Dominika Nell Applová: Vášeň jménem design

1
2451

Dominika Nell Applová patří ke špičce současného designu. V Silicon Valley pomáhala pro NASA navrhnout vozítko na Mars, pod značkou Siemens vytvořila extravagantní mobilní telefony a stála u zrodu iPhonu. A to všechno ještě před dosažením třicítky. Přesto se vrátila do Evropy a věnuje se vlastním projektům jako například ALBU na digitální fotografie nebo vývoji malé větrné turbíny. Češka, která se cítí doma na několika místech po světě, ukazuje, jak se podle ní dělá úspěšný „globální byznys“.

Cesta do Silicon Valley
Dnes čtyřiatřicetiletá Dominika Nell Applová je nazývána královnou českého designu, největších úspěchů však dosáhla v zahraničí, přesněji v USA. Odcestovala tam už ve svých devatenácti letech a i přes nelehké začátky se dokázala prosadit i ve velmi tvrdém konkurenčním prostředí. Vše odstartovalo studium na Institutu designu v Pittsburgu a další na Rhode Island School of Design. Poté pracovala v několika uznávaných designérských studiích v New Yorku. Svoje znalosti se rozhodla předat studentům Standfordské univerzity, kde tři roky přednášela na oddělení designu výrobků. Odtud zbýval jen krůček ke světoznámé firmě Ideo v Silicon Valley. Na sanfranciském pobřeží byla Dominika Nell Applová přímo v centru technologického a počítačového dění a uměla toho náležitě využít.

Zpátky v Evropě
Během pěti let strávených u firmy Ideo pracovala pro takové klienty, jako je Nokia, Apple, Hewlett-Packard, Nike, Siemens, NASA nebo tým okolo Billa Gatese. V této době se věnovala především designu elektroniky, který se stal její doménou. Podle Dominiky Nell Applové to ale rozhodně není to, co jí baví nejvíc. Dokázala to i tím, že se po svatbě rozhodla opustit snové místo většiny designérů a vrátila se zpátky do Evropy. S manželem (bývalým ekonomickým poradcem Tonyho Blaira) se na nějaký čas zabydleli v Londýně.

Od těhotenské módy k ALBU
Ani těhotenství nebránilo úspěšné designérce v dalších projektech. Naopak ji inspirovalo ve spolupráci s návrhářkou Danou Turečkovou k vytvoření těhotenské módní řady YourBody. Po porodu dcery Dominika dokonce nastoupila na prestižní London Business School studovat MBA. Její představa o dalším působení ve světě designu se začala měnit. Chtěla něco víc, než jen navrhovat pouhý vzhled. Naštěstí ji znovu oslovil šéf jabloneckého Jablotronu Dalibor Dědek, se kterým už dříve spolupracovala například na vzhledu Bigmobilu. Právě jemu už dlouhou dobu ležel v hlavě nápad na album pro digitální fotografie – jednoduchý způsob, jak s přáteli a rodinou sdílet osudové životní okamžiky. Dědek založil na zrealizování svého nápadu firmu ALBUM Team a jejím vedením pověřil právě Nell Applovou. Na tomto produktu si mohla vyzkoušet nejen jeho navržení, ale i propagaci po celém světě. A opět šlo o další velký úspěch. ALBUM se velice dobře prodává a minulý rok dokonce získalo ocenění Czech Grand Design.

Větrné turbíny do každého domu
Album na digitální fotografie ale není jediným projektem, kterému se Dominika Nell Applová momentálně věnuje. I když už nějaký ten rok žije opět v České republice, další firmu založila společně se strojním  inženýrem Toddem Pelmanem v San Francisku. Blue Green Pacifik se věnuje vývoji malé „domácí“ větrné turbíny, která by každému vyráběla potřebnou elektřinu na střeše domu. I tento nápad má v dnešním boji za zelenější energii velkou šanci na úspěch.

Štěstí nebo zasloužený úspěch?
Zdálo by se, že naše nejúspěšnější designérka se narodila pod šťastnou hvězdou. Mimochodem, i když její příjmení připomíná spíše giganta Apple, pro který taky jednu dobu pracovala, Dominika Nell Applová je rodačka z Ústí nad Orlicí. Příjmení zdědila prozaicky po otci. Za svými úspěchy však sama designérka vidí spíše roky tvrdé práce. Ať už je podíl jejího nadání, pracovitosti, cílevědomosti a prostého štěstí na úspěchu jakýkoliv, nám nezbývá než se těšit na další zajímavé projekty pod záštitou této opravdu výjimečné osobnosti (nejen) českého designu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here