Nejčastější chyby při focení mobilem

0
3696

Chytré telefony mají dnes po ruce téměř všichni a kvalita fotek jimi pořízených stoupá raketovou rychlostí. “Zrcadlovky budou pro běžné lidi časem minulostí,” tvrdí zakladatel kurzů focení mobilem Minutové foto Petr Krejčí, který společně se svými kolegy učí účastníky kurzu, jak ze svého mobilu vyždímat co nejlepší fotky.

Určitě i Vy máte ve svém okolí někoho, kdo vlastní zrcadlovku za desítky tisíc korun a přitom mu na ni doma sedá prach. A když už ji dotyčný přeci jen vezme do ruky, často ani neví, jak s ní má vlastně zacházet nebo jaká jsou obecně platná základní pravidla při fotografování.

A proto jsme se na nejčastější chyby při focení zeptali Petra Krejčího, autora minutových konceptů, který po úspěšném “Minutovém řečníkovi” rozjel i kurzy focení  “Minutové foto”.

KVANTITA NAD KVALITOU

V dnešní rychlé době fotí lidé ve spěchu a často pořizují série fotek, ze kterých mají v úmyslu si posléze vybrat. Dostanou se k tomu ale někdy? Mají stovky fotek, ale je mezi nimi alespoň jedna opravdu kvalitní?

Tvrdím, že je lepší přivézt si z výletu 20 hezkých fotek, než 250 bezmyšlenkovitě nacvakaných za sprintu.

Vezměte si naše prarodiče, kteří  digitální technologie neznali, museli se spolehnout na fotoaparáty, které fotily na film. Jenže ten měl omezený počet snímků a jejich vyvolání stálo čas a peníze. To nutilo lidi opravdu přemýšlet nad tím, co vlastně chtějí na fotce zachytit.

Na kurzu MF se dozvíš několik praktických tipů jak udělat skvělou fotku.

NEZNALOST PRAVIDLA TŘETIN

Pravidlo třetin je základní kompoziční nástroj při focení nejen mobilem.

Rozdělte fotku na tři shodné části svisle a tři shodné části vodorovně. Tím dostanete snímek, který je rozdělen do devíti částí.

Hlavní motiv pak umístíte poblíž těch dělících linií. Tedy ne do středu fotografie, ale ani ne úplně ke kraji, ale do průsečíků dvou vodících čar.

Doporučujeme mít vždy v mobilu zapnutou mřížku.

STOJÍŠ JAKO TVRDÉ Y

Určitě se vám stalo, že jste se chtěli vyfotit na nějakém pěkném místě, kamarád vás vyfotil, ale na fotce jste stáli jako tvrdé Y. Na kurzu MF se mimo jiné dozvíš, jak pracovat s “modelem”, kterého fotíš. Aby výsledná fotka měla šťávu.

FOTÍŠ MOC Z DÁLKY

Objekt vás nekousne (pokud zrovna nefotíte psa), a proto se nebojte přiblížit, více s objektem pracovat a zkusit různé úhly pohledu.

POZOR NA OŘEZY V KLOUBECH

Už žádné fotky bez hlavy! Také jistě nechcete svým modelům amputovat končetiny. Dávejte si pozor na části těla mimo záběr, raději se vy nebo váš model o kousek posuňte. Když už je ořez nezbytný, nikdy neřežte v kloubech, ale raději v polovině stehen, lýtek, paží či v pase nebo v ramenou.

FOTKY JAKO NA OBČANKU

Nefotíte se na doklady, zahoďte kamennou tvář a nestůjte v pozoru. Raději se zkuste trochu uvolnit, natočit se mírně z profilu a fotka bude už na první pohled zajímavější a model na ní bude vypadat lépe. Nebojte se svůj objekt rozesmát a zachytit přirozenou emoci. Ať už vtipem nebo nějakou veselou poznámkou. 🙂

Díky za několik tipů jak fotit respektive jak nefotit.

Jak tě vlastně napadlo založit kurzy focení na mobil?

Byl jsem s kamarádem na dovolené a poprosil ho, aby mě vyfotil a on vyfotil toto.

V ten moment jsem si uvědomil, že běžní lidé prostě “bezmyšlenkovitě cvakají” a nad fotkou vůbec nepřemýšlí pojmy typu pravidlo třetin nebo kompozice na střed nikdy nešlyšeli a pak mají právě zmiňované tisíce fotek, na které se nikdy nepodívají. Já si vždy z akce odnáším pár jednotek hezkých fotek na památku.

A jak ses dostal k focení ty?

Já jsem nikdy nefotil a ani si nemyslím, že bych měl nějaký extra cit, ale jednu dobu mě to začlo bavit, začal jsem si o tom číst a neustále jsem se ptal kamarádů fotografů, co jsem tu zase udělal špatně a díky zpětné vazbě jsem se zlepšil a pak jako koníček začal fotit lidi. A když si asi každý druhý začal z mých fotek dělat profilovky na Facebooku, uvědomil jsem si, že mám asi co předat, začal jsem je to učit a uvědomil jsem si, že mě to děsně baví.

Kurzy vedeš přímo ty?

Sem tam ano, protože mě to neskutečně baví, ale jelikož je to jeden z mých 7 projektů, tak kurzy vedou kolegové – fotografové.

Pro koho jsou kurzy určeny?

Především pro ženy a dívky, typický zákazník je dívka od 18-26 let, studentka vysoké školy, ale měli jsme na kurzu i 50tníky. 🙂

Kurz MF je skvělý i jako párová aktivita, kde se standardně fotopartneři sice střídají, ale pokud daný pár chce, může absolvovat všechna cvičení v páru spolu.

Mimo jiné jsme dělali např. workshop pro MISS CZECH REPUBLIC nebo pro management pražského kultovního VNITROBLOCKU. Nejrůznější firmy si berou MF jako neobvyklou formu firemního teambuildingu.

A proč kurzy focení mobilem a ne zrcadlovkou?

Nejenom já, ale i moji kolegové, např. Radim Madarász s těžkým srdcem musel přiznat, že holt focení mobilem časem v běžné populaci zastíní nošení těžkých zrcadlovek.

“Mobilní fotka jde v posledních letech mílovými kroky kupředu a tento trend bude nadále pokračovat. Pro běžné focení momentek a každodenních situací určitě hodnotím telefon s kvalitním fotoaparátem jako lepší volbu. Samozřejmě bez zvládnutí obecných základů fotografie nám ani sebelepší fotomobil k atraktivnějším fotkám nepomůže. Zároveň je určitě vhodné zvládnout alespoň základní postprodukci fotek přímo v telefonu, která naše fotky nechá mezi ostatními opravdu vyniknout.”

Většina lidí už dneska nepozná zda jde o fotku z mobilu nebo ze zrcadlovky: viz fotky z mobilu zde.

Jak kurzy Minutové foto probíhají a co se účastníci naučí?

Nejčastější zpětná vazba od účastníků je, že se naučili přemýšlet nad fotografií dříve než něco bezmyšlenkovitě vyfotí.

A zároveň si osvojili několik základních pravidel, které jejich fotky posunou na vyšší úroveň.

Kromě nově nabitých vědomostí se navíc účastníci skvěle pobaví a poznají nové lidi ve venkovním prostředí.

www.MinutoveFoto.cz – praktické kurzy focení mobilem  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here