Pirelli kalendář 2007: Svět nejkrásnějších hereček

0
1706
Pohled na kalendář bývá často nepříjemný – buď jsme deprimovaní z toho, jak rychle čas ubíhá, nebo se rozčilujeme, že se neuvěřitelně vleče. Fotografie ve slavném kalendáři značky Pirelli mají ale za úkol především potěšit oko šťastného majitele. Že se jim to opět podařilo, dokazuje letošní dlouho očekávané vydání.
Italská firma na výrobu pneumatik představila veřejnosti a tisku v pořadí již třicátýčtvrtý kalendář, který oslavuje ženské tělo i duši, v londýnském Battersea Evolution Park. A opravdu se bylo na co těšit. Na portrétech nizozemského fotografického dua Inez van Lamsweerde a Vinoodha Matadina se tentokrát odhalilo pět známých filmových hereček – Penelope Cruz, Hilary Swank, Naomi Watts, Lou Doillon a především italská filmová ikona Sophia Loren, která ve svých dvaasedmdesáti letech dokázala, že nádherná může být žena v každém věku.
Tématem fotografií je tento rok „Jedna postel a pět příběhů“. Co to znamená? Pět různých žen, pět různých životů, jedna jediná postel. Žádné složité dekorace nebo barevné prostředí, naopak. Dvojice zvolila černobílé provedení, které podtrhuje jednoduchost portrétů, a vsadila především na přirozenou krásu hereček; ty jsou zahaleny obvykle jen do bílé přikrývky či jednoho dílu spodního prádla, přesto fotografie nepůsobí ani v nejmenším vulgárně.
Jak je u kalendáře Pirelli (často označovaného prostě jako „The Cal“) obvyklé, byl vydán pouze v limitované edici třiceti tisíc kusů; tedy především pro významné zákazníky, slavné osobnosti a hlavy států a království. „Majitelem“ krásek se stal samozřejmě také prezident Václav Klaus, který byl kalendářem obdarován i v loňském roce. Nám ostatním musí bohužel stačit snímky zveřejněné v časopisech nebo oficiálních webových stránkách www.pirellical.com.
Poprvé přišla značka Pirelli s nápadem vydat vlastní kalendář s hvězdami showbyznysu v roce 1964. Tehdy se za objektiv postavil Robert Freeman, dvorní fotograf britské skupiny Beatles. Snímky modelek, pobíhajících po plážích jižní Francie, se zdály stále trochu puritánskému světu příliš odvážné, přesto měl kalendář obrovský úspěch. Značka vydala do roku 1974 dalších devět kalendářů, v období ropné krize se vedení značky rozhodlo další nepublikovat, ale po deseti letech, tedy v roce 1984, spatřila světlo světa další edice. Od té doby se stala z uvedení kalendáře každoroční prestižní společenská akce. U nás byl kalendář slavnostně odhalen 22. listopadu 2006 v kině Mat.
Stejně jako objevit se na titulní straně časopisů Vogue nebo Sports Illustrated, je i nejvyšší „metou“ mnoha modelek či jiných známých žen pózovat pro kalendář Pirelli. Sen se dříve splnil mimo jiné hvězdám jako jsou Cindy Crawford, Kate Moss, Naomi Campbell, Helena Christensen, Gisele Bűndchen, Natalie Vodianova nebo Jennifer Lopez.
Každý rok se také mění téma fotografií. Například slavná americká fotografka Annie Leibovitz, jež je známá především spoluprácí s kapelou Rolling Stones nebo jako autorka fotky nahé těhotné Demi Moore, složila v roce 2000 poctu umělcům Rubensovi a Botticellimu, když nafotila snímky nahého ženského těla a vyzdvihla tak jeho přirozenou krásu.
V mnoha zemích ale slouží kalendář především charitativním účelům. Výtěžek z prodeje jde obvykle na výzkum léčby AIDS, rakoviny nebo na projekty spojené s péčí o chudé či nemocné děti. Například tento rok se prostřednictvím on-line aukce pořádané serverem iDnes.cz vydražil kalendář za neuvěřitelných 501 000 korun, které putovaly na dětské oddělení Masarykova onkologického centra v Brně. 
Jestli jste dostali chuť prohlédnout si celou kolekci fotek, navštivte výše zmiňované webové stránky značky Pirelli. Fotografie Inez van Lamsweerde a Vinoodha Matadina opravdu stojí za to vidět hodně zblízka. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here