J.R.R. Tolkien: Cesta fascinujícího umělce

0
1724

Tolkien rozhodně neměl vždy na růžích ustláno. Jeho život by se sám mohl stát zajímavým námětem pro knihu – o nadaných sirotcích jsme již mohli číst nejedno dílo. Otce ztratil už ve svých třech letech a o matku přišel ve dvanácti. I přes těžké rány osudu tak malému človíčkovi se však dokázal stát významnou osobností, která neztrácela víru v sama sebe a ani v okolní svět, ač někdy dovede být až neskutečně krutý. A i to je jednou z hlavních myšlenek, které k nám skrz svá výjimečná díla vytrvale vysílá.

„Stále je možné důvěřovat, že noc přejde v nové svítání.“

Tolkienův život je jasným důkazem toho, že pouze nekázal krásně znějící slovíčka, ale že se k nám skutečně snažil svými příběhy promlouvat a sdělit nám své vlastní myšlenky. Když se v tak raném věku stanete sirotkem, jistě můžete zanevřít na svět a utápět se v temných myšlenkách. Anebo se můžete zvednout a prokousávat se vší silou dál – jako to udělal Tolkien.

„Vrátit se? To k ničemu není! Jít stranou? Nemožné! Jít kupředu? To jediné zbývá.“

Nejen jeho cesta spisovatele byla plná úspěchů. Povedlo se mu získat stipendium na Oxfordu v oboru klasické angličtiny a stal se významným jazykovědcem a profesorem. Vždy byl fascinován nejrůznějšími jazyky (moderními i starými) a svůj koníček uplatňoval velmi nezvyklým a kreativním způsobem – vynalézal své vlastní jazyky.

Ale ani ve svém osobním životě se Tolkien nebál bojovat za to, čemu věřil. Když mu bylo pouhých 16 let, seznámil se s Edith Brattovou a zamiloval se. Jeho opatrovník mu zakázal se s ní stýkat, avšak Tolkien se nenechal překážkami tak lehce odradit a o pár let později si Edith vzal. Stala se jeho jedinou životní láskou a zároveň předlohou pro postavu Lúthien z Pána prstenů.

„Kde vůle neschází, cesta se nachází.“

Začátek slavné trilogie Pána prstenů – kniha Hobit – původně vůbec nebyla stvořena pro cizí oči. Sám Tolkien nikdy nepředpokládal, že by jeho příběhy zaujaly širokou veřejnost, a kniha Hobit byla napsána původně pouze pro jeho děti. Na naléhání bývalého žáka ji nakonec publikoval a její úspěch nakonec vedl k fenoménu jménem Pán prstenů. Veledílu, které si získalo miliony fanoušků po celém světě, a podle hlasování zákazníků na internetovém knihkupectví Amazon.com i nejvýznamnější knize celého tisíciletí.

Tolkien, kterého nic takového zřejmě nikdy ani nenapadlo, se tak stal velmi významnou ikonou celého fantasy žánru, který právě díky němu zažil pořádný rozkvět. Díky jedinečnému světu, který dokázal vytvořit, díky všem hlubokým myšlenkám, které zakomponoval do každé stránky, i díky svému jedinečnému a neopakovatelnému citu pro jazyk. Těžko uvěřit, že to vše začalo jako pouhá pohádka pro klidnější dětské sny… ale jak řekl sám velký Tolkien – „Ani ten nejmoudřejší nedohlédne všech konců.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here