Luvo Ntezo: 9 rozhodujících kroků

0
1998

V minulém článku jsme vám popsali, jak se Luvo dostal od pikolíka k nejuznávanějšímu sommeliérovi. Při pohledu na životní příběh Luva Nteza by někdo mohl říct: „No jo, měl jen štěstí!“ Při podrobnějším pátrání ovšem nalezneme kroky a věci, které ho dovedly k úspěchu. Žádné štěstí nebo náhoda. Pojďme se tedy podrobněji podívat na jeho příběh, uspořádaný do jednotlivých bodů.

luvoo5

1. krok – Využil problém jako svou motivaci

Luvo se styděl, že neumí otevřít láhev vína, avšak právě to ho přimělo k rozhodnutí naučit se o víně co možná nejvíc.

Kdybyste se před zákazníkem ztrapnili tak, že by si musel sám otevřít víno, jak byste se cítili? Jak byste se zachovali příště? Většina by se po takové ostudě snažila vyhnout jakékoli situaci, kde by zase mělo dojít k požádání o otevření lahve vína.

2. krok – Nebál se zeptat na cokoliv

Když se setkal s odborníky, nechtěl být pouhým posluchačem, chtěl sám kočírovat rozhovor. Rozhodl se využít příležitost a čas, který mu věnovali, a zahrnul je řadou směšných otázek. Směšné pro druhé, ne však pro něho.

Kolik takových otázek zůstane ve vaší mysli bez odpovědi jen proto, že se stydíte zeptat, abyste nevypadali hloupě? Nebo je neřeknete proto, že se bojíte odmítnutí, že vám druhý neodpoví? Ale pokud to nezkusíte, nikdy nevíte, jak to dopadne. Když neodpoví, nebudete na tom hůř, ale stejně.

3. krok – Pilně rozvíjel své umění

Aby dokázal být sommelierem, musel dosáhnout vytříbeného nosu. Nespoléhal na štěstí, ale den za dnem degustoval vína, aby ho dosáhl.

Když chcete něco pořádně umět, není to pouze otázka štěstí, ale předchází tomu dny, měsíce i roky tvrdé práce. Den za dnem se musíte věnovat svému umění, než dokážete ostatní i sami sebe nadchnout.

4. krok – Vzal si zpětnou vazbu k srdci a poučil se z ní

Když Luvo dosáhl vytříbeného nosu, jeho učitel mu řekl, že má špatné vyjadřování a angličtinu. Vzal si dobře míněnou kritiku k srdci a začal se věnovat studiu angličtiny.

Představte si, že konečně v něčem vynikáte, ale někdo vám řekne, že vaše vyjadřování pokulhává. Jak byste se cítili? Byli byste naštvaní a rozhodli se pokračovat po svém? Je důležité se rozhodnout, jakou zpětnou vazbu si k srdci vezmete a jakou ne. Některá vás má jen zastavit, jiná naopak pomoci ke zlepšení.

5. krok – Nebál se riskovat

Celou dobu se řídil srdcem. I když všichni v místnosti víno chválili, dokázal říci svůj názor, což pro něj jako pro nováčka pod tlakem určitě nebylo snadné. Ale právě díky tomu si ho všimli ostatní.

Představte si, že byste byli nováčky a měli vyjádřit svůj protikladný názor v místnosti plné odborníků. Odvážili byste se tvrdit, že se ostatní mýlí?

Kdyby všechno záleželo jenom na štěstí, tak by se pracovní pozice od ředitele až po uklízečku losovaly z klobouku. Úspěch není náhoda ani štěstí, potká toho, kdo je na něj připravený a bojuje za své sny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here