Ovládáte umění války se strachem?

5
2269
Již Sun Tze ve svém Umění války, které zaznamenal na bambusové svitky v šestém století před Kristem, poukazuje na fakt, že jednou z prvních věcí, jichž k vítězství potřebujete, je poznání svého nepřítele. Vědět, kdo je, kde je, proč tam je, co tam dělá, odkud přišel a kam kráčí, to vše jsou otázky v jejichž odpovědích je ukryta cesta k vítězství. Strach není složitý nepřítel, ve skutečnosti je to ideální nepřítel. Jednak mu schází mozek a byť ždibet intelektu, je na vás zcela odkázaný – pokud jej nenakrmíte, umírá. Miluje vaši pozornost a v tom je jeho slabost, má sangvinické sklony věci přehánět a dělat je většími než jsou. Zkrátka, těžko byste hledali ve svém okolí někoho, kdo má tolik slabých stránek. A proto nemá žádný smysl dát mu do rukou opratě vašeho života.

Opakem strachu je víra a ti dva mají mnoho společného, oba jsou přesvědčeni, že něco, co není vidět, se stane. Víra má dokonce podobné vlastnosti jako strach, jednak jí schází mozek a byť ždibet intelektu, je na vás zcela odkázána – pokud ji nenakrmíte, umírá. Jak ti dva vypadají? Strach je malý netvor opeřený výmluvami a vycpaný lží. Víra je statečné zvířátko opeřené odhodláním a vycpané nadějí. A váš úspěch v životě bude přímo úměrný tomu, kolik kterému věnujete času. Čas a myšlenky jsou jejich jedinou stravou. Pokud jimi krmíte strach, roste. Pokud jimi krmíte víru, roste.

Jaká je jejich cílová hierarchie – strach touží být vaším pánem a kdykoli mu ustoupíte, stává se silnějším. Víra je naopak poddaná a hledá svého pána, kdykoli k ní přistoupíte, stává se silnější. Vy jste tam někde mezi nimi a rozhodujete se, zda poslechnout štěkot strachu nebo volání víry. U obou jste to ale vy, kdo mezi ně rozděluje proviant a vitalitu. Jste to vy, kdo jim dává sílu se projevit.

O co jim jde. Strach má za cíl pouze udržet status quo, neboli nic neměnit. Okamžitě si zvykne na jakoukoli vámi vytvořenou přítomnost a chce ji zachovat, doslova vás v ní hybernovat. Z toho důvodu mají vězni strach ze svobody a svobodní lidé strach z vězení. Zaměstnaní strach z podnikání, podnikatelé strach ze zaměstnání. Poraženci mají strach začít a úspěšní mají strach přestat. Pokud tuto vlastnost strachu správně použijeme, může být mocným nástrojem k dosažení úspěchu.

Víra má naopak za cíl neustálý rozvoj a růst. Kde bychom byli, kdyby Edison neměl víru, že vyrobí žárovku… Ford víru, že vyrobí auto… Columbus víru, že je tam pevnina… Vy víru, že uspějete… Pokud je víra slabá vynáší na stůl pochybnosti. Pokud je víra nepodložená, dovede vás na scestí. Pokud je ale vaše víra moudrá, bude váš život vskutku bohatý.

Bůh v Bibli celkem třistapětašedesátkrát opakuje: „Neměj strach“, pokud to napsal tolikrát, jistě to myslel vážně. Strach lpí na všem, co máme. Láska rozdává vše co máme. Pěstujete-li strach, sklidíte neštěstí. Pěstujete-li víru, sklidíte hojnost. Chováte-li v ohrádce mysli obavy, vraždíte svůj čas. V důsledku, až si to opravdu přeberete, zjistíte, že válčit se strachem je plýtvání životem, vždyť ani není váš nepřítel, byla to vaše volba.

5 KOMENTÁŘE

  1. No ani k tomu nemam co dodat 🙂 Skvely clanek. Nedavno jsem objevil tyhle stranky a doslova hltam jeden clanek za druhym. Velke diky autorum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here