Simpsonovi: Fenomén, který si získal srdce diváků

2
1563




Vzhledem k pozitivním ohlasům diváků na tyto scénky bylo vedením televize rozhodnuto, že budou přetvořeny do samostatně stojícího seriálu. O tom, že šlo o správné rozhodnutí, není potřeba diskutovat. Od premiéry v prosinci 1990 bylo odvysíláno celkem 420 epizod v devatenácti sériích, díky čemuž si Simpsonovi drží pozici nejdéle vysílaného animovaného seriálu v USA. Seriál získal desítky televizních ocenění a vysílá se v řadě zemí po celém světě. Některé hlášky hlavních hrdinů se staly součástí běžné mluvy tisíců Američanů a Homerovo legendární „D’oh!“ se dostalo i do známého slovníku Oxford English Dictionary. Své televizní putování Simpsonovi završili v loňském roce, kdy dobyli i filmové plátno. Jejich celovečerní film celosvětově vydělal více než 520 miliónů dolarů.

Duchovním otcem žluté rodinky je kreslíř Matt Groening, který se narodil 15. února 1954 v Portlandu, ve státě Oregon. Ve 23 letech se přestěhoval do Los Angeles, kde se chtěl uplatnit jako scénárista. Začátky ovšem neměl vůbec jednoduché, vystřídal řadu podřadných povolání, než získal místo v nově vzniklém novinovém plátku Los Angeles Reader. Zde poprvé dostal větší prostor, aby mohl naplno projevit svůj kreslířský talent. Pravidelně tady začaly vycházet jeho komiksové příběhy pod názvem Life in Hell (Život v pekle), které původně vytvářel hlavně pro své přátele a popisoval v nich svůj život ve městě andělů.

Life in Hell se prakticky okamžitě stal mezi čtenáři populární a tak netrvalo dlouho a Mattovi se ozvali hollywoodští producenti s žádostí, zda pro potřeby již zmíněného pořadu The Tracey Ullman Show nevytvoří sérii animovaných skečů. Ty měly původně vycházet právě z jeho komiksu Life in Hell, ale Matt si uvědomil, že by tak přišel o svá výhradní práva. Vymyslel proto něco nového a není tajemstvím, že postavičky načrtl během několika minut v čekárně před producentskou kanceláří a pojmenoval je po své rodině: rodičích Homerovi a Margareth (Marge) a mladších sestrách Lise a Maggie. On sám se pak prý stal předobrazem „malého anarchisty“ Barta, jehož jméno vzniklo jako anagram slova brat (v překladu spratek).

Simpsonovi si vytvořili širokou základnu diváků, kteří pravidelně každý týden usedají k televizním obrazovkám, aby mohli sledovat nové osudy (a)typické americké rodinky a dalších spoluobyvatel z fiktivního městečka Springfield. Díky vysoké popularitě následně mohly trh zaplavit nejrůznější předměty, od triček, přes sešity až po nejrůznější hry, zobrazující některého člena rodiny. Tyto produkty, hrdě oznamující, že jejich majitel je opravdový fanoušek seriálu, vydělaly za prvních 14 měsíců prodeje více než 2 miliardy dolarů.

Pochopitelně ani Simpsonovým se nemohly vyhnout kritické hlasy ze všech možných stran. Hlavně v počátcích se do seriálu navážel každý, kdo se potřeboval zviditelnit. Bývalá první dáma USA Barbara Bushová o něm prohlásila, že jde o nejpitomější věc, jakou kdy viděla. Je také možné narazit na kritiku stále se snižující úrovně jednotlivých dílů i nedostatku nových nápadů. Nic z toho však Simpsonovým na popularitě u diváků neubírá, hostování v seriálu se bere jako prestiž a slavné osobnosti na něj stojí dlouhé fronty. A samotná rodinka má už i svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.  

Produkce jedné epizody trvá šest měsíců a tým vymýšlející stále nové příběhy, se skládá z 16 scénáristů. O namluvení postav se v originálním znění stará pouhých 6 herců. Seznam lidí, kteří seriál dabují do češtiny, je o poznání delší a hlas některých postav se v průběhu let změnil. Největší ranou pro české fanoušky však bylo, když z vážných zdravotních důvodu musel s dabováním skončit Vlastimil Bedrna, který nezapomenutelně propůjčil svůj hlas Homerovi. Důstojně ho však dokázal nahradit Vlastimil Zavřel.

Matt Groening se po několika letech pustil také do dalšího projektu. Ve spolupráci s jedním ze scénáristů Simpsonových vytvořil nový animovaný seriál Futurama, který je nakreslen podobným stylem a odehrává se v roce 3000. V televizi se objevil v březnu 1999, a třebaže nebyl tak úspěšný jako Simpsonovi (byl ukončen po čtyřech letech vysílání), našel si celou řadu fanoušků.

Co vlastně i po dvaceti letech diváky na tomto seriálu láká? Jde především o oddechovou záležitost, kdy nestárnoucí obyvatelé Springfieldu zažívají stále nové příhody, které jsou protkány ztřeštěným humorem, vtipnými poznámkami i dojemnými projevy, jež se mnohdy dotýkají i aktuálních společenských témat. Příjemné animované zpracování navíc dává zapomínat na každodenní povinnosti a na dvacet minut dokáže každého vrátit do bezstarostného dětství. Doufejme jen, že autorům nedojdou nápady, a my si tak za dalších dvacet let na stejném místě opět připomeneme, jak to všechno tenkrát vlastně začalo…

2 KOMENTÁŘE

  1. Nevím nevím pánové, ale nikde na netu jsem nenašel, že skvělý dabér a herec pan Bedrna zemřel. To proč byl nahrazen panem Zavřelem bylo zapříčiněno vážnou nemocí nikoliv smrtí. Být vámi tak se kouknu ještě po tom, jak se tato věc má. Jinak článek pěkný. Ahoj

  2. Velmi děkuji za upozornění na tento vážný nedostatek, už jsem to opravil. Člověk není neomylný, ale napřístě se vynasnažím, aby se něco podobného neopakovalo. Jinak jsem rád, že se článek líbil. David Budai, redaktor Dreamlife

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here