Demence: Jak obrnit mozek před tímto nezvaným strašákem?

0
3966

Říkejme mu Ondřej. Loni oslavil 40. narozeniny s hlavou plnou ideálů, snů a plánů. Dnes, pouhý rok poté, pociťuje první známky časové a prostorové dezorientace, hledá výraz pro to, co by chtěl říci kolegům a přátelům, jejichž jména se mu vybavují stále hůře a hůře. demence

První známky demence

První známky demence a s ní často skloňované Alzheimerovy choroby nás mohou překvapit znenadání. A pozor na často nesprávné tvrzení, že demence je přirozenou součástí stárnutí. Avšak potěšující zprávou od francouzských vědců je poznatek, že nemoc lze odhalit už 12 let před samotným vypuknutím. Nabízí se tedy otázka, zda si lze zavčas „obrnit mozek“ před nezvaným hostem?

K dnešnímu dni je v České republice odhadováno kolem 150 000 pacientů trpící Alzheimerovou chorobou. Na světě pak číslo dosahuje hodnoty bezmála 44 miliónů. Ani předpověď vývoje počtu nemocných v České republice nepůsobí zrovna příznivě.

150 000 pacientů v české republice, na světě 44 000 000.

Předpovídaná čísla pro nás nevyznívají optimisticky, ani lék na demenci zatím vynalezen není. Avšak prokazuje se, že řešení hlavolamů a cvičení jemné motoriky napomáhá k duševní hygieně, rozvoji mozkové činnosti. V neposlední řadě dokonce brzdí proces stárnutí. Nečekejme na tubičku „zázračných pilulek“ a pojďme si hrát.

demence

Tak jako sport nám pomáhá být tělesně v kondici, tak pravidelný trénink mozku může posílit naši mysl. Je pozoruhodné, kolik lidí dnes vynakládá nemalou částku svých příjmů na placení si osobních trenérů ve fitness centrech, návštěv skupinových lekcí, nákup výživových doplňků pro regeneraci sportem zmožených svalů. Ale znáte někoho ve svém okolí, kdo si platí kouče pro trénink tzv. soft skills (měkkých dovedností)?

Mozek není sval, ale…

Mozek sice není sval, je to jedna z nejsložitějších hmot přitahující pozornost vědců po celá staletí. I když se jedná o nervový orgán řídící celé naše tělo, lze ho s trochou abstrakce ke svalu přirovnat. Co se stane se svaly, když je přestanete namáhat, trénovat? Začnou ztrácet svoji pružnost, zmenšují se vlivem úbytku bílkovin v nich, slábnete, nejste tělesně v kondici. A co hůře, za každý týden necvičení potřebujete dvakrát tolik času dostat se zase do počáteční kondice. A s mozkem to není jinak. Pokud ho nenamáháte přemýšlet, přestane přemýšlet. Jak dlouho se pak budete dostávat zpět do „mozkové kondice“? A lze ho vůbec natrénovat zpět?

Shrňme si to:
  • Pacientů s Alzheimerovou chorobou celosvětově přibývá.
  • Mozek je jako sval. Necvičíte-li ho, zakrňuje.
  • Ukazuje se, že vhodnou prevencí demence je pravidelný trénink mozkové činnosti.
  • Cvičte, trénujte, hrajte si.
  • A když už nic jiného, tak jistě znáte české přísloví: „Kdo si hraje, nezlobí.“

Dobře, rozhodli jste se začít trénovat vaši mysl. Nemusíte hned platit za mentory a osobní trenéry. Posilovat hraním si můžete sami z pohodlí vašeho domova. Anebo s vašimi nejbližšími – rodinou, kamarády, kolegy. Ovšem posilovací nástroje pro mozek asi budou odlišné od strojů, jaké znáte z běžných posiloven. Pojďme se na některé možnosti „mozko-strojů“ společně podívat.

Posilovací nástroje pro mozek

Napadají vás křížovky? Matematické hříčky? Logické hlavolamy? Že to už tady bylo a nebaví vás? A zkusili jste už speedcubing? Že vám pojem nic neříká? Speedcubing je skládání Rubikovy kostky na čas, snaha být co nejrychlejší ze všech zúčastněných.  Zdaleka se už neskládají jen kostky 3x3x3. Na trhu můžete například nalézt na první pohled nesložitelný dvanáctistěn megaminx, u něhož si možná nad výslednými stavy budete kroutit nejenom hlavou. Víte, že letos v červenci se konal už 11. ročník Czech Open ve skládání Rubikovy kostky na čas? Vyberte si svou hračku a protrénujte se ke 12. ročníku.

Co takto propojit trénink motoriky, logické soustředěnosti a ještě při tom královsky pobavit sebe a své kamarády? Ano, s cardistry to vše je možné, staňte se mistry karetních triků. Ale nejsou to jen vaše magické schopnosti, co z vás dělají mistry. Správná volba karetního setu stojí také za hlubší zvážení – hladké, odolné, protiskluzové? Je to věda. A když se k tomu všemu přidá uměleckost v podobě krabičky na samotné cardistry, tak je úspěch zaručen. Demence ani nuda nemá proti vám šanci.

Třešnička na dortu

Jako třešinku na dortu máme pro vás ještě jednu netradiční slečnu k seznámení, jež si u nás získává popularitu. Zavítala k nám až z dálného Japonska. Seznamte se s kendamou. Dřevěná hračka složená z těla (ken), kuliček (tama) a nylonové šňůrky. A věděli jste, že už i kendama má své komunity v České republice? Dokonce ve Zlíně je každoročně pořádáno Mistrovství ČR v kendamě. Kdo by se nechtěl stát mistrem naší vlasti? Pro navození správné předzávodní atmosféry okořeněné Japonskem mrkněte sem.

Vidíte, trh hraček je pestřejší než papírové křížovky nebo Člověče, nezlob se. Trénujte svou mysl a „obrňte se“ před nezvaným hostem – demencí. Na začátku nemusí být snadné rozpoznat kvalitní kendamu od její náhražky. A co teprve různé povrchy a vlastnosti karet u cardistry. Nezapomeňte, i Rubikovu kostku bude potřeba „ošetřit“ po vašich intenzivních trénincích.

Navštivte FYFT a nechte si poradit s výběrem té pravé hračky pro rozvoj člověka, pevné vůle a zdravé mysli. Komunita kolem FYFT shromažďuje a následně nabízí výrobky, jež užitečně vyplní váš volný čas. A oni jdou ještě dál – komunity, akce, turnaje.  Prostě a jednoduše FILL YOUR FREE TIME.

© Team FYFT (sepsala Hana Šormová)

Zdroje:
http://www.hryahlavolamy.cz/rubikovou-kostkou-k-mentalnimu-zdravi/
http://www.alzheimer.cz/res/data/002/000331.pdf
http://www.alzheimers.net/resources/alzheimers-statistics/

Čtěte také: Nakrmte mysl správnou knihou

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here