Stereotyp ve vztahu? 9 kroků, jak se mu vyhnout

0
4095

Prvotní zamilování mívá vždy silnou energii, vše je nové, druhého poznáváme po všech stránkách a zažíváme hodně společné zábavy. Po nějaké době však toto zamilování opadne a v nejednom vztahu najednou přichází zjištění, že se s partnerem vlastně tak trochu nudíme. Je to právě stereotyp, který může vést ke krizím, na druhou stranu je to však stereotyp a zvyk, který zaručuje poklidné soužití a jistotu.  

stereotyp

To, že se v partnerství objeví všednost, nemusí být hned strašákem a důvodem poohlédnout se někde jinde, je to naopak i posilující prvek dlouhodobého soužití. Prožívaný stereotyp však musí vyhovovat oběma stranám a ani v takovém případě nesmí přerůst člověku přes hlavu.

Je jisté, že v déletrvajícím vztahu již na sebe partneři „nemyslí, kudy chodí“, nejsou si tak sváteční a nepřekvapují se každý den, je však důležité, aby nesklouzli k takovému typu stereotypu, kdy jejich společný čas vyplňují neshody, nespokojenost a hádky…  

Jak tedy udržet elán a spokojenost i v dlouhotrvajícím vztahu?

  • Společné těšení se: ideálně si vytyčte jeden den v týdnu nebo za čtrnáct dní, kdy se budete věnovat něčemu pro Vás oba odpočinkovému, důležitému nebo příjemnému. Je to přesně to, co udržuje vztah v harmonii a rovnováze. A těšení se takovýto prožitek ještě posiluje.
  • Odpočiňte si od sebe: dát si vzájemně čas a prostor, umět si od sebe v klidu, pohodě a bez výčitek odpočinout, patří k jedněm z největších umění dlouhodobých vztahů. Trávit čas i odděleně je skvělé v tom, že se pak na sebe více těšíte, máte si o čem popovídat a načerpáte nové síly.
  • Hledejte nevšední podněty: každý vztah by měl stále pokračovat směrem vpřed a nevšední zážitky a nové momenty jej posunují a udržují ve vztahu oheň. Chování lidí, kteří se znají dlouho, se po čase stává očekávatelným. Žádné dramatické zvraty a změny nejsou nutné, ale malá překvapení jsou velmi žádoucí.
  • Pečujte o sebe: Na začátku vztahu jsme velice pozorní na to, jak se oblékáme i chováme. V nejednom delším vztahu se nenápadně začnou tyto zvyky časem vytrácet. Nedovolte to a snažte se být pro druhého stále přitažliví. Nikdy také nezapomínejte