Málo je někdy více aneb být šťastným a lepším, to je oč tu běží!

1
2588

Neustále se porovnáváme s ostatními, abychom dosáhli toho, co mají. Naivně si myslíme, že když budeme mít totéž, budeme nejspíš o trochu šťastnější. Máme pocit, že povyrosteme v očích ostatních a lidé si nás budou vážit. V hlavě nám běží myšlenky typu ,,Pokud nebudeme mít to, co kolega, patrně nebudeme tak úspěšní“. Proč se trápíme takovými otázkami? Vždyť bychom se měli zajímat především sami o sebe, o to, co zajímá nás a co potřebujeme sami. Nejlépe je pracovat na sobě a porovnávat se s tím, kým jsme byli včera…nebo s ostatními. Jedině tak můžeme povyrůst. málo je někdy více

Poslechněte si audio podcast tohoto článku.

Poznejte své já a z toho vycházejte

Při osobním růstu, ať už se chcete zlepšit v čemkoliv…je dobré, když budete porovnávat své vlastní výkony. Nikoliv výkony ostatních. Není dobré měřit se s cizími lidmi, přáteli a partnery. Rostete vy, ne oni. Zaměřte se na to, jak jste dobří dnes a zodpovězte si na otázky, co pro svá zlepšení děláte. Máte pocit, že byste na sobě mohli pracovat více, že byste se zlepšení věnovali intenzivněji a překonali tak lenost? Pak si napište aktuální cíle a body, jak budete postupovat. Vždy ale vycházejte sami ze sebe. Nikdy se neměřte s ostatními.

Málo je někdy více – ve všech oblastech života

Kdybych měl super sporťák, budu jistě spokojenější, protože kamarád ho má a jen září. Se svým Fiatem nikoho neoslním…Kdybych měla tělo jako miss…určitě bych tu seděla s chlapem a ne s kamarádkou. Kdyby..chyby…

Ředitel korporátní firmy nemusí být šťastnější než majitel rodinného podniku v malém městě. Proč se hned srovnávat s lidmi, kteří ve svém oboru dosáhli nejvyššího bodu, a vy se najednou musíte stresovat, že jste stále na jednom a tom samém místě? Samozřejmě je dobré mít motivaci a vědět, že se chceme posunout dál. Ale neměli bychom si klást takové cíle, které je nereálné splnit zrovna teď. Navíc nikdy nemůžeme vědět, zda je ten druhý opravdu lepší a hlavně šťastnější.

Správným měřítkem jste vy sami. Staňte se svým koučem, rozhodčím a posuzovatelem. Měřte a porovnávejte své vlastní výkony, hodnoťte se podle dnů, týdnů a s odstupem času. Zaznamenávejte si pokroky, za které se náležitě odměňujte. Takový růst a takové srovnání má smysl a jasné výsledky. Nežijete životy ostatních a rozhodně nemusíte kopírovat své blízké…stačí pracovat na sobě a být tím nejlepším originálem.

Být šťastným a lepším, to je oč tu běží

Důležité je být šťastný a den ode dne lepší. Ale takové pocity a zlepšení zažíváte právě vy. Radujte se z menších krůčků. Buďte zkrátka šťastní sami se sebou. Přijměte se tak, jak jste dnes a přivítejte lepší výsledky, které budou plynout z budoucích zítřků. Těšte se na ně, protože přijdou. Uvědomte si to bohatství, které vlastníte…zdraví, rodinné zázemí, práci nebo znalosti. Radujte se z nich a připomínejte si je. Takové dny si budete pamatovat jako dny, kdy jste se cítili šťastní.

Proč se strachovat, že nebudete králem oboru, když pro svou spokojenost stačí být mistrem. Důležité je uvědomění si opravdu to, co potřebujete, co chcete a po čem toužíte. Stanovte si priority a za těmi jděte.

© Barbora Mikysková

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here