10 NEJ knih za 125 let podle Newyorčanů

0
4176

Není kniha jako kniha! Pojďme se podívat na 10 nejčastěji vypůjčených knížek z Newyorské veřejné knihovny za 125 let a inspirovat se...

Newyorská veřejná knihovna (NYPL) letos slaví své 125. narozeniny! Darem jí (i čtenářům) personál zpracoval statistiku. Avšak nejde o nudné údaje! Bylo totiž analyzováno nepřeberné množství dat s cílem najít 10 knih, které čtenáři, napříč časem, nejvíce milují/půjčují! A podařilo se!

Žebříček 10 nejčastěji vypůjčených knih z NYPL od roku 1895:

Sněžný den
Ezra Jack Keats

Dětská obrázková kniha (1962), která získala Caldecottovu medaili. 

Kocour v klobouku
Dr. Seuss

Jestliže neznáme Kocoura v klobouku (1957), určitě od Dr. Seusse známe Grinche! Kocour v klobouku je opět veršovanou pohádkou. Rodiče a učitelé vyzdvihují její snadné čtení, které zvládne i prvňáček.

1984
George Orwell

„Velký bratr tě sleduje!“
Román (1949), v němž je individualita i láska zločinem. Je považovaný za jedno z nejzásadnějších literárních děl 20. století, což podporují i získaná ocenění: NPR top 100 Science Fiction and Fantasy Books a 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde.

Tam kde žijí divočiny
Maurice Sendak

Dětská obrázková kniha (1963), která taktéž (jako Sněžný den) získala Caldecottovu medaili. Maurice Sendak byl držitelem ceny Hanse Christiana Andersena a jako úplně první cenou Astrid Lindgren Memorial Award.

Jako zabít ptáčka
Harper Lee

Román (1959), jenž získal Pulitzerovu cenu, pojednává o toleranci, soucitu, morálce, odvaze, genderové i rasové rovnosti… Autorce byla udělena (2007) Medaile svobody (občanské vyznamenání).

Šarlotina pavučinka
E. B. White

Knížka (1952), s oceněním Newbery Medal, pro děti a mládež o neobvyklém přátelství a obětavosti. Od autora můžeme také znát dílko Stuart Little. 

451 stupňů Fahrenheita
Ray Bradbury

Sci-fi román (1954) pojednávající o budoucnosti, v kterém je například trestné číst knihy nebo mít vlastní (společností nepovolené) myšlenky. Získala Cenu Hugo,
Prometheus Award, NPR Top 100 Science Fiction and Fantasy Books.

Jak získávat přátele a působit na lidi
Dale Carnegie

Motivační kousek – naučná literatura o seberozvoji a sebe-zlepšení (1936), mnohými je považován za základní stavební při budování vztahů, sebevědomí i úspěchu.

Harry Potter a Kámen mudrců
Joanne K. Rowling

Řadu starších děl, které mají oproti novějším kouskům výhodu času (tedy delší doby, kdy mohly být z knihovny vypůjčeny) přetrhává Harry Potter (1997), fantasy (nejen) pro děti a mládež! Získala ocenění Nestlé Smarties Book Prize a další. Pyšnit se může (mimo jiné) více než 500 000 000 prodaných kusů! 

Tuze hladová housenka
Eric Carle

Graficky zajímavá, pestrá dětská knížka (1969) s jednoduchým textem, který děti učí počítat, rozeznávat potraviny…

„Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“
Oscar Wilde

Z žebříčku knihovny vyplývá, že nejčastěji se půjčují knihy kratšího rozsahu, tedy dětské obrázkové nebo s jednoduchým textem pro malé čtenáře. Najdeme tam ale i knížky pro dospělé. Literární milovníci věří, že příběh hraje vždy zásadní roli v oblíbenosti knih a častokrát i “jen” knížka pro děti v sobě skrývá hlubokou myšlenku…

„Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost.
Nemilovat moudrost však znamená stát se hlupákem.“

Jan Amos Komenský

NYPL (Newyorská veřejná knihovna)

Je jednou z největších veřejných knihoven v USA. Její zaměstnanci ročně obslouží více jak 17 000 000 čtenářů přímo v knihovně a několik dalších milionů online. Najdeme v ní přes 55 000 000 různých publikací (knihy, e-booky, DVD, vědecké sbírky…) V její historické části najdeme i dopis Kryštofa Kolumba z roku 1493, v němž oznamuje objevení NOVÉHO SVĚTA.

TIP
Dětské knížky s jednoduchým textem jsou skvělou učební pomůckou při výuce (i samostudiu) cizích jazyků.

Čtěte také:
TOP 3 knihy, které vás posunou
Malý princ

Zdroje:
wikipedia.com
sciencealert.com
nypl.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here