Dopřejte tělu fyzickou a psychickou pohodu aneb sportování se zvířecími mazlíčky!

0
1933

Máte doma svého chlupatého mazlíčka, ležíte spolu na gauči a sledujete večerní zprávy. Říkáte si, že byste měli jít běhat, ale komu by se chtělo jít samotného, že….Nikdo z kamarádů zrovna nemá čas a partner či partnerka jsou právě zaneprázdnění. Proč nevzít právě vašeho mazlíka na společné sportování? Nejen, že mu uděláte radost, uděláte něco pro svoji kondici a pro jeho a své zdraví. Uvidíte, že si nakonec zvyknete, postupem času se sjednotíte a stane se z vás sportovní tým.

Sport se psy

Možná si říkáte, proč byste měli sportovat se svým malým a navíc líným pesanem. Vždyť vás to nebude bavit, neřeknete si ani půl slova, mazel bude půl kilometru za vámi a vy neuvidíte ani pořádnou motivaci a ještě k tomu ho budete muset nutit sami. Samozřejmě je na místě, abyste si zjistili, zda je váš pejsek vhodný k sportovnímu výkonu. Ne každé plemeno je aktivní a touží po běhání každých pět minut. Někdo je sprinter, někdo nevydrží skoro nic. Zrovna tak je to i s pejsky.

Pokud máte doma nadšeného pejska pro každou ,,špatnost“, můžete vyrazit. Nejen, že pro sebe uděláte něco zdravého, ještě tím uděláte radost těm psím nevinným očím.

Ze zahraničí se k nám pomalu začíná dostávat trend sportování se zvířaty. V ostatních zemích lidé nesportují jen se psy…milovníci pohybu vybíhají s jakýmkoliv domácím mazlíčkem. Hlavní je, aby to vás i zvíře bavilo. Nejčastěji to jsou však pejsci. Páníček s ním může vyběhnout v podstatě kamkoliv, kde se může běhat. Často na louku, do lesa nebo jen tak na rychlou procházku. Záleží na tom, co očekáváte od sebe a co zvládne pejsek.

Pokud jste vy i váš chlupáč začátečníci, zkuste nejprve svižnější procházky v přírodě. Postupně se můžete dopracovat k delším trasám a začít například s dogtrekkingem. Jinými slovy trampováním. Jedná se o orientační pochod se psem, kdy chodíte volným terénem. Většinou dlouhé trasy, které měří až několik kilometrů. Upřímně…jde o 50 km a více. Jestliže nechcete sbírat medaile a stačí vám pouhý výkon a úsměv z příjemně stráveného odpoledne, bohatě si vystačíte s pár kilometry.

Kdo má doma dlouhosrstého a aktivního pejska, často zimní plemeno, které se nejvíce vyžívá v napadaném sněhu a zvládlo by táhnout sáně, můžete uvažovat o muscheringu. Nemusíte vyloženě závodit, stačí vzít celou rodinu, děti a jejich sáňky a improvizovat.

Aktivnější psi, kteří jsou dobře vycvičení, a jste si jisti, že vás poslechnou na slovo, jsou vhodní i k projížďkám na kole. Takové výlety však rozhodně nejsou vhodné pro rozjívená telata, která vás táhnou za každým keřem a povel ke mně…je apelem na ještě větší ignoring…zároveň byste ke kolu neměli nutit pejsky, kteří nejsou zrovna atletickým loveckým typem. U línějších plemen je vhodné zvolit pomalou jízdu na rovném terénu.

Pamatujte si, že s výcvikem je dobré začít ve štěněcím věku zvířete. Vzájemně tak poznáte své síly, sehrajete se jako správná dvojka a sportování bude radostí. Vy si odškrtnete denní kardio, pejsek bude vydováděný a vaše bačkory ho nechají ledově chladným. Navíc si vypěstujete velmi přátelský a věrný vztah se zvířetem, který je tím nejvěrnějším tvorem.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here