Arachnofobie: Strach z pavouků nebo ze života?

1
3549

Když jste byli malí, hodil na vás někdo ze srandy pavouka a vy jste se mohli zbláznit? Od té doby máte panický strach z těchto zvířátek a odmítáte jakýkoliv kontakt s nimi nebo s jejich ,,domků ze sítí“. Přítomnost pavouka v místnosti, kde se nacházíte, je zkrátka nepřípustná, pohled na chlupatého osminohého tvora ve vás vyvolává nepřekonatelný pocit hnusu a strachu. Jestli jste se našli v jednom z popisů, patrně trpíte fobií zvanou arachnofobie. Jak se s touto zákeřnou a některými lidmi zlehčovanou chorobou vypořádat? Pokusíme se vám nabídnout pár rad. arachnofobie

Co je to fobie a arachnofobie

Slovo fobie pochází z řeckého fobos, což znamená hrůza a hrůzu můžete pocítit z velké řady věcí a okolností. Jedním z nich mohou být osminozí tvorové, děsící lid od začátků společného vývoje. Ano, strach z pavouků sahá až do dávné minulosti a patří mezi fobie léčené na psychiatrických odděleních. Strach z pavouků se označuje jako arachnofobie a pokud nejde jen o lehký pocit štítivosti, jedná se o chorobný a obrovský strach, který výrazně omezuje každodenní život postižených lidí. Pacient trpící arachnofobií si je dokonale vědom svého strachu, a jakkoliv mu může děs připadat směšný a absurdní, sám ho nedokáže potlačit. Pokud je vystaven situaci, během níž by se setkal s pavoukem, je schopen hysterických záchvatů a neúprosného odmítání dané okolnosti. Za žádných okolností se nechce s tvorem setkat, vyhýbá se sklepům a půdním prostorám. Místa obalená pavučinami jsou pro něho noční můrou, když sedí venku a lechtají ho vlasy, dostává panický strach, že si sáhne na tvář a sundá z ní ohavného pavouka. Pro lidi milující tyto členovce je arachnofobie nepochopitelná, ale pacientův život může velmi zkomplikovat. Představa, že by měl pacient pavouka zneškodnit, je nepředstavitelně odporná a vyvolává v něm strach.

Proč trpíme fobiemi

Dodnes není jasné, proč se lidé bojí knoflíků, tmy, mlhy, žab nebo pavouků. Vědci si neustále lámou hlavu nad tím, jak se fobie uhnízdí v pacientově hlavě. Jednou z variant je nepříjemný zážitek a vzpomínka na pavouka v dětství. Dítě se pavouka nemusí ani bát, ale překvapí-li ho někdo s pavoukem, může v něm vyvolat chorobný děs. Podle některých se fobie dědí, trpí-li váš rodič arachnofobií, alespoň jeden z nich, je velmi možné, že budete trpět fobiítaké.

Arachnofobie se stala inspirací pro řadu filmových tvůrců. Vzniklo mnoho filmů reflektujících strach z pavouků a možná právě filmy podporují arachnofobii. Přehnaně velcí a nechutní pavouci se vrhají do středu kamery a útočí na diváky jako životu nebezpeční tvorové, jako gigantičtí sci-fi monstra balící si lidi do velkých kokonů. Zvětšení sklípkani, černé vdovy a obří tarantule se prohánějí i ve filmech pro děti, což může zásadně podporovat propukající strach už v raném dětství.

Čtete také: 5 způsobů, jak překonat strach?

Jak se fobie projevuje

Zjištění, že trpíte fobií, nemusí být lehké. Nepanikařte však předčasně, pokud neznáte následující stavy, jedná se patrně o štítění z daných členovců. Představte si, že jste v předklonu na zahrádce a stříháte suché květy na keři, hlavu máte z poloviny strčenou v zeleném porostu a najednou zjistíte, že se vaše oči nachází deset centimetrů od velkého kulatého pavouka, trpělivě visícího v síti. Nic vám nedělá, jen tamexistuje a čeká na mouchu. Začne-li vám bušit srdce neobvykle rychle, vyschne vám v ústech, váš dech se zpomalí, a přestože byste nejraději skočili parakotoul za nejbližší keř, stojíte ochromeně na místě a jdou na vás mdloby? Pak jste pravděpodobně pokořeni arachnofobií.

Je potřeba arachnofobii léčit

Tvrdit, že máte fobii je silné slovo, mnoho lidí má v dnešní době strach ze spousty věcí, ale mít fobii může být problém. Žít s každodenním strachem, že se nesmíte setkat s původcem strachu, je nesmírně obtížné. Pokud jsou vaše problémy opravdu nepřekonatelné, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Žádný pavouk vám nestojí za to, abyste se omezovali ve svém životě. Jestliže si nejste schopni pomoci sami, svěřte se do rukou profesionálů. Zbavíte se velké tíhy a uleví se vám.

Kdo fobii nepoznal, nemůže pochopit váhu takového strachu. Pokud se pavouka štítíte, a máte v jeho přítomnosti panický záchvat a šok, který vám znemožní pohyby, trpíte fobií.S takovým pocitem se dá bojovat. Nebude to lehké, řešení takového strachu chce čas a pevnou vůli. V první řadě musíte chtít ovládnout svůj strach a musíte chtít překonávat sami sebe. Není třeba si na sebe hned naházet tři kamarádovy sklípkany, ale můžete se s nimi jít ,,seznámit“ mírnější cestou.

Čtete také: Strach: Pro někoho výzvou pro jiného výmluvou

Druhy léčby

Jednou z možností je expoziční terapie, kdy je pacient vystaven přítomnosti pavouka, nebo se na něho musí určitou dobu dívat. Začíná se postupně a velmi pomalu, pacient nesmí být uveden do stavu šoku a měl by si na předmět vzbuzující strach pozvolna zvykat. Jeho panika a strach by měly klesat a pavouk by neměl být tak velkou hrozbou.

Někteří lékaři se naopak domnívají, že je lepší léčba šokem. Jedná se o alternativní způsob léčby fobií, místo postupného zvykání si na představovaný problém, je pacient okamžitě zahlcen daným problémem, předmětem či situací.

Mezi jednodušší a rozšířenější způsoby patří sezení a pohovory s lékařem, který si s vámi bude o strachu povídat, zkusí přijít na to, odkdy se ve vás strach zakořenil, pokusí se ho s vámi řešit a překonávat.Některým pacientům jsou předepisovány i antidepresiva.

Prvním krokem je však vaše rozhodnutí. Musíte chtít s problémem bojovat, musíte chtít překonat strach z pavouků, kteří by správně měli nosit štěstí. Nevěřte strachu a neposilujte ho. Uvěřte sami sobě.

,,Strach lže a ty mu věříš.“  – Friedrich Nietzsche

Změnou myšlení můžete překonat veškerý svůj strach! Více ZDE

© Barbora Mikysková

1 komentář

  1. Myslím si, že nejlepším způsobem jak bojovat proti jakékoliv fóbii, je určitě návštěva psychologa. Já například dlouhá léta trpěla agorafobií a od té doby co jej navštěvuji se moje problémy hodně zlepšily.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here