Havana: Pulzující perla vášnivého karibiku

0
1285

V této úchvatné zemi se mísí modernost Ameriky s živočišností Španělska a Afriky. Kuba je nejenom krásná příroda s bezpočtem historických památek. Kuba je tepající město stvořené pro čtyřiadvacetihodinový život. Právem je hlavní město Havana zařazena do seznamů Unesco. Desítky budov přeměněných na muzea spolu se skvostnými kostely a přepychovými paláci vám seberou dech na zbytek dní vašeho pobytu. Prohlídka města začíná většinou na jednom z nejkrásnějším náměstí Havany – Plaza de la Cathedral. Pokud jste milovníkem přeplácaných tržišť s nepřeberným množstvím zboží, tady si určitě přijdete na své. Pokud ale  patříte mezi milovníky kvalitní literatury, spojte příjemné s užitečným a vyrazte do Calle Obispo. Tahle třída plná útulných kaváren jako vystřižených z filmů pro skutečně fajnšmejkry je proslulá hlavně díky pobytu Ernesta Hemingwaye. Stejně tak Prado byl centrem pro setkávání nejlepší Havanské společnosti už v 19. století. Vedle kubánské elity tady můžete na mramorových lavičkách ve stínu nově zrestaurovaných hotelů odpočívat i vy. Tu nejlahodnější zmrzlinu vychutnáte v cukrárně Coppelia, kterou většina lidí zná z filmu Jahody a čokoláda. Nedaleko odtud na vás čeká ubytování v jednom z nejluxusnějších hotelů Kuby – National de Cuba Hotel. Ne náhodou tady trávili a tráví dovolené celebrity z celého světa. Hotel přivítal takové osobnosti jako Franka Sinatru nebo Winstona Churchila. V jeho zahradách se budete cítit jako v pohádkách Tisíce a jedné noci a na pobyt tady rozhodně nezapomenete.

Pokud si toužíte splnit své nejtajnější sny, nesmíte vynechat návštěvu obytné čtvrti Miramar. Ulice brázdí automobily nejlepších značek a koncentrace modelů od významných módních návrhářů je neuvěřitelná. A pokud vám ani tohle nestačí k uhašení vaší touhy, nasměrujte své kroky k sídlu La Mason. Mezi tzv. fulanos – bohatými Kubánci s brýlemi za několik tisíc dolarů na nose – si můžete vybírat kusy z nedražšího zboží celého světa.

Jestli naopak toužíte po romantice na břehu moře, navštivte pláž Varadero na poloostrově Hicacos. Právě tady se vám naskytne ten nejkrásnější pohled na zapadající slunce, sněhově bílý písek a azurově modré moře. A to je ten pravý čas usídlit se do jednoho z barů nedaleko pláže. Přímořský vzduch se mísí s vůní kubánských doutníků a mátou zalitou pravým kubánským rumem. Mladé Kubánky se natřásají v rytmu salsy a horečka další noci může začít. Noční město pulsuje a hotely lemující dvacetikilometrovou pláž otvírají svou náruč. Zaslouženě je Varadeno oblíbenou destinací milionářské smetánky. Pokud je omrzí vystavování miniaturních plavek na pláži, mohou využít profesionální golfové kluby a nebo jednu z potápěčských škol.

Mládí a žhavé latinskoamerické rytmy. Kubánci mají rytmus v krvi. Vypráví se legendy o pouličním tančení a i když jsou od pravdy trochu vzdálené, tančení v barech je o to živější. Na rozdíl od politické situace je kubánský tanec nespoutaný, svobodný a smyslný. Laickou veřejností je salsa označovaná jako rychlý a rytmický párový tanec, daleko víc se tady však tančí pomalá a velice smyslná salsa. A jestliže jste se její kroky doposud nenaučili, nevěšte hlavu, u baru je připraveno dost mladíků a slečen, kteří vám mile rádi pomohou.

Kuba je důkazem, že ráj na zemi ještě stále existuje. Své si zde najde opravdu každý, včetně milovníků kvalitní silné kávy. Nejznámějším druhem je Santos s jemnou ovocnou chutí. Pokud si kromě kávy chcete z Kuby přivézt nějaký další suvenýr, rozhodně volte doutníky. Jejich ceny jsou totiž v porovnání s cenami u nás velice lidové. Mějte však na paměti, že nesmíte odvézt více jak dvě krabice. A pamatujte – Kdo neochutnal kubánskou kuchyni, nezapálil si kubánský doutník a alespoň jednu noc neprotančil v baru, jako by na Kubě nikdy nebyl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here