Top 10: Nejlepší cestovní inovace posledních let

0
1208

Online mapy – O tom, že je internet nekonečnou studnicí projektů, jež nám usnadňují život, dnes už sotva někdo pochybuje. Pro všechny cestovatele jsou zde dostupné do detailů propracované mapy téměř všech světových oblastí. Převratnou novinkou je zároveň program Google Earth, který umožňuje přiblížit si jakékoli místo na naší planetě. Po bližším online prostudování cílové destinace si pak na místě budete připadat skoro jako jeden z místních obyvatel, i když zde budete vůbec poprvé.

Digitální fotografie – Mimo to, že odpadly věčné starosti s nakupováním filmů do fotoaparátů, digitální přístroje nabízí mnohem víc. Z mnoha fotek, které zůstanou uložené na paměťové kartě, si můžete ponechat jenom ty nejlepší a ty navíc, třeba ještě z místa vaší dovolené, umístit na internet, kde si je mohou prohlédnout vaši přátelé. Bohužel ale tímto odpadá to sladké očekávání, kdy doma netrpělivě čekáte, až nejbližší fotosběrna vaše fotky z dovolené vyvolá.

Online odbavení – Nic nepomohlo zkrátit čekání na letišti jako tato možnost odbavení přes internet a vytisknutí palubní letenky doma. Nejen že „předběhnete“ všechny lidi, kteří tuto výhodu nevyužijí, ale u některých aerolinek si vyberete i své sedadlo ještě z pohodlí vašeho domova. Po příjezdu na letiště pak můžete zamířit rovnou k bezpečnostní kontrole.

GPS navigace – S touto vymožeností je řízení auta o mnoho jednodušší, než když na sedadle vedle vás sedí spolucestující s mapkou v ruce. Papírové mapy jsou navíc mnohdy nepřesné a neaktuální. Když využíváte GPS navigaci, příjemný hlas vás neomylně dovede k cíli. Papírové mapy a starosti, že se ztratíte v zapadlé vesnici, jsou minulostí.

Celosvětový přístup k bankomatům – Schopnost vybrat si peníze ze svého účtu „téměř na každém rohu“ po celém světě pro změnu eliminuje starost, že vám na dovolené dojdou peníze. Zároveň si s sebou nemusíte brát horentní sumy peněz, které pak budete muset stále nosit u sebe, a obávat se kapesních zlodějů. Bohatě vám stačí kreditní karta, na kterou si pak v nejbližším automatu vyberete peníze přímo v místních bankovkách.

Mobilní telefony – Kontrola otevírací doby v turistických atrakcích, rezervace stolu v restauraci nebo bookování hotelového pokoje přímo z vašeho auta. To je pouze nepatrný zlomek všech možností, které váš mobilní telefon poskytuje. Nezapomeňte si proto včas aktivovat roaming. 

Přístup k internetu – O internetu byla zmínka už v souvislosti s digitálními fotografiemi, ale to zdaleka není jeho jediné plus. Celosvětový přístup k internetu je levná a pohodlná cesta, jak z dovolené komunikovat se svými blízkými, přečíst si aktuality z domova a zamluvit si hotel nebo nejbližší let. Harmonogram své cesty si tak můžete plánovat či upravovat až při cestě.

Cestovatelské servery – Na těchto internetových stránkách najdete mnohem více informací, než se vešlo do zastaralých tištěných průvodců. Nedocenitelné jsou vlastní zkušenosti lidí, kteří destinaci navštívili před vámi. Jejich bezprostřední hodnocení hotelů, restaurací a dalších turistických cílů bývá nejspolehlivějším průvodcem pro vaše cesty.

Online rezervace – Před nástupem tohoto fenoménu byli cestovatelé odkázáni na cestovní kanceláře a jejich katalogy. Nyní se sami můžeme stát vlastními cestovními agenty a naplánovat si cestu přesně podle svých představ. Navíc neplatíte zbytečné poplatky za zprostředkování a tyto peníze můžete investovat přímo do svých zážitků.

Kufry na kolečkách – Nezáleží na tom, kolik je vám let, nebo jestli máte dostatečně silné paže. Stačí uchopit pohodlné držátko vašeho moderního kufru a skrz rušné letiště se svým velkým zavazadlem projdete rychleji než kdy dřív. Nemusíte zvedat těžká zavazadla a dokonce si ani nemusíte najímat nosiče. Podle čtenářů BudgetTravel „tyto kufry změnily úplně všechno, co se týká cestování.“

Ať chcete nebo ne, všechny tyto inovace kompletně změnily povahu cestování, které se tak stalo jednodušším než kdy předtím. Jestli ale nemáte rádi změny a zůstáváte věrní konzervativnímu způsobu cestování, sbalte si papírovou mapu a turistickou brožuru, zavolejte do oblíbené cestovní kanceláře, aby vám rezervovali letenku a pokoj, nakupte zásobu fotofilmů a vydejte se na cestu, která se bude nést v duchu devadesátých let. Odvažuji se ale tvrdit, že se během svého cestování moderním vymoženostem nevyhnete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here