Luxusní bydlení: Minimalismus v japonském Naganu

2
1934

Tentokrát se designérské studio Cell Space Architects vymanilo z miniaturních prostor, kterými „oplývá“ drtivá většina japonských domků a bytů. Klaustrofobní prostředí je však velikou nutností, protože ceny pozemků a prostoru vůbec jsou zde neskutečně vysoké a většina pracovitých Japonců na vysněné bydlení z finančních důvodů nedosáhne. Proto, když v zadání návrhu designérské studio uvidělo: dům na kopci, vícepatrový, neomezený prostor, pokusili se propojit klasické tvary se vzdušným interiérem.

Neobvyklý dům v Naganu stojí v na kopci, má čtyři patra v různých levelech a byl postaven na zděných pilířích. Velká okna propojují všechny levely a nabízejí úžasný výhled v okruhu 360 stupňů. Dům nenabízí žádné speciální vymoženosti, ani při jeho výstavbě nebyl kladen zvláštní důraz na ekologická hlediska. Při bližším pohledu se zdá být inspirován americkými a kanadskými domy na samotě. Mnoho japonského stylu nám neukazuje. Možná je to však záměr a japonští designéři chtějí ukázat, že se jejich návrhy mohou směle rovnat těm obdivovaným americkým nebo norským. Je to však dobře?

Interiér se nese v duchu minimalistického designu, ve kterém Japonci opravdu vynikají. Nejčastěji použitým materiálem je dřevo. Vše je světlé a jaksi sterilní. Ač ostatní návrháři tento návrh obdivují, nám připadá studený, nepraktický a na bydlení nevhodný, i když zajímavý počin. V poslední době architekti trochu pozapomněli na naše soukromí. Nikde žádné dveře ani žaluzie. Pokud to tak půjde dál, budou se příštích letech snad stavět sídlištní domy s prosklenými byty?

Líbí se vám cesta, kterou se moderní design ubírá?

Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server Living.cz, přední český online magazín zaměřený na bydlení, dům a zahradu.

2 KOMENTÁŘE

  1. V posledni dobe se clanky na dreamlife trosku vymykaji tomu, co driv bylo pro dreamlife.cz typicke. Nejen, ze naboj a energie clanku ve srovnani s clanky P. Stepanka jsou temer nulove, ale to co tu vidime v posledni dobe jsou zpalaty na prazdne misto. Dochazejici inspirace je citit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here