Arnold Schwarzenegger: Největším svalem je srdce

0
1860

223201_10150163312047101_250138_n

Akční hrdina a své doby nejlépe placený herec Hollywoodu, Arnold Schwarzenegger, se narodil 30. července 1947 v Thalu, Rakousku. Se svou rodinou žil ve velice chudých poměrech. Jediné zázemí tvořil třísetletý činžák bez elektřiny, vytápění, bez vodovodu. Arnold proto musel se svým bratrem vodu nosit z fontány vzdálené 150 metrů. Možná právě těžká vědra vody mu vnukla pomyšlení na kulturistiku.

Když bral činku do ruky poprvé, byl nenápadným patnáctiletým klukem, který se rázem do železa zamiloval. Bolest svalů si oblíbil, i když den po tréninku vždy naříkal nad bolestí tricepsů, aniž by vůbec tušil, co to tricepsy jsou. Posilovna pro něj přestala být jen místem, kam rád chodí. Sám Arnold byl posilovna. Byla to jeho součást. Ta část, která poskytuje ohromnou satisfakci, jak dnes vzpomíná. Objevil v bodybuildingu novou vášeň. Existuje-li slovo, které jednoznačně charakterizuje Arnoldův trenink, je to slovo „intenzivní“. Žádný z borců v té době nedokázal odcvičit tak těžké superserie s takovou houževnatostí.

Sebedůvěra začínající hvězdy rapidně stoupala. Věděl, že bude šampiónem a trénoval, aby svůj sen naplnil. Zanedlouho vybojoval titul juniorského mistra Evropy a od svých soků si vysloužil přezdívku „Dub“. Arnold byl tou dobou na vojně jako tankista a rozhodl se kvůli soutěži podstoupit určité nebezpečí. Chtěl titul tak moc, že z vojenského tábora utekl. Stálo ho to týden vojenského vězení, ale nakonec mu dokonce zřídili posilovnu, kde se mohl plně soustředit na trénink. Jak sám říká: „tenkrát mi to stálo za ten obrovský risk“. Kolik vězněných se může chlubit takovou odměnou za zdařilý útěk. Asi málokdo. Úprkem navíc odstartoval kariéru profesionálního kulturisty. Stal se sedminásobným vítězem klání Mr. Olympia, což je v kulturistice nejvyšší soutěž. Dodnes je Arnold vzorem mnoha začátečníků a žijící legendou ve světě bodybuildingu.

Roku 1975 přišel konec a s ním i zcela nový začátek – kinematografie. Hodnoty jako zaměření, vytrvalost, cílevědomost atd., které si díky kulturistice osvojil, mu sloužili také během filmové kariéry a slouží dodnes v politice i v soukromém životě. Po sérii spíše menších rolí a filmů sebejistě udeřil ve snímku Barbar Conan, z něhož se téměř přes noc stal hit. Další úspěch sklidil jako stroj v akčním titulu Terminátor. Definitivní hvězdu filmových pláten z něj vyprodukovala role v akcí nabitém Komandu. Snad neexistoval člověk, který by Arnolda neznal a dosavadní král akčních žánrů, Sylvester Stallone, si z obav o angažmá začal okusovat nehty.

V roce 1990 si jako vládce Holywoodu zahrál v režii Paula Verhoevena ve scifi podle povídky Phillipa K. Dicka Total Recall a další kasovní trhák byl na světě. Producenti ve Schwarzeneggerovi měli takovou důvěru, že se rozhodli do druhého Terminátora investovat tehdy rekordních 100 milionů amerických dolarů. A vyplatilo se. Dodnes je považován za jeden z nejlepších filmů a to nejen svého žánru. Okamžiky slávy vystřídaly hořké chvíle. Takovými fiasky jako Batman a Robin a dalšími už jednoduše svůj obrovský fanklub omrzel. Arnold byl prostě na akčního hrdinu stylu Barbara Conana už poměrně starý a jeho výkony přestaly působit přesvědčivě. Rozhodl se tedy, že to tak nenechá a své sbohem vyřkne ve velkém stylu, jak se u akčního hrdiny sluší a patří. Ke slovu přichází třetí díl Terminátora s názvem Vzpoura strojů (za kterého mimochodem inkasoval rekordní sumu ve výši 30 milionů dolarů). Dočkal se velmi příznivých ohlasů a stal se jedním z největších hitů roku, čímž Arnold udělal důstojnou tečku za svou kariéru a odešel od filmu pro změnu k politice. dne 9. října 2003 byl zvolen guvernérem státu Kalifornie.

Dnes sám říká, že posilovna a tvrdý trénink změnily k nepoznání nejen jeho tělo, změnily také jeho mysl. Z mladého kluka se stal úspěšný bojovník nejen s činkami, ale hlavně se životem. „Když jsem vedl svoji kampaň na funkci guvernéra, říkali mi moji poradci, že je nemožné, abych dodržel a plnil všechny povinnosti, které jsem si naložil. Ale já jsem jim namítal – Opravdu si myslíte, že je toho tolik? To byste měli vidět, jak vypadají těžké supersérie během tréninku zad v posilovně!“ Kampaně pro něj nikdy nebyly tak vyčerpávající. Činky ho naučily, že když toho chce hodně dosáhnout, musí naplno dřít a ozbrojit se pevnou vůlí. A když už je na této nelehké cestě, musí být na 100 % pozitivně naladěn, jinak svého cíle nedosáhne. A tak ve věku, kdy se pro mnohé stává pesimismus životní filosofií, zůstává nadále optimistou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here