Leslie Nielsen: Zábava až na prvním místě!

0
1943

Leslie William Nielsen se narodil 11. února roku 1926 v kanadské Regině, kde strávil i své mládí a dospívání. Ve svých 17 letech, během studií v Torontu, obdržel stipendium na divadelní školu Neighborhood Playhouse v New Yorku. A ačkoliv to pro něj nebyl  tak úplně jistý krok, přes počáteční pochybnosti zde začal studovat a ve volném čase vystupovat v letním divadle. A následně, ve 22 letech, přišla výzva – vystupovat po boku Charltona Hestona v jedné z epizod Studio One. Mimochodem za první štaci obdržel odměnu 75 dolarů. Během následujících dvou let, tedy do roku 1950, velice rychle dosáhl 50ti televizních vystoupení.

Svou kariéru odstartoval mnoha vážnými rolemi. Během roku 1950 přidal ke své 50ce, další 50ku šou, v nichž se objevil – tentokrát již sólo. Jeho odměny však byly neustále nízké, jelikož honorář se neustále pohyboval mezi 75 – 100 dolary za vystoupení. Rok 1956 byl tím, kdy Leslie prvně vkročil i na filmové plátno, a to díky filmu “Ransom!”. A právě tehdy padl do oka Nicholasi Nayfackovi, jenž mu nabídl konkurz na roli ve sci-fi filmu Zakázaná Planeta (Forbidden Planet). To vyústilo v podepsání dlouhodobého kontraktu se studiem Metro-Goldwyn-Mayer.

Jeho herecká kariéra začala vypadat hned růžověji. Od roku 1956 pak točil průměrně 3 filmy za rok. Pak však přisel zlom. A totiž dva filmy, které byly do historie komedií zapsány zlatým písmem – Připoutejte se, prosím! (Airplane!) z roku 1980 a trilogie Bláznivá střela (Naked gun) z let 1988 – 1994. Před slovem komedie je však velice často ještě uváděno “bláznivá”, což charakter snímků přesně vystihuje.

Prvně jmenovaný film znamenal zlom v kariéře. Proběhla totiž přeměna z herce ve vážných filmech na herce především komediálního žánru. A to takovým způsobem, jakým dosud nikdo nehrál. Tvůrčí týmy si dali pečlivě záležet na tom, aby scény komedií parodovaly záběry ze známých filmů té doby (Zero Hour!, Letiště) a bylo v nich co nejvíce naprosto nepravděpodobných přídavků. K tomu když přidáme vždy velice vážný výraz Leslieho Nielsena, divák zažije něco do této chvíle nepoznaného. Jako perličku uveďme to, že ani sám Nielsen netušil, jaké výbuchy smíchu budou jeho role vyvolávat. On je totiž skutečně hrál naprosto vážně, ne jako komediální!

Bláznivá střela z roku 1988, jež se dočkala dvou volných pokračování, si rádo se smějící osazenstvo kinosálů úplně získala. Film vychází ze seriálu “Police Squad!”, který byl odpovědí na veškeré až přehnaně vážné role detektivů tehdejších filmů. Leslie zde zvěčnil postavu Franka Drebina, částečně přitroublého, ale velice efektivního poručíka americké policie, řešícího případy velice neobvyklými až absurdními způsoby. Lidé si hlavní postavu zamilovali natolik, že záhy přišla na řadu Bláznivá střela 2 a 1/2 a Bláznivá střela 33 a 1/3. Jen zavzpomínejte na toho bláznivého šedovlasého dědulu, který dokázal přimět k nezpoutanému smíchu celou místnost.

Díky těmto rolím se Leslie začal velice často objevovat v dalších a dalších filmech a parodiích. A pouze jejich názvy by daly na jeden objemný odstavec. Nikdy však nezanevřel na svůj styl ledově klidného a vážného herce i při těch nejbláznivějších scénách, a tak neúčinkoval pouze ve filmech sršících vtipem – neustále hrál i vážné role (například i na divadelním jevišti).

Nade všechna ocenění, jimiž byl za celý svůj život Leslie oceněn, se tyčí cena Jacka Bennyho z kalifornské univerzity za komediální role z roku 1995. V roce 1988 se stal 1884. osobností, která obdržela svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. Rok 2001 byl rokem uvedení do kanadské síně slávy a mohli bychom pokračovat mnohem déle…

V listopadu roku 2010 souhlasil s pobytem v nemocnici kvůli komplikovanému zápalu plic. 28. dne tohoto měsíce ohlásil jeho synovec Doug zprávu, že Leslie Nielsen během spánku zemřel. Avšak s odkazem, který zde po sobě nechal, bude jen těžko někdy zapomenut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here