Fascinace: Cartier ozdobou královské svatby

0
1483

Kate Middletonová jako krásná nevěsta rozhodně nezklamala. Všichni byli v očekávání, až třeba jen koutkem oka budou moci spatřit její šaty. Jakmile vystupovala z auta před branami Westminsterského opatství, všem se zatajil dech. Naprostá elegance a vkus v kombinaci se současnými trendy. Tak zní ortel kritiků nad celkovým vzhledem krásné Kate, nyní již vévodkyně z Cambridge. Nemalou roli na jejím úžasném outfitu hrály také tradiční královské šperky od Cartiera.

Kromě šatů vzbudil největší rozruch překrásný diadém, který společně s jednoduchým závojem dotvářel celkový vzhled a vyjadřoval úctu ke královské tradici. Tento diadém je právě z dílny slavného Cartiera a má dlouhou královskou historii.

Diadém vyrobil Cartier již v roce 1936. Prvním jeho majitelem byl vévoda z Yorku, později král Jiří IV., který ho daroval své ženě Alžbětě, jež se později stala královnou. Zde ale jeho cesta neskončila. Královna matka svůj diadém věnovala k 18. narozeninám své dceři princezně Alžbětě, která je současnou královnou. Královna Alžběta svůj diadém Kate nevěnovala, ale na královskou svatbu jej pouze zapůjčila.

Cartier ale není jen tak náhodou autorem nevěstina diadému. K britské královské rodině ho váže něco mnohem většího než jen jeden královský diadém. Klenotník králů, král klenotníků, tak se Cartierovi přezdívá již dlouhou řadu let a není to jen tak nějaká prázdná fráze. Tuto přezdívku poprvé vyslovil jako úctu k dobře odvedené práci velšský princ, budoucí král Eduard VII.

Cartier se nezdráhal a s chutí přijal královskou objednávku na 27 kusů tiár, což jsou dnes známé diadémy. Ty byly určeny právě pro korunovaci krále Edvarda VII. v roce 1902. O dva roky později 1904 král neodolal a společnosti Cartier udělil výsadu dodavatele šperků na anglický královský dvůr. Netrvalo dlouho a tato výsada byla Cartierovi udělena i od dalších královských dvorů a to nejen v Evropě. Do roku 1949 měl Cartier na seznamu celkem patnáct království.

Jeho díla byla úchvatná, a právě proto učarovala mnoha panovníkům s modrou krví. Cartier vždy příjemně překvapil nevšedními kombinacemi drahých materiálů. Ve své práci používal vždy ty nejkvalitnější materiály, jako jsou diamanty, safíry, rubíny, smaragdy, jadeit, korály a samozřejmě také zlato, stříbro a platinu.

Krásná nevěsta ale nebyla ozdobena pouze šperky od Cartiera. Nevěstiny náušnice značky Robinson Pelham, byly dárkem od jejích rodičů. Design byl ale narvžel tak, aby ladil s významným diadémem. Zásnubní prsten, který měla nevěsta ještě v den svatby na prstu, byl vyroben z velšského zlata. Tento prsten dostala k zásnubám i princezna Diana a je z dílny Garrard.

Cartier, to je značka luxusu, kvality a tradičního umění. Před sto lety nebo dnes, Cartier je stále na vrcholu a zdá se, že své pozici se nehodlá jen tak vzdát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here