Top 10: Nejkrásnější ostrovy světa

0
2315
Žebříček Top 10 ostrovů je opět rozmanitý. Nejvíce jich nelezneme v Tichém oceánu, ale i Evropu reprezentuje duo ostrovních destinací. A jak lze předpokládat, v žebříčku jsou jak staří matadoři, tak i překvapující nováčci.
Jedním z nich je desátý Velký bariérový útes u severovýchodní části Austrálie. Největší korálový útes světa tvoří na většině chráněného území UNESCO také několik ostrůvků, kde si můžete vyzkoušet roli moderního trosečníka. Zapomeňte na luxusně vybavené hotelové pokoje. Čekají tu prostorné stany bez elektřiny pro omezený počet lidí. Odměnou bude absolutní souznění s přírodou v podobě nezapomenutelného potápění nebo pozorování exotického ptačího světa. O příčku výše trůní světoznámá Havaj – největší z havajských ostrovů. Časté místo svateb, kde v noci láva kouzlí z pár vystupujících z vulkanického ostrova zvláštní oranžový nádech a pláže jsou rájem romantiků, není třeba dlouze představovat. Snad jen poznamenání, že na havajské ostrovy jezdí ročně až 7 miliónů turistů, by mělo objasnit, proč se v tomto žebříčku setkáme ještě se dvěma nositeli havajského jména. Ale k těm později.
Thajský ostrov Phuket stoupá vzhůru, minulý rok desátý, letos osmý. Co je na něm tak výjimečného? Kromě toho, že dokáže nabídnout luxusní ubytování, bohatý noční život a pláže, ze kterých oči přecházejí, má ještě něco navíc. Deštné pralesy, které jsou zároveň národním parkem a jejichž část si spolu s průvodcem můžete projít. A pak je tu obrovské množství aktivit od potápění, přes kajakování, horolezectví až po golf. Sedmé místo obsadily Dalmátské ostrovy. Kromě Hvaru, který byl oceňován zvlášť, do nich patří převážně nám Čechům známá jména jako jsou Korčula, Vis nebo Brač. Tento ráj národních parků se stal oblíbeným pro své mámivě průzračné moře svádící k potápění, místním specialitám, romantickým uličkám a stále se zlepšujícím službám.
 Také ostrov Vancouver letos překvapil. Zčistajasna jej čtenáři nominovali na šesté místo a tento druhý nejlidnatější ostrov Kanady u jihozápadního pobřeží Britské Kolumbie každého doslova pohltí. Architektonické skvosty hlavního města Victoria nejsou zdaleka tím hlavním tahounem. Lidé si sem jezdí nejen úžasně zasportovat, ale také třeba pozorovat rybařící medvědy nebo zažít ten neskutečný pocit být v blízkosti velryb na širém moři.
 Pátým zvoleným je řecké souostroví Santorini. Pět malebných ostrůvků nalezneme v jižním okraji souostroví Kyklady. Říká se o něm, že právě zde jsou západy slunce ty nejkrásnější na světě. Ostrůvky vznikly mohutnou sopečnou erupcí asi 1600 př. Kr., a proto se dnes může pyšnit netradičním uspořádáním. Prostředek původního ostrova tvoří místy až 400 metrů hluboká laguna a největší ostrov Thíra je ukončen z vnitřní strany vysokými skalními stěnami. Kouzlo ostrovů doplňují modré kopule bílých kostelíků ve změti barevných a bílých domečků namačkaných jeden na druhého. Víno je zde extrémně silné, ať už se jedná o sladké červené nebo suché bílé.
 Další místo výš patří Galapágám. Ekvádorské souostroví 13 sopečných ostrůvků je známé svými zvláštními druhy zvířat. Neobvyklé je také jeho umístění. Největší ostrov Isabela je v severní části protínána rovníkem. Galapágy dokáží nadchnout pirátskou historií, stopami studií Charlese Darwina a hlavně opravdu úchvatnou faunou. Je jedním velkým národním parkem, který je opět na seznamu UNESCO, a je jediným místem, kde tučňáci žijí v tropech – spolu s obrovskými suchozemskými želvami a bájnými ještěry.
 A konečně k medailovým příčkám. Na třetím a druhém místě trůní další z havajských ostrovů, ostrovy Kauai a Maui. Kauai je nazýván “Ostrovem zahrad” a stejně jako jeho bratr Oahu (viz náš článek Opravdový hrdina seriálu Lost – Ostrov Oahu) poskytl své nádherné prostředí k nafilmování scén mnoha filmů včetně remaku King Kong nebo částí Jurského Parku. Jeho hluboký kaňon Waimea Canyon bývá přirovnáván ke Grand Canyonu a oplývá také velkolepými vodopády. Maui je větší z ostrovů a pyšní se bohatou domorodou kulturou. Dostal jméno “Ostrov údolí” a stejně jako Kaui dokáže nabídnout nádherné pláže, rozmanitou přírodu a spoustu aktivit. Maui se vedle turismu živí hlavně zemědělstvím a jeho cukr i ananas zná celý svět.
 Kdo hrdě nese zlatou medaili? Udržel si svou pozici z minulého roku a ze svých služeb neslevil ani o milimetr. Indonéský Bali překonal krizi po bombovém útoku v roce 2002 a opět vítá tancem a hudbou spokojené turisty z celého světa. Korálové útesy, výjimečné umělecké výtvory, rukodělné práce a pláže s černým a bílým pískem si podmaňují svou zvláštní atmosférou každou generaci. Posvátné jeskyně, více než 20 tisíc svatyní a chrámů a aktivní vulkány totiž doplňuje život barevných festivalů a slavností. Ano, toto místo má to kouzlo rozžehnout jiskru a mnohý návštěvník zde protančil celou noc! Každý ostrov na světě má své kouzlo, ty oceňované pak mají ještě něco navíc. Mají dar inspirace, která zkracuje vzdálenost a otevírá cestu do našich snů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here