Čekají vás zkoušky na zapsaného mediátora? Na co se připravit?

0
2488

V případě, že se chcete stát zapsaným mediátorem, nevyhnete se zkouškám. Ale víte, z čeho se zkoušky skládají, kde se konají a kolik se za ně platí?

Zkouška má dvě části

Nejprve je třeba absolvovat písemný test. V něm se můžete setkat s otázkami z oblasti české legislativy, zákona o mediaci, mimosoudního řešení sporů, mediačních technik nebo základů psychologie a sociologie.

Tyto otázky si můžete stáhnout na webu Ministerstva spravedlnosti, aby vaše příprava na zkoušky mediátora nebyla nijak podceněna. Je jich celkem přes 500, v testu poté dostanete k zodpovězení 60 otázek. Na jejich vypracování máte čas 2 hodiny. Platí, že vždy vybíráte jednu správnou odpověď ze čtyř. Abyste testem úspěšně prošli, je třeba zodpovědět správně minimálně 40 z nich.

To, zda jste v písemné části testu uspěli, se dozvíte zpravidla tentýž den. Následně vás Ministerstvo spravedlnosti vyrozumí o termínu, kdy se bude konat ústní část zkoušky. Zpravidla bývá do 3 týdnů od konání písemného testu.

Ústní část zkoušky následně spočívá v prostudování modelové kauzy a její mediaci. To probíhá před komisí a uchazeč tak musí prokázat, že nabyté znalosti dokáže uplatnit v praxi.

Kde zkouška probíhá

Zkoušky na zapsaného mediátora se konají na jediném místě. Tím je Ministerstvo spravedlnosti České republiky. Jedinou výjimku tvoří advokáti, kteří tuto zkoušku absolvují u České advokátní komory. Do seznamu zapsaných mediátorů vás po úspěšném absolvování zkoušek může zapsat pouze Ministerstvo spravedlnosti (respektive Česká advokátní komora).

A kolik za zkoušku zaplatíte?

Při podávání žádosti o vykonání zkoušky mediátora je třeba doložit i doklad o zaplacení poplatku. Ten je ve výši 5 000 Kč. Pokud se vám povede zkouška na první pokus, zaplatíte poté již jen 5 000 Kč za zápis do seznamu mediátorů.

Zajímá vás z oblasti mediace víc? Navštivte web www.kurzymediace.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here