Růst za pomoci filmových skvostů!

22
3146

Ti z vás, pro které není čtení knih hobby číslo jedna, jistě již zajásali. A to jistě i proto, že zmínky o pozoruhodných filmech v našem magazínu příliš často nenaleznete. Avšak dnes uděláme výjimku. Zmíníme zde 4 filmy, které mně osobně velice obohatily – a přece každý svým jedinečným způsobem. Nuže, o jaké filmy se jedná?

Dálnice 60 (Interstate 60)
Skvělý snímek, u kterého si vzal scénář i režii na svá bedra Bob Gale. A počínal si opravdu mistrovsky! Děj filmu začíná v den narozenin ústředního hrdiny, Neila. Neil je opravdu pohledný chlapec a žije si velice obstojně. Jeho problémem je, že ale vůbec nevyniká v jakémkoliv rozhodování. Nejraději by nechal veškerá svá rozhodnutí na někom jiném. Zpočátku filmu působí, jako by mu vše bylo úplně jedno a nechává svá důležitá rozhodnutí na internetové stránce majordecision.com (závažnérozhodnutí.com – smyšlená stránka). Vždy uposlechne rady svých rodičů a raději nechá sžírat svou duši, namísto aby jim musel odporovat. Má ale jedno velké přání, díky jehož uskutečnění by se od základů změnil celý jeho život. Je to velké a zároveň hluboké přání – přeje si znát alespoň nějakou odpověď na svůj život. Po vyřknutí tohoto přání se Neilovi začnou dít pozoruhodné věci. Čeká na něho spousta podivných setkání, záhadných indicií a okolností. To Neila zavede na pouť po dálnici I60, na níž zažije životní dobrodružství, které do konce života nezapomene!

Pokojný bojovník (Peaceful Warrior)
Pokojný bojovník je příběh podle skutečných událostí, které se staly v životě velice známého autora Dana Millmana. Dan je nadějný gymnasta snící o olympiádě. Má vše, nač si vzpomene – pozoruhodné schopnosti, spoustu peněz, ocenění, krásné dívky, rychlá kola a divoké párty. A s tím úzce souvisí také pocit, že se již nic nového učit nepotřebuje. To se ovšem změní po setkání se záhadným cizincem, který ho začne učit. Dan je opravdovým paličákem a cesta za poznáním sebe sama je pro něho opravdu obtížná. První kroky na cestě pokojného bojovníka pro Dana právě začínají. Úplně stejně jako pro vás.

Pošli to dál (Pay It Forward)
„Vymyslete způsob, jak zlepšit náš svět a poté se ho pokuste uskutečnit!“
Tak zní domácí úkol učitele Simoneta pro 5. třídu základní školy. Úkol se velice hluboce dotkne jednoho z žáků – Trevora. Rozhodne do tohoto úkolu dát všechno! Ačkoliv někteří žáci vezmou tento úkol pouze jako nějaký vtip, Trevor do úkolu dá své srdce a pevně věří, že se mu nějakým způsobem svět změnit podaří. Může se zdát, že je to pouze marný pokus naivního školáka, ale… Výsledkem je velice povedený film, který každého donutí uvažovat. Ano, pokud bychom se všichni ze všech sil snažili, svět by byl zase o něco lepším místem pro život.

Vzepřít se obrům (Facing the Giants)
Velice inspirující snímek o sezóně středoškolském fotbalovém týmu. Týmu, který je výsledkově na dně a vůbec se mu nedaří. Co ve filmu oceňuji, je to, jak často je zde zdůrazňována skutečná víra, bez níž je vše předem ztracené. V tomto filmu je to víra v Boha. A ačkoliv vím, že některé pasáže filmu se každému zamlouvat nebudou, přesto zde tento film uvedu. V momentech, kdy je ve filmu zmiňována víra v Boha, v klidu tyto okamžiky nahraďte vírou v sebe samotného. A pokuste se udělat si na film názor jako na celek. Ve filmu je dále výborně zdůrazněna nezdolná odvaha a týmovost! Tyto výsledky plynou z práce trenéra Granta Taylora, původně podceňovaného trenéra, který měl být vyhozen. Ale jelikož uvěřil tomu, že jeho tým může pomýšlet na jakákoliv vítězství, zůstal ve své pozici a učinil téměř zázrak. V připojeném videu je vynikající ochutnávka z filmu. Nechť je pro vás inspirací!

A závěrem: Je pouze na každém z nás, co konkrétně si z těchto filmů odneseme. V každém jistě naleznete mnoho užitečného – nápadů, rad, moudrosti a ponaučení. A určitě také mnoho věcí, co se vám úplně zamlouvat nebudou. Jsem si toho plně vědom! Má intuice mi ale říká, že všechny tyto snímky zůstávají neprávem nedoceněny. Otevřete naplno svou mysl a bez předsudků se je pokuste posoudit. Především soustřeďte svou pozornost na aspekty, které jsou pro vás přínosné, než na ty, se kterými se plně neztotožňujete. Budeme velice rádi, když nám pomůžete doplnit tento článek o další inspirativní filmy, které obohatily vás.

Za tipy moc děkuji jak svým blízkým přátelům, tak i vám, čtenářům.

