Jak posílit imunitu? Nejen ovocem a zeleninou!

1
3543

Jak posílit imunitu? Jakou má myšlenka sílu? Máme schopnosti a možnosti, o kterých jsme nevěděli?

hrnek a kniha

Doby, kdy se prosazovala sterilita a byrokracie bez ohledu na konkrétní situaci, nejsou příliš vzdálené dnešku. Kupříkladu po narození se miminko (více než důkladně) omylo, osušilo, nakapalo se mu do očiček a pro pořádek se změřilo, zvážilo – očíslovalo, zařadilo, naaranžovalo… Tento postup byl dlouho považován za zdravý a za odraz moderní medicíny na vysoké úrovni. V posledních letech se ale zjistilo, že se miminka potřebují bakteriálně kolonizovat. Přijde-li miminko na svět např. císařským řezem, provede se mamince (je-li zdravá) stěr z “trasy”, kterou by se miminko, nebýt císařského řezu, vydalo. Tímto stěrem se miminko dostatečně pomaže.1
Zajímavý obrat v “neomylné vyspělé medicíně”, že?

Náš organismus hostí desetkrát více bakterií,
než kolik je v něm lidských buněk.2

Můžeme se setkat i s přístupem, kdy se prosazovala/prosazuje špína jakožto zdravá věc, pro imunitu prospěšná. Tento přístup se (na základě nových poznatků) však nezdá zcela správný. Mnozí vědci totiž prokázali, že čistota je zdravější než nečistota. Avšak plošné (vždy a všude) sterilní prostředí (viz předešlý odstavec) není zdravé, neboť může způsobovat přecitlivělost a slabost jedince. Klíč ke zdraví tkví v rozpoznání, které bakterie jsou pro nás potřeba (neškodné, prospěšné), které nikoli a v jejich/naší harmonizaci. V souvislosti s tímto tématem se můžeme setkat taktéž s pojmy: zdravá špína versus nezdravá špína.

V období pandemie sterilní prostředí sklízí zasloužené ovace (je namístě), neboť představuje bezpečí (+ ohleduplnost). V takové situaci bychom měli imunitu posílit jinak…

Co posiluje imunitu a ukotvuje zdraví?

  • Velkou roli v imunitě hraje střevní mikro-biom. Ve střevech se nachází cca 70 % imunitního systému. 3 Vhodná je proto zdravá pestrá strava zahrnující probiotické potraviny nebo probiotikum ve formě potravinových doplňků.
  • Zdravé prostředí: Čerstvý vzduch, čistá příroda (z domu na dosah a často se v ní procházet), mít vlastní bezpečný “kout”. A také zdravé životní prostředí celkově (i pro faunu a flóru) , neboť zdravá planeta = zdraví lidé.

zdravá planeta = zdraví lidé

  • Zdravá mysl buduje zdravé tělo. Naše myšlenky spouští v našem těle mnohé fyzické procesy… Úzkost, zloba, neklid či jiná (dlouhodobě) nezdravá rozpoložení oslabují imunitu. Naopak klid, harmonie, uvolnění, sebeláska + láska, úsměv, štěstí atd. imunitu posilují.
  • Síla přání, naděje, víry, myšlenky může mít velký vliv na to, co se nám děje/bude dít… Podle kvantové fyziky je možné, že myšlenky jsou námi tvořená energie, která se otiskne do prostoru a následně koluje světem…

„Největším objevem v mém životě je zjištění, že lidé mohou změnit své vnější životy změnou vnitřního myšlení.“
William James

  • Pro ženy je zdravá spontánní menstruace (ačkoli si mnohé ženy v tyto dny stěžují na diskomfort, jde o přirozený očišťující proces – v případě poruch by mělo být vyhledáno řešení na míru, s cílem cyklus harmonizovat, nikoli jej pro “komfort” zcela zastavit).
  • Péče a hýčkání: Každý by se měl mít zdravě rád a náležitě pečovat o svou psychickou i fyzickou stránku. Nevystavovat sebe ani své blízké zbytečným stresům a nebezpečí, dělat (si) radost…
  • Detox umí nastartovat imunitu! Většinou se navrhuje půst (doporučujeme – zejména větší – půsty konzultovat s odborníkem) nebo dieta. Lze to uchopit i velice opatrně, například vyřazením rafinovaných cukrů, alkoholu, smažených jídel apod. Nebo zařazením zeleninových a ovocných šťáv do jídelníčku…
  • Spánek: Ideálně cca 8 hodin kvalitního spánku denně.
  • Měli bychom dodržovat zdravý pitný režim se zaměřením na čistou vodu. Voda má na člověka velký vliv. Objevují se dokonce studie, které (po)ukazují, jak se voda dokáže “naladit” na energii člověka. Tím změní chuť, vůni i (část) složení. Chováme-li se  k vodě hezky, stává se nejen chutnější, ale i zdravější!

„Rozhodl jsem se být šťastný,
protože je to dobré pro mé zdraví.“

Voltaire

  • Aktivita s nadšením: Nelenivět víc, než si tělo a mysl žádá. Zdraví (fyzické) najdeme například v procházkách a sportu. Mysl bychom měli stimulovat tím, co nás baví, co není toxické, co je laskavé, co nás nutí dumat i něco dělat (např. pracovat, tvořit).
  • Dostatek vitamínů: Pro imunitu jsou potřebné především vitamíny C, D, B, zinek, hořčík, selen, draslík a omega 3. (Ovoce a zelenina jsou sázkou na jistotu… mnoho vitamínů mají také ořechy, ryby, fazole, dýňová semínka, cereálie, vejce, lněná semínka, tofu atd.)
  • Bylinky, čaje (ostropestřec, echinacea, zelený čaj…)
  • Meditace
  • Otužování
  • Sauna, pára…
  • Spánek
  • Láska a dobré vztahy: I pouhý telefonní hovor s milovaným členem rodiny, s přáteli, pohlazení psa, kočky, králíka, andulky nebo třeba obdivování květiny, o kterou se staráme, dokáže dodat mnoho sil a pozitivní energie. (I hezké vztahy s “cizími”/ vůči “cizím”, kdy přejeme dobro a cítíme soudržnost, působí blahodárně…)

Způsobů, jak posílit imunitu, existuje mnoho. Pamatujme, že rady a návody obecné/od druhých je vhodné si přizpůsobit na tělo, naslouchat si a vždy čerpat z vícero informačních a odborných zdrojů.

Čtěte také:  Úžasní léčitelé, na které dnes již zapomínáme! Znáte je?

U potravinových doplňků nepřekračujte doporučené denní dávkování.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here