Karibik: svět splněných přání na dosah ruky

0
1527

Tam, kde piráti kdysi bojovali o své poklady a brázdili vody karibského moře, tam, kde bájné lodě našly své místo odpočinku, tam dnes leží jedno z nejobdivovanějších míst naší planety.

Kontinent, jímž prochází rovník je místem splněných snů a zároveň země kontrastů. Příletem do oblasti se stáváte součástí tohoto světa, který Vám nabízí nepřeberné množství zážitků a poznání. Ať už jste romantik milující západ slunce, zapálený potápěč nebo člověk hledající odpočinek, nebudete se chtít do chladné střední Evropy vrátit.

Nejsou to jen nádherné ostrovy v karibském moři jako Tortuga, Los Roques nebo Isla de Margarita, kterou jsem měla možnost navštívit a vzpomínky na ni ve mně zůstanou do konce života, ale také deštné pralesy, krásné hory a nákupní centra.

Tato místa Vás uchvátí naprosto vším, ale začněme hezky od podlahy. Oblast mezi Severní a Jižní Amerikou láká lidi z celého světa na bělostné pláže obklopené kokosovými palmami a na místečka, na která nikdy nevstoupila lidská noha. Je to pravda. Nemusíte dělat nic jiného, než si vychutnávat šumění moře znějící jako rajská hudba, španělské brebentění plážových prodavačů, jež Vám nabízejí překrásné korálky a nechat své sluncem rozpálené tělo chladit příjemným tropickým vánkem. Samozřejmostí jsou bary, ty najdete téměř na každé pláži. Můžete ochutnat výbornou obdobu Mochita s názvem Caipiriňa, Piňa Coladu nebo oblíbený nápoj Cuba Libre. Ale všeho s mírou, karibské sluníčko je zrádné. Když už Vás omrzí opalování, nabízí se průzkum malých osamocených pláží, kde při troše štěstí narazíte na ještěrky, malé hady, ale hlavně – na obrovské mušle a lastury, u kterých nebudete vědět, kterou vzít dřív.

No a pokud zatoužíte po troše turistiky, musíte navštívit vnitrozemí Venezuely a vydat se na cestu k Andělským vodopádům, jež se nacházejí necelých 200km od hlavního města Caracasu. Mohou se pochlubit jedinečným prvenstvím. Se svou výškou 979 metrů jsou nejvyššími vodopády na světě. Uchvátí Vás jejich síla a budete si užívat zvuk šumící a bouřící vody, jež Vás donutí vzdát čest přírodě. Následně se odtud můžete vydat po deltě řeky Orinoko na sever, zpátky ke karibskému pobřeží Venezuely, jež se chlubí délkou 2800 kilometrů nádherných pláží s bílým pískem a azurově modrým mořem. Na své si zde přijdou jak milovníci windsurfingu, potápění a dalších vodních sportů, tak i ti návštěvníci, kteří chtějí prožít klidnou odpočinkovou dovolenou. Každý si zajisté bez problémů nalezne pláž podle vlastních představ.

Doporučit je také nutné známé vodní parky, kde budou Vaše děti jako v nebi. Mohou si zaplavat s delfíny, svézt se na obřích vodních skluzavkách nebo třeba i horských dráhách. Jejich upřímný smích pro Vás bude znamenat mnohem víc, než stokrát vyslovené díky. Samozřejmě Vám také po dlouhém dni vyhládne, a proto si nenechte ujít atmosféru večerního posezení v přímořské hospůdce či restauraci. Ochutnejte místní mořské speciality, pečené banány Platanos nebo delikátní deserty z exotického ovoce. Na dobré trávení Vám v každé restauraci připraví nápoj s názvem Sambuka. Podává se horká a zapálená s celými kávovými zrníčky. Již při přivonění se zasníte a vybavíte si oblíbenou lékořici, kterou jste v dětství tak milovali.

Další milou věcí, kterou Vás překvapí nejenom Karibik, ale celá Střední a Jižní Amerika, je vlídnost a pohostinnost místních lidí. Jsou to spokojení lidé, kteří Vám dodají chuť do života a načerpáte díky nim pozitivní energii. Jejich smích je jako lék a když Vás pozvou na dobré jídlo nebo pití, neodmítejte je. Čeká Vás večer v úžasné společnosti a ještě si procvičíte svou španělštinu. Pokud ji však neumíte, vůbec nezoufejte. Máte přece ruce a nohy.

Po večeři je nejlepším zpestřením noční procházka pláží. Nechte si omývat nohy teplým mořem, zavřete oči a užívejte si ten krásný pocit, který se rozlévá v duši, vychutnávejte si vítr, který čechrá vlasy a nechte se unést španělskou hudbou, která se ozývá z plážových hospůdek a nutí vás pohupovat se v jejím rytmu. Karibská atmosféra je nezaměnitelná a nezapomenutelná. To, co ve Vás zůstane už nikdo nikdy nevezme. Nechte starosti i smutky za hranicemi našeho státu a vypravte se do světa se srdcem otevřeným všem poznáním. Nebudete litovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here