Správný začátek: V děravých botách nikam nechoďte!

1
3736

Kolize v tom co bychom chtěli a v tom, co jsme schopni splnit, často vede ke zbytečnému trýznění se. Pokud máme děravé boty, nemůžeme v nich daleko dojít stejně tak, jako nemůžeme dosáhnout svých snů a naplnit svá přání, jestliže nejsme plni sil, zdravého rozumu a pozitivního, vyrovnaného přístupu. I když můžeme mít z počátku dojem, že díry v obuvi (nebo duši) jsou malé, každým dalším krokem se budou zvětšovat… a nám bude za chvilku vadit i ten nejmenší kamínek. Jak řekl Giordano Bruno: „Malá chyba na začátku se stane velkou na konci.“ Proč je důležitý SPRÁVNÝ začátek?

správný začátek

Nejen hlad a strach mají velké oči

Touha představuje jeden z nejmocnější motorů. Provází nás celým životem. Už od samého začátku toužíme po pití, jídle, spánku, pocitu bezpečí, lásky a pozornosti rodičů. Poté po hrách, přátelích, zkušenostech, poznávání, učení se. A jak jdeme životem, přibalujeme si další a další tužby: úspěch, slávu, bohatství, lásku, rodinu… Chceme mnoho a je to tak správné, jelikož to nám vlévá sílu do žil.

Na první pohled ani absurdní cíl není překážkou – žádný sen totiž není příliš velký, pokud se nám vejde do mysli. Problém ale nastává, pakliže něco chceme, ale nejsme schopni pro to jít. Máloco nám totiž bude sesláno z nebe jen tak. Většinou platí, že když chceme něco velkého, musíme proto hodně udělat. Nechceme-li dělat nic, nebo málo, nesmíme chtít mnoho: mít příliš velké oči a malou mysl. Reakce lidí, přírody i vesmíru bývá totiž velice často odpovídající.

Příklad

Jako typický příklad (nikoli dogma) můžeme uvést mladého muže na seznamce, který je čerstvě po rozchodu. Touží po nové přítelkyni. Chce, aby byla lepší než bývalá, ba co víc – aby byla dokonalá. Jeho žal si totiž (podle něj) zaslouží okamžitě nejlepší možné „uchlácholení“.

Najde pár dam, které mu padnou do oka, zrealizuje několik schůzek, ale bez žádoucího výsledku. Zvyšuje nároky, ale i když ženy disponují stále více a více vlastnostmi, které si přál, cítí neúplnost – prázdnotu. Po pár týdnech svůj účet na seznamce zruší.

Zanechá za sebou řadu zlomených srdcí (nesoulad/ nefunkčnost vztahů dá za vinu – v sebeobraně – jim) a sám se začne stylizovat do role ublíženého, jemuž příroda odpírá štěstí. Popřípadě vyčká, kdy bude příležitost k „bezpečnému“ návratu k EX, anebo si osvojí neúplnost: nezávazky.
TIP: Vstoupit či nevstoupit znovu do stejné řeky?

V čem tkvěl problém? Chtěl HNED to nejlepší, aniž by sám mohl to nejlepší nabídnout: byl zraněn, nebyl vyléčen z minulého vztahu/nezdaru, nebyl vyrovnán. S největší pravděpodobností ho mimo nepřipravenost brzdily i (často podvědomě) předsudky.
Nejenže perspektivní vztah nemůže stavět na vratkých základech a bez čistého štítu, ale ani nemůže očekávat, že bude pít sladkou limonádu, když do sklenice s vodou přidává jen samé citróny.

„První krok proto, abyste od života získali to, co chcete
je rozhodnout se, co to je.“

Ben Stein

Nepostradatelná sebereflexe

Když se proděraví boty, vnímáme to často jako naši chybu. Nenapadne nás, že už mohl být jejich čas, nebo že výrobce výrobku dal úmyslně omezenou dobu životnosti, abychom mohli koupit jeho nejnovější model. Na druhou stranu opravu/koupi nových mnohdy přesměrováváme jinam. Chceme-li někam dojít, není pro nás přitom až tak zásadní, proč se v botách (kdysi) udělaly díry, ale spíš to, jak je opravit, popř. kde sehnat boty neděravé. Nesmíme se na starých trhlinách zaseknout. Opravme, co opravit se dá a řádně se připravme na cestu!

Pakliže špatně vykročíme, není již chyba v rozbitých botách (věděli jsme o nich), ale v nás, neboť jsme si nekoupili nové, popřípadě staré neopravili. Zamysleme se, zdali jsme připraveni vykročit.

Nelze sázet hrušky a sklízet jablka.
Neznámý autor

A jak to všechno začalo?

Práce, vztahy, pokrok… Bez začátku by to nešlo. Správný začátek je nejdůležitější část, na kterou se ptají nejen obdivně vnoučata prarodičů („Dědo, jak jste se s babičkou seznámili?“).

Prvním krokem začíná chůze, přesto máme tendenci opomíjet jeho důležitost. Nejen, že pak nemáme co hrdě vyprávět, ale ani nemáme jistoty – pevný základ. Správný krok udává správný směr! Špatný budoucí průběh může být způsoben špatným prvním krokem. Jestliže jde pacient k psychologovi a řeší fobii, nebo jiný problém/situaci, vždy se vrací na začátek. Proč? Protože tam naleznou odpovědi, řešení – tam budou napravovat.

Nejsou-li zdravé kořeny, nemůže vyrůst zdravý strom.
A pokud je správný začátek a nastanou v budoucnu problémy, nebude nutné se až na začátek vracet, ale jen k problému – postup i oprava proběhnou mnohem rychleji, snadněji a účinněji.

• Uvědomme si, co skutečně chceme – zda do toho chceme jít.
• Zamysleme se, s nutnou dávkou sebereflexe, jestli jsme ochotni a schopni vyjít cíli vstříc a pracovat na něm. Zda, jsme připraveni.
• Zkontrolujme, zda jsme v co nejlepší možné – reprezentativní formě, aby i pohled zpět byl krásný.

//

1 komentář

  1. Kvalitní boty jsou základ všeho. Já nedám dopustit na zdravotní obuv santé boty jsou kvalitní a zároveň pohodlné, takže takové dva v jednom.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here