American Dream: 10 měst, kde stále žije Americký sen

0
1606

Saltlakecity_winter2009

Je to sice k nevíře, ale po velmi dlouhou dobu bylo poměrně snadné v USA uspět. Každý chytrý, pracovitý a ambiciózní člověk našel povětšinou rychle své uplatnění. Což je i jedním z důvodů, proč mají Spojené státy tak silnou ekonomiku – táhnou ji zejména jedinci s jasnou vizí, odvahou a výslovným odporem akceptovat status quo.

Pro podnikatelskou sféru je to zcela jiný svět, než známe od nás – kompletně jiný přístup, ale též diametrálně rozdílné zisky. Nedávno byl proveden velice zajímavý, komplexní průzkum (The Equilty of Opportunity Projectwww.equality-of-opportunity.org), který měl za cíl zjistit, jestli ještě někde Americký sen skutečně přežívá, a případně kde jsou šance na jeho realizaci nejvyšší.

Průzkum vzal v potaz všechny aspekty a porovnal 50 největších měst USA. Princip byl následující: Pokud bychom všechny obyvatele USA rozdělili na 5 dílů dle výše jejich příjmů, a poslední pětina by tak reprezentovala nejchudší obyvatele USA, tak čísla u jednotlivých měst představují procentuální šanci, že se člověk z poslední pětiny dostane v daném městě do té první, nejbohatší pětiny celých Spojených států.

Příklad: Dítě narozené v Atlantě, která se nachází na posledním 50. místě žebříčku a žije zde vzhledem k ostatním městům žebříčku majorita chudých lidí, má podle průzkumu pouze 4 % šanci vystoupat ve svém rodném městě do té nejbohatší pětiny američanů.

Zde jsou města, kde jsou šance nejvyšší (povšimněte si hojného zastoupení státu Californie, druhá příčka neoficiálního hlavního města Silicon Valley, tedy San José, není žádným překvapením):

1. Salt Lake City, Utah – 11,5 %
2. San Jose, Calif. – 11,2 %
3. San Francisco, Calif. – 11,2 %
4. Seattle, Wash. – 10,4 %
5. San Diego, Calif. – 10,4 %
6. Pittsburgh, Pa. – 10,3 %
7. Sacramento, Calif. – 10,3 %
8. Manchester, N.H. – 9,9 %
9. Boston, Mass. – 9,8 %
10. New York City, N.Y. – 9,7 %

Jistě i nám může tento žebříček v mnohém napomoci při případném rozhodování. Vyrazíte-li navíc do USA s již rozjetým byznysem, je vaše šance na úspěch logicky mnohem vyšší. Sami si rozmyslete, zda se stále ještě vyplatí vyrazit za velkou louži a budovat svůj byznys, a to klidně od píky. Vězte, že Americký sen žije dál. Stejně tak jako všechny naše sny, za které jsme ochotni bojovat do našeho posledního dechu. Za žádných okolností nepřestávejte snít!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here