22 KOMENTÁŘE

 1. Mezi velice inspirativní snímky patří samozřejmě Štěstí na dosah, Než si pro nás přijde, Yesman, Sedm životů, Seznamte se Joe Black a řada dalších. Je pouze na každém z Vás, zda dokážete vnímat ty správné myšlenky z filmového plátna.

 2. Z filmů uvedených v tomto článku jsem viděl jen VZEPŘÍT SE OBRŮM a díval jsem se na něj několikrát. Je to super film o tom, že i ze zdánlivě bezvýchodné situace může člověk vyjít jako vítěz. Musí tomu ale opravdu věřit. Scéna, která je ve videu pod článkem je jedna z mých nejoblíbenějších. Ostatní filmy, uvedené v tomto článku, neznám, ale pokusím se je sehnat. Věřím, že budou stejně dobré jako Facing the Giants.

 3. Ve většině pohádek je moudrost a nějaký příběh kde vítězí ti správné bytosti. Osobně doporučuji kung-fu padnu, ta panda měla sen, věřila tomu, stala se dračím bojovníkem a každý jí říkal že na to nemá, nakonec porazila nepřemožitelného záporňáka. Jak už tu říkal Prime, je na každým co ve filmu uvidí 🙂 tahle pohádka přináší víc než pár mouder 🙂 dnešek je dar 🙂

 4. Kdybych měl doporučit další dobré filmy, tak by to byly asi další 2 filmy od tvůrců Facing the Gians. Flywheel (Setrvačník) je první film, který natočili, ale nedá se sehnat s Českým dabingem ani titulky. Je to příběh majitele autobazaru, který nejdříve podváděl lidi, ale rozhodl se, že bude podnikat poctivě.

 5. Druhý z nich je FireProof (Zkouška ohněm) který je o vztzích. Hlavní hrdinové tam řeší manželskou krizi. Je to nejnovější film od těchto tvůrců a je z nich také nejlépe zpracovaný.

 6. Na televizi téměř nekoukám, protože většina filmů podle mě nejsou přínosem (ze seriálů asi žádný) a je to jen ztráta času. Proto jsou mé oblíbené filmy právě tyto, které jsem jmenoval a rád se podívám i na ostatní filmy uvedené v tomto článku a doporučené v této diskusi. Přeji Vám osobní růst i díky kvalitním filmům.

 7. Rád bych vám doporučil tyto filmy: Obyčejní hrdinové, Útěk do divočiny, Vykoupení z věznice Shawshank – ve filmu o filmu říkají, že vězení je metafora pro spoustu lidí, kteří se sami uvězňují a nedovolí využít svého potenciálu.

 8. Moc vám všem děkuji za tipy na vaše oblíbené filmy. Povedlo se vám úplně skvěle doplnit tento článek! Radek Novotný, redakce Dreamlife.cz

 9. Ohledně cesty pokojného bohjovníka, rozhodně bych nedoporučoval film, ale knihu. Film na mě působil po přečtení knihy jako plytký holywoodský doják. Kniha má velmi duchovní rozměr a opravdu človeka donutí k zamyšlení. Film je slabý odvárek.

 10. Rozhodně doporučuji třeba jeste Matrix… vsichni jste ho videli, ale da se v klidu prirovnat k Pokojnemu bojovnikovi. Svym zpusobem je podobny. Lide ziji jakoby ve snu, v myslenkach.

 11. Môžem len potvrdiť tieto slová, film Štestí na dosah je vynikajúci film. Kto ho ešte nevidel, rýchlo si ho pozrite.

 12. Dnes jsem viděl film Dálnice 60 a musím sám za sebe říct, že mne ten film úplně nadchnul. Je v něm veliká spousta zajímavých myšlenek. A každý si z něj jistě vybere tu svou. Doporučuji!

 13. Keď som si prečítal predhovor k filmu v článku tak ma zaujal tiež. hlavný hrdina má so mnou hodne spoločné. Idem si ho zaopatriť tiež.

 14. Bolo mi tiež dávnejšie odporúčané pozrieť si tento film, ale bol som trochu skeptický. Keď bolo v názve filmu šťastie, odradzovalo ma to. To nebude mať s úspechom nič spoločné. Ale film ma milo prekvapil. Bolo veľmi dobre vysvetlené čo je to vlastne šťastie. Môžem taktiež odporučiť naozaj kvalitný film.

 15. Pošli to dál, Piráti ze Silicon Walley, Vítězové a poražení, Barva peněz

  Filmy co stojí za shlédnutí

 16. Ahoj lidi pomozte mi sehnat film HRÁČ je to z prostředí amer. fotbalu a asi nejlepší motivační film co jsem vyděl. Dík Béďa

 17. Nelze než doporučit všechny díly Rockyho. Souboj proti slavnému, souboj proti obavám a krizi, souboj proti sobě a souboj proti neporazitelnému… a když přeskočím pětku, tak souboj s věkem.

  A všechny vyhraje!

 18. ŽIVOT JE KRÁSNÝ – LA VITA É BELLA = Podmanivý příběh o tom, že Láska, Rodina a fantazie překonají vše… Nádherný film, o tom, že Víra, Odvaha a nesobeckost, dokáží překonat vše v kteroukoli dobu i čas..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here