George Clooney: Podnikavý duch nedobytného muže

0
1560
Idol mnoha dívek i zralých žen se narodil v květnu 1961 v Kentucky. Matka byla bývalou vítězkou v jedné ze soutěží krásy, teta známá zpěvačka a téměř všichni další rodinní příslušníci stáli ve světle ramp jako herci nebo zpěváci. Největší vliv na jeho budoucí cestu měl ale určitě jeho otec novinář a moderátor Nick Clooney. Malý George vedle něj začínal ukrájet kousky slávy při účinkování v jeho televizních show, kde se stával miláčkem publika. Ještě před vstoupením do hereckého světa si pohrával s myšlenkou dát se na dráhu baseballového hráče, ale umění nakonec zvítězilo nad sportem.
Na začátku jeho úspěšné kariéry jedno malé „škobrtnutí“ přece jen bylo. Ani jednu z univerzit, které George navštěvoval, nedokončil. Dnes mu ale určitě žádný titul v životě nechybí a spíš to je jen jeden malý důvod k radosti jeho nepříznivců. Svou první hlavní roli dostal v roce 1984 v televizním sitcomu E/R z nemocničního prostředí, často zaměňovaném s úspěšnějším ER natočeném o 10 let později. U nás byl televizní seriál ER uveden pod názvem Pohotovost a jeho sledovanost byla v období seriálových boomů na jedné z předních příček. A „jeho“ doktor Dough Ross se okamžitě v tu dobu zapsal do srdcí mnoha divaček po celém světě.
Odtud jeho cesta vede strmě vzhůru. Režiséři jej začali obsazovat po bok Nicole Kidman, Michell Pfeiffer nebo Vala Kilmera. V roce 1998 navázal spolupráci s režisérem Stevenem Soderberghem a začal se převážně objevovat v jeho filmech. Dodnes komerčně nejúspěšnějším je pro něj i pro Soderbergha remake film Ocean’s Eleven (u nás uváděný jako Dannyho parťáci) z roku 2001, kde hraje neodolatelného vůdce novodobých lupičů Dannyho Oceana. Jeho třetí pokračování Ocean’s Thirteen se právě promítá v českých kinech.
S režisérem Steven Soderberghem se George Clooney dal také na podnikání. Ve stejném roce, kdy natočili první film s Dannym Oceanem, spolu při přátelské večeři založili producentské studio Section 8 Production. Název studia si lidé hned zapamatovali – inspiraci George a Steven našli ironicky ve vojenském termínu, který znamená “zproštění služby z fyzické nebo mentální nezpůsobilosti”. Jako producenti spolu fungovali téměř sedm let. V minulém roce George a jeho dlouholetý kamarád, producent a scénarista Grant Heslov vytvořili novou produkční společnost Smoke House. Pojmenovali ji po Georgově oblíbené restauraci Smoke House Restaurant, kam pravidelně chodil ještě za dob natáčení Pohotovosti. Georgův přirozený talent a nadšení pro nová témata mu otevřely cestu také do světa režisérů. V roce 2002 natočil svůj režisérský debut Milujte svého zabijáka, a i když se jeho film nestal trhákem, kritikům i publiku se jeho první práce zalíbila. Jeho další film Good Night, and Good Luck (u nás uveden pod názvem Dobrou noc a hodně štěstí) už sklidil větší obdiv a George Clooney byl za něj na 78. Cenách Akademie nominován za Nejlepší režii a Nejlepší scénář. Bylo to poprvé v historii Oskarů, kdy byl někdo ve stejném ročníku nominován za režírování jednoho filmu a herecký výkon ve filmu druhém. George Clooney si nakonec odnesl ze stejného slavnostního večera sošku Oskara za Vedlejší roli ve filmu Syriana, který i produkoval.
Ve svých aktivitách se zaměřuje také na pomoc potřebným. Spolu s Bradem Pittem, Mattem Damonem a dvěma dalšími “parťáky” ze slavného pokračování lupičské komedie založil v květnu tohoto roku charitativní organizaci Not On Our Watch (v překladu „Ne při naší hlídce“), která se zaměřuje na pomoc v řešení občanské války v súdánském Darfuru, kde už zemřelo více než 400 000 lidí. Mnoho lidí oslovili při premiérách filmu v Las Vegas a v Cannes a jejich organizace ve sbírkách získává první potřebné milióny pro výstavbu ambulancí, škol a poradenských center. George Clooney se o situaci v Darfuru zajímá už od roku 2005, v minulém roce tam strávil se svým otcem 10 dní, natočil o bezútěšných podmínkách tamějších uprchlíků dokument a oslovuje s žádostí o pomoc vlivné vlády po celém světě. Nedávno také napsal otevřený dopis německé kancléřce Angele Merkelové.
V zábavním průmyslu pracuje velmi tvrdě a za svůj význačný přínos do kinematografie už sbírá první ocenění. Nebrání se ani komerčním účelům a poté, co zapůjčil svoji tvář značkám jako jsou Fiat nebo Martini vermouth, svůj šarm nyní ukazuje v reklamě na kávovary a kávy firmy Nespresso. To, že podporuje tyto italské firmy má svůj důvod. Itálii si zamiloval natolik, že si tam koupil i dům a tráví v něm každou volnou chvilku. Letos se poprvé objevil v žebříčku 100 nejbohatších celebrit americké vydavatelské a mediální společnosti Forbes, se ziskem 25 miliónů dolarů (asi 500 miliónů korun českých) obsadil hned 40. místo. Tvrdí, že se už nikdy neožení a zůstane bezdětným. Proto do každého projektu naplno vkládá svou veškerou energii a výsledky mluví za vše. Takže proč by o něm nemohlo tolik žen snít, stejně pro ně zůstane nedostupným a ke svému cíli si půjde vlastní cestou dál.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here