Je vám Země malá? Zamiřte s NASA na misi Mars One

1
2010

hi-mars-one

Nejedná se o žádnou fikci, nýbrž o skutečný záměr. Jak uvádí CNN, tak v současné době je již přes 100 000 podaných žádostí. Šokující ovšem je, že žádostí každý den rapidně přibývá. Proč Mars navštěvovat, když ho lze rovnou kolonizovat?

Věc, kterou mnozí ovšem nevědí, je to, že si na misi Mars One si může podat žádost každý člověk starší 18 let. Kromě žádosti je nutné zaplatit i poplatek, ten se ovšem liší podle národnosti. Nizozemský podnikatel Bas Landsorp, který má záležitosti kolem projektu na starosti, uvedl, že by chtěl, aby se možnost přihlášky dostala každému.

Vyslání jedné posádky na Mars vyjde na 6 miliard dolarů. Výdaje by měla zaplatit dostatečná mediální kampaň. O tom, že projekt nestojí na mrtvém bodě, svědčí i to, že se již tento rok vybere 40 uchazečů z celého světa. Polovina mužů a druhá polovina žen. Oficiální start by měl proběhnout v září roku 2022 a přistání v dubnu 2023.

Tím ovšem lety končit nebudou, další skupina bude připravena opustit povrch Země hned 2 roky nato. Dobrovolníci se vždy vybírají s předstihem, aby byl dostatečný čas na přípravu. Dohromady se bude jednat o osmileté školení na odlehlém místě. Jelikož astronauti stráví zbytek života ve skafandru, nebo prostoru o minimální velikosti, tak se s tím nejdříve musí naučit žít ve stísněných prostorách. Naučí se především pěstovat potraviny a léčit úrazy.

„Když lidé obsadí Mars, tak vybudují novou planetu, novou Zemi.“ Bas Landsorp

Astronauti budou závislí na tom, že každé dva roky musí přiletět loď se zásobami a další posádkou. Na každého vychází 2 tuny zásob, vyjma vody, tu se musí naučit čerpat z přímo Marsu, pravděpodobně kondenzací ze země. Z té se bude následně separovat i kyslík. Postupně by se měla na Marsu vytvářet stejná atmosféra jako na Zemi.

Zajímavý je i důvod, proč se jedná o jednosměrnou cestu. Není to proto, že by se šetřilo za palivo, ale proto, že během cesty budou těla astronautů zasažena obrovskou dávkou radiace. Lidské tělo by takový zásah s největší pravděpodobností dvakrát nevydrželo. Člověk ještě nikdy tak dlouhou cestu neurazil. První skupina astronautů Mars One tedy bude čelit nástrahám, jakým ještě nikdo nikdy nečelil.

Pokud se projekt povede, bude to znamenat skutečný krok pro lidstvo. Vždyť je to teprve 120 let, co se bratři Wrightové úspěšně proletěli prvním letadlem…

1 komentář

  1. Já osobně jsem však zvědav, jak vyřeší problém s gravitačním zrychlením, protože i když existují částečné náhrady (např. běhací pás na lodi), tak takhle dlouhý let může naprosto zbavit nezatížené kosti astronautů všech živin a se klidně může stát, že vylezou na Marsu z lodi a budou se pohybovat jak revmatici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here