že nenaleznete pouze “pár” případů.

Tyto příběhy působí na naší psychiku stejně, jako kupříkladu “zázračné” vyléčení nevyléčitelné choroby. “Kéž bych tak objevil tu knihu, myšlenku nebo mne potkala událost, která otočí můj život vzhůru nohama…,” toužebně voláme ze současného místa do neznáma, namísto toho, abychom dali budíček své odvaze a sebevědomě vykročili směrem kupředu. Ten zázrak, po kterém voláme, a má změnit náš život, ale nepřijde za námi…

Mnoho z nás nicméně žije v iluzi této pilulky. Pokud chcete skutečně růst, jedinou možností je na tento instantní úspěch zapomenout!

Nečekejme tedy na “ten” jeden okamžik, kdy budeme moci zavolat svému kronikáři a nadšeně mu diktovat: “Piš si, dnešní den mi změnil úplně celý život”. Tato idea nás zbavuje veškeré odpovědnosti za náš osobní růst. Náš sílící pocit, že nezbytné části procesu růstu vlastně zase až tak nezbytné nejsou, nám začerňuje skutečnost! To v nás evokuje lživý pocit, že existuje nějaké supertajné a extrémně mocné zaklínadlo. Nějaká jednoduchá fráze, kterou když vyslovíte, změní se nemoc ve zdraví, neštěstí ve štěstí a chudoba v bohatství.

Tím nechci popírat fakt, že je mnoho příběhů, kdy i jedna jediná událost naprosto změní celý lidský osud, i celé jeho rodiny a okolí. Ano, i takovéto příběhy existují, jistě. Avšak drtivá většina případů se mezi ně neřadí. V absolutní většině případů citelných změn k těmto změnám vedou stovky změn malých, pro ostatní nepatrných a takřka nepozorovatelných. Tyto malé změny mají tu vlastnost, že se neustále kumulují. Nabalují se na sebe, prolínají se a vedou ke stále vzrůstajícímu sebeuvědomění. Zároveň tak dávají vzniknout okamžiku, jenž my nazýváme “radikální změnou”, “změnou smyslu života”, “životní změnou” apod. Na počátku ale stojí malá změna, pak další malá změna a další… Až poté přijde ta velká a citelná! To se však v příběhu úspěšných lidí, až na výjimky, neuvádí. Zdánlivě nejdůležitější je totiž ta “velká změna”… Zamyslete se nad tím a poskládejte si dohromady střípky této pravdy.

A proto se nesnažme přivábit nějakými okultními kousky okamžik nového života, radikální zlom, nazývejte to dle libosti. Nečekejte, že jednoho večera si půjdete lehnout naprosto zdrceni, znechuceni a nešťastni ze života a ráno se probudíte ve svém životě snů! Na začátek učiňte malou změnu, malá je naprosto dostačující. Pochvalte se, pomozte druhému, darujte úsměv… Učiňte jednu změnu. Časem se stane vaším správným zvykem a i pro vás nakonec přijde zlom, ano – přijde! Přesněji vy přijdete a dospějete k němu, ne on k vám.

Neusínejte však na vavřínech a ani o krok neustupujte každodenním překážkám. Zhluboka se nadechněte a sdělte jim, že zde jejich putování končí: “Postavit se mi byla chyba, vybrali jste si nesprávnou cestu!” Čekáním na zázrak, který si jen tak bude vykračovat kolem a bez veškerého úsilí vám spadne z ničeho nic do klína, je skutečné bláhová myšlenka. Není to nic jiného, než pouze čistokrevná ztráta času.

Především ale nezoufejte! Vždyť tu jsou učitelé, od kterých se lze učit. Máte magazín, který vás správně nasměruje a upřímně podpoří! Máte příběhy, jež tyto pravdy dokazují. Největším kamenem úrazu je, že všechny tyto inspirující příběhy v sobě zahrnují jako hlavní ingredience vytrvalost a úsilí. To proto existuje pouze malá skupinka 5 % odvážných, kteří se odhodlají podstoupit tuto pouť a nic je nezastaví. Bez těchto vlastností se však k radikální změně nedopracujete! Nedopracujete, pamatujte na tato slova!

3 KOMENTÁŘE

  1. Taky mám takové zkušenosti. Na ten okamžik, který mi změnil život se ale můžu podívat, až když se ohlédnu po sakramentsky dlouhé době. Je vidět úplně jasně. Ale mezi tím okamžikem a přítomností je tisíce malých krůčků, pádů, vstávání, odmítnutí, pochybností o sobě i odmítnutí okolí. Každý z těch zdánlivě nepatrných krůčků, kdy by bylo pohodlnější zůstat stát, nebo se jen dívat, mě posunuje dopředu. A příběhy z Dreamlife opravdu ispirují a dávají sílu. Nakoply mě. Díky za ně!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here