Jaký je rozdíl například mezi úspěšným golfistou a Tigerem Woodsem? Jaktože oba dělají tutéž činnost, ale jejich výsledky se markantně liší? Přece jen je ještě něco, co je k obrovskému úspěchu potřeba více než vrozené dovednosti – podstata teorie promyšleného cvičení. Jejím autorem je Geoff Colvin, nezávislý redaktor časopisu Fortune a jeden z nejrespektovanějších žurnalistů Ameriky. Jeho kniha Talent Is Overrated (Talent nerozhoduje) se stala naprostým bestsellerem a jeho slova povrzují desítky byznysmenů, sportovců a myslitelů!
“Leadership a úspěch ve 21. století určuje mnohem více faktorů než jen kognitivní inteligence (IQ a talent). Colvin svou propracovanou myšlenku skvělého výkonu podává čtivou, srozumitelnou formou a inspiruje každého k větším výkonům v jakékoli oblasti života.” – Pepper De Callier, zakladatel Prague Leadership Institute
Tak zní jedno z několika velmi pozitivních hodnocení knihy, jež velice poutavě vysvětluje, proč jsou někteří lidé o tolik úspěšnější než ti druzí. Definice promyšleného cvičení je nesmírně důležitá: “Určitě jím není to, co většina z nás dělá každý den v práci, což začíná objasňovat onu velkou záhadu pracoviště – proč jsme obklopení tolika lidmi, kteří po desetiletí tvrdě pracovali, ale nikdy se nestali výjimečnými? Promyšlené cvičení také není to, co většina z nás dělá, když trénujeme golf, cvičíme na hoboj nebo se věnujeme jiným zálibám. Promyšlené cvičení je tvrdé. Bolí, ale funguje. Čím je ho více, tím lepší je výsledný výkon. Když je ho spousta, vede ke skvělým výkonům,“ praví Colvin ve své knize.
To by vysvětlovalo, proč se lidé na celém světě a ve všech sférách neustále zlepšují – přemýšlejí, trénují a pracují daleko efektivněji. Jsou pořád stejně velcí, silní, náruživí a motivovaní, ale výsledky jsou stále lepší. Kdysi například vítěz sprintu mužů na 200 metrů vytvořil olympijský rekord, když jej zaběhl za 22,6 sekundy. Dnes je tento čas srovnatelný s běžnými výsledky středoškoláků! Teď je ale rozhodující pochopit, odkud se tento skvělý výkon bere.
“Geoff Colvin vytvořil fascinující studii významných, úspěšných lidí od Mozarta po Tigera Woodse. Úžasným způsobem vyzdvihuje fakt, že spousta snahy znamená velký úspěch. Já s ním souhlasím a kniha Talent Is Overrated je nejen inspirující, ale i poučná. Je to skvělé čtení od začátku až do konce.” – Donald Trump
Podle Colvina jde u mimořádně úspěšných jedinců hlavně o víru v sebe sama a v činnost, kterou vykonávají. Většinou tito lidé využívají nespočet technik, jak být ještě lepší, věnují se svojí práci či zálibě na 1000% a hlavně jsou přesvědčeni, že nejsou omezeni vrozenými schopnostmi nebo dovednostmi. Pokud totiž věříte, že váš výkon bude vždy omezen tím, že vám chybí jisté vrozené nadání nebo obecné schopnosti na úrovni, kterou považujete za nezbytnou, pak neexistuje šance, že tu práci vykonáte a dosáhnete velkých výkonů.
Extra úspěšní často obětují svůj osobní život a téměř veškerý čas, protože jejich víra a vůle dosáhnout téměř nemožného jsou v nich hluboce zakořeněny – a to nemá nic společného s talentem. Poznatky také dokazují, že skrze povědomí o tom, jak se z několika lidí stali velikáni, se může zlepšit úplně každý. Především tohle všechno ale znamená jednu bezvadnou zprávu – mimořádné výkony nejsou doménou pouze několika vyvolených. Může jich dosáhnout úplně každý – i vy. Do akce!