Kuba: Po stopách Hemingwaye

0
2448

V hotelu Ambos Mundos ve Staré Havaně pracoval v pokoji č.511 na svém románu Komu zvoní hrana. Můžete se na chvíli posadit v prostorné mramorem vykládané hale a mezi kufry turistů si prohlížet černobílé fotky zachycující Hemingwaye na Kubě. Kuba a Hemingway představují spojení známé nejen pro milovníky literatury. V časopise Life se poprvé v roce 1952 objevil text padesátiletého autora, který proslavil Kubu – Stařec a moře. Právě za tuto knihu získal spisovatel v roce 1954 Nobelovu cenu. Hemingway prožil na Kubě v malém přístavním městečku Cojimar na východě Havany mnoho let, v červnu 1960 ji však už psychicky nemocný opouští.

Hemingway strávil dvacet let na Kubě na statku poblíž Havany. Finca La Vigía, nízký bílý koloniální dům, kde žil a tvořil, koupil v roce 1940 Ernest Hemingway se svou ženou Marthou Gellhornovou za honorář k románu Komu zvoní hrana. Dodnes příchozí fascinuje, že právě zde vytvořil část svého velkého díla. Vila byla podle Hemingwayova posledního přání v závěti věnována kubánskému státu.

Dům vypadá, jako by jej Hemingway opustil teprve před pár dny. Skrz palmy a oleandry nahlížíte  do otevřených oken z terasy. Jednoduchý nábytek, jenž navrhla Ernestova čtvrtá žena Mary Walshová, otevřené časopisy u lůžka, na zemi přichystané sandály, nedopité láhve s kořalkou, knihy, kterých měl tisíce a papíry s poznámkami. V koupelně na poličce ještě leží Hemingwayův hřeben, na záchodě knihy a v jídelně je prostřeno k večeři.

„Nechápu, jak zde mohl psát, obklopen tolika mrtvými zvířaty…“ řekl spisovatel Graham Green po návštěvě vily. Hemingway byl nadšeným sběratelem loveckých trofejí a zbraní, kromě toho ale najdete v jeho vile umělecká díla od umělců jako byl Miró nebo Klee či porcelánový talíř s býčí hlavou jako dárek od Picassa. Nahlížíte do vily s pocitem, že spisovatel se musí každou chvíli vrátit ke svým poznámkám a pokračovat v psaní románů. V domě je stále cítit jeho neklidný duch. Také mnoho z Hemingwayova života zůstává záhadou. Představujete si Hemingway vestoje – takto psal, protože měl problémy se zády – jak jen v šortkách píše jednu z knih, které toto místo proslavily – Stařec a moře, Přes řeku a do lesa nebo Ostrovy v proudu a kolem jeho nohou se otírá mnoho koček, kterých žilo v La Vigía kolem šedesáti.

Ještě do roku 2001 jste se mohli setkat s hlavní postavou románu Stařec a moře. Předlohou pro starce se Hemingwayovi stal zřejmě cojímarský námořník Gregorio Fuentes, který byl kapitánem jeho lodi Pilar. Údajně právě jedna z plaveb se stala spisovateli inspirací pro román. Gregorio zemřel ve 104 letech, na moře již od chvíle, kdy se dozvěděl, že se Papá zastřelil v americkém Ketchumu, přestal vyjíždět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here