Jak je možné, že na nás nějaký byt působí stroze, jiný útulně a další přepláceně, ač je zařízení vesměs stejné? Všimli jste si někdy lidí, kteří v daném bytě žijí? A všimli jste si doplňků, jaké tam mají – váz, nábytku, skříní, poliček i toho, že toto vybavení často odpovídá tomu, jaký dotyční lidé mají život? A kde se vy osobně cítíte nejlépe?
Feng-shui jako starodávná filosofie a učení o prostoru nám dává odpovědi na výše zmíněné otázky. Princip Feng-shui (nebo také Feng-shuej) je založen na myšlence, že všechno a všichni mají svou energii. A energií, kterou se často obklopujeme mnohdy i vyzařujeme zpět na naše okolí, a tak se z našeho života stávají stále se opakující náhody, partneři, příběhy. Ať už šťastné nebo ne…
Učení Feng-shui původně pochází z Číny, kde se rozvětvilo do mnoha směrů a škol. Dodnes tak můžeme najít menší rozdíly a odlišné názory jak v knihách, tak i u mnoha lektorů a odborníků. Co je ovšem jisté a neměnné – Feng-shui se zabývá proudením energie Čchi v našem okolí a její přeměnou na Jin (ženský princip) a Jang (mužský). Právě energie Čchi má vliv na náš život, zdraví i náladu. Tudíž naučíme-li se s touto energií zacházet, můžeme si tak vybudovat mnohem příjemnější podmínky pro život.
Další z principů Feng-shui je schéma Pa-Kuí, neboli oblasti v našem prostoru (bytě) související s jednotlivými oblastmi našeho života. Máte problémy si vyřešit minulost, partnerské vztahy, nemůžete stále dokončit projekt nebo rozjet kariéru? Přáli byste si více vyrovnanosti, peněz či snad stejně naladěnou společnost lidí?
Ano ano, právě tady to můžete změnit. Jednotlivá Pa-Kua odpovídají přesným situacím v životě, ale i nemocem, živlům, světovým stranám, ročníkům, chutím, číslům i orgánům v těle. Stačí se tak podívat právě do Pa-kua, jenž dané životní oblasti odpovídá a podívat se, co tam máme a jak se tam cítíme. Jedině tak se dá najít příčina potíží a jemnou obměnou ji tak vyřešit, elimivat, zeslabit nebo naopak podpořit.
A jak vlastně Feng-shui chápat a co od něj čekat? Změnu! Peking je prý postaven celý na základech tohoto učení, dnes mnoho firem nabízí odborné konzultace, poradenství či přímo postavení domu tak, aby energie Čchi proudila rovnoměrně všemi oblastmi života a vy tak našli harmonii i uspokojení.
Každá změna, kterou v prostoru provedete, najde brzy odezvu. Stroze zařízený dům značí přeplněnost mysli, naopak pokud se zbavíme veškerých nepoužívaných věcí, dostaneme do života nový elán a uvolní se tak nové možnosti. Upravovat své obydlí bychom měli však postupně, abychom viděli výsledky a dokázali se tak přizpůsobit změnám, které se tím spustí. Občas nám Feng-shui přinese opravdu dramatické změny, většinou se však věcí mění jemně nebo začne změna v nás a v našem vztahu k danému problému.
Nejúčinnější v celém učení Feng-shui je naše intuice – ta přesně zná naše podvědomé blokády, touhy i naši vlastní cestu životem. A ta nám byt zařídí nejlépe tak, abychom dokázali žít pro radost, lásku a své sny…
Seminář na táma Feng shui v práci – změny pro úspěch a lepší kariéru, bude v Praze v so 19.6.2010 10.00-15.30, přihlášky a další info na tel: 736 764 682, nebo moudra.fs@seznam.cz
Na feng-shui nevěřím. Poslední dobou všechno co je z asie je hrozně módní. Ono bude vždycky pohodlnější hledat problém mimo sebe (v rozestavění bytu, v datumu narození) než v sobě.