6 vět, které od úspěšných neuslyšíte

0
2166

Cesta za úspěchem rozhodně není bez překážek. Nejvíc jich však máme ve vlastní hlavě a mnohé si ještě sami vytváříme. Které věty od úspěšného člověka v žádném případě neuslyšíte?woman-1150067_1280

„To nejde…“

Řešení má každý problém. A to i takový, který zdánlivě vypadá neřešitelně. Úspěšní lidé se nikdy nevzdávají a snaží se situaci nějakým způsobem zvládnout. Klíčem k tomu, abyste dosáhli toho, co chcete, je totiž pozitivní přístup. Když se zdá, že rozumné východisko je přece jen v nedohlednu, pomůže vám malý trik. Jednoduše si stanovte dílčí kroky, které vám nakonec pomohou dosáhnout kýženého cíle. Nebudete mít potom tak silný pocit, že je toho na vás moc a že to rozhodně nemůžete zvládnout. Posun, byť pomalejší, vás navíc motivuje k plnění dalších úkolů. Svoje vlastní hranice si totiž určujete sami, takže je načase skončit s výmluvami, proč něco nejde. Snažte se, aby to šlo.

„Neraď mi. Tvůj názor mě nezajímá.“

Úspěšní lidé jsou si vědomi toho, že ani zdaleka nevědí všechno a nebojí se být kreativní a nové podněty k sobě pustit. Stále se máte co učit a jste obklopeni lidmi, kteří vás k úspěchu mohou posunout. Tak jim naslouchejte. V dnešní době doslova překypující informacemi si navíc buďte jisti, že je nikdy nemůžete obsáhnout všechny. Zachovejte si proto pokoru.

„Tohle není fér. Proč ona/on? Zasloužím si to víc.“

Tak trochu souvisí s předchozím bodem. Pokud chcete dosáhnout splnění svých snů, zarazit by vás nemělo ani to, že je občas někdo lepší než vy a dostane se mu za to ocenění. Namísto toho, abyste se užírali závistí, přemýšlejte o tom, jak si vzít inspiraci z člověka, který byl tentokrát úspěšnější. A pokud nepředvedl lepší výkon a získal odměnu neprávem? Řešte situaci konstruktivně a běžte se bít za svou pravdu. Nebo se zkrátka smiřte se s tím, že život není fér a přestaňte naříkat. Stejně už na situaci nic nezměníte a pesimismus vás bude zbytečně brzdit. Raději tedy svou energii napřete do čehokoli smysluplného a zkuste místo soustavného stěžování si něco vytvořit.

„Mohl jsem mít..“ nebo „Měl jsem mít…“

Také tenhle bod navazuje na myšlenky jmenované v předchozích dvou odstavcích. Chcete-li uspět, naučte se odpoutat od minulosti, kterou už stejně nemůžete změnit. A rozhodně se nekonečně dlouho nepitvejte ve starých křivdách, ani nelitujte vlastních rozhodnutí, jejichž důsledky jsou už nezvratné. Pokud se vám něco nepovedlo, berte to jako zkušenost a poučení. Úspěšní lidé hledí dopředu, nikoli zpět. A investují do toho, co má skutečný význam a co mohou ovlivnit.

„Tohle dělat nebudu. To nejsou moje povinnosti.“

Jako byste se měli od ostatních inspirovat, také je dobré ostatním pomáhat a být týmovým hráčem. Minimálně proto, aby druzí pomohli zase vám, jakmile to budete potřebovat. Máte pocit, že je toho na vás opravdu moc a váš nadřízený na vás vytrvale chrlí další a další úkoly? I tak je nemusíte odmítat. Jednoduše si stanovte svoje priority. Domluvte se s vedením na tom, co z toho, co máte na starost, může počkat a co je naopak natolik důležité, že to musíte upřednostnit. Zároveň tak dáváte najevo vstřícný postoj, který sděluje, že práci opravdu jste ochotni udělat, nicméně se nebudete cítit přetížení mnoha povinnostmi naráz.

  • „Nesnáším svoji práci.“
  • „Já nechci. To dělat nebudu!“
  • „Kolega/šéf je blbec.“

Ze svého slovníku byste rovnou měli vyškrtat všechny vulgarity, urážky. Naučte se také neodsuzovat ostatní a nechovejte se k nim přezíravě. Buďte vstřícní, a to nejen k lidem. Zapomenout byste měli vlastně na jakýkoli záporný postoj i vůči práci jako takové. Pokud se vám něco příčí a skutečně to udělat nechcete nebo máte-li oprávněný důvod ke stížnostem, naučte se s lidmi komunikovat, řešte problémy otevřeně a veďte dialog. V něm se snažte být slušní, taktní a pro druhou stranu si zachovejte pochopení a naslouchejte jí.

© Holanová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here