Fascinace týdne: Dění na žebříčku miliardářském

0
1370

Není tomu ani tři měsíce, co se musel před rostoucím majetkem telekomunikačního podnikatele Carlose Slim Helú sklonit legendární investorský guru a dlouhodobá světová dvojka žebříčku Warren Buffett. Nyní došlo podle listu Guardian i na vládnoucího Billa Gatese, kterého na žebříčku nejbohatších lidí světa vystřídal právě všestranný mexický podnikatel. Ten za růst svého jmění vděčí výraznému posílení cen akcií jedné z vlajkových lodí portfolia aktivit – firmě América Movil. Jinak ale jeho podnikatelské aktivity pokrývají širokou škálu především služeb z telekomunikačního, bankovního a pojišťovnického sektoru, vlastní však také továrny na výrobu automobilových dílů. Již před dvěma lety Slim skočil na čtvrté místo žebříčku a sedmimílovými kroky se blížil první trojce. Všechny jeho firmy vykazují neuvěřitelný růst cen akcií v desítkách procent, a s tím se Microsoft rozhodně nemůže srovnávat.

Billa Gatese ale rozhodně ztráta pozice trápit nebude, jeho přesun z komerční do charitativní sféry je pomalu ale jistě celý upečen. Filantropisticky založení manželé Gatesovi se nyní budou společnými silami věnovat pouze své nadaci, která „přináší inovace do zdraví a vzdělání globálního společenství.“  Bill Gates v červnu oznámil překvapivě svůj odchod z čela svého gigantického dítěte, ale jisté pravomoci a částečný úvazek si ponechá. Otěže ve firmě převezme celkem nová tvář ve vedení Ray Ozzie. Z vyjádření zaměstnanců, kteří byli zpočátku odchodem šokováni, je vidět hrdost na Gatesovo rozhodnutí a pevně věří, že pokud nadaci věnuje stejný entuziasmus jako dříve své firmě, může výrazně pomoci a problémy obrátit k lepšímu.

Důvěru ve schopnosti Billa a Melindy Gatesových a v jejich nadaci projevil velmi štědře sedmasedmdesátiletý investor Warren Buffet. Ten před odchodem z vlastní firmy hledá svého nástupce a také uvažuje, jak naloží se získaným majetkem. Dříve na utrácení peněz nebo charitativní příspěvky moc nedal a říkal, že jeho peníze mají vytvářet další peníze, ale s věkem přichází i jiný pohled na svět. O tento pohled se určitě postaralo i částečně přátelství právě s manžely Gatesovými. Úspěšný podnikatel začíná tedy více myslet i na problémy okolního světa a rozhodl se věnovat gigantických 37 miliard dolarů na charitativní účely! Z toho by přes 30 miliard mělo připadnout právě nadaci Billa a Melindy.

Pro konkrétní pohled na profily a život aktuálních největších filantropů světa doporučuji články Bill Gates: Génius, který ovlivnil svět a Melinda Gates: Žena miliardáře s velkým srdcem. Článek o Warrenu Buffetovi je již téměř hotov a po korektuře jej na Dreamlife.cz naleznete v průběhu nadcházejícího týdne.

Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here