Ekologický ráj šperků na Bali

0
2034

Bali, jedinečný ostrov Indonésie, poklad mezi ostrovy i cestovatelský ráj. Ne vždy zde ale můžeme najít nekonečné ticho, čistou přírodu a lidi nedotčené západní kulturou. Z Bali se za posledních pár let stal přímo domov turistů, kteří tu každoročně v přeplněných hotelových resortech hledají onu oázu klidu. Přesto je právě na tomto ostrově něco, co si zachovalo svůj punc tradice, klidu, jednoduchosti a lehkosti bytí. Je to ekologický resort Johna Hardyho, který tu vybudoval svou šperkařskou společnost, dal práci mnoha místním domorodcům a ještě rozšířil vědomí lidí o ekologii a kulturních hodnotách.

John Hardy přišel na Bali v polovině 70. let studovat domorodé umění vyrábění šperků. Fascinovala ho autentičnost a lidé, kteří manuálně vyráběli šperky a kteří se starali o každý detail. Zamiloval se do země, kde se pracovalo pro zábavu a pod širým nebem. V roce 1989, tedy v době, kdy v Americe vrcholilo šílenství po orientálních doplňcích, si zde založil vlastní firmu, která tak začala už v počátcích prosperovat.

Dnes jeho multimilionová firma patří mezi 100 zelených firem na světě podle Financial Times. Zaměstnanci jsou řemeslně zruční původní obyvatelé, muslimové i hindové, kteří jednotlivě pracují na celém šperku. Celé kolekce šperků jsou vyráběny z přírodních materiálů, zlata, stříbra, diamantů i bio bavlny. Společnost rovněž zahájila projekt, jenž má vyrovnávat množství CO2 ve vzduchu tím, že lidé každoročně vysazují stovky nových stromů na jihovýchodním pobřeží Bali Nusa Penida. I takhle ekologická činnost má například v New York City, kde žije největší část Hardyho klientely, zvýšit povědomí o přírodních potřebách, ekologii i historii daných kultur.

Samotný John Hardy svou společnost před pár lety prodal a nynější majitelé – ředitel Damien Dernoncourt a designer Guy Bedarida však v její “zelené” filosofii pokračují. “Všechno, co tu vyrábíme, je vyráběno ručně. Je to originál, který si nikdo jiný nedokáže ani představit. Muž, který vyřezal svůj náramek, na něj může být hrdý,” nechal se slyšet Guy Bedarida. “Mohli bychom to vyrábět strojově, “ dodává, “ale to by byl druh smrti. Smrti tradice i duše.”

Na špercích však pracují i ženy s rodinami, které by se v dnešním ziskuchtivém bysnysu bez vzdělání neuživily. Pod rukama opravdových řemeslníků tak vznikají ethno náramky, naušnice, řetízky a originální doplňky z kůže. Jak můžete vidět z obrázků, nejde  o žádné “podomácku” vyráběné šperky, ale o opravdu luxusní a kvalitní kolekce, kde ceny jednotlivých šperků začínají na $295.

Bali je i přes tisíce turistů, kteří už dokázali proniknout i do míst nedotčených, pořád ve svém jádru rájem klidu. Alespoň u Johna Hardyho. Ve společnosti, kde se pracuje dle místních zvyklostí (jakoby bez námahy, klidně a harmonicky). Ve společnosti, která si uchovává místní hodnoty. A ve společnosti, která finančně podporuje mnoho projektů na rozvoj vzdělání…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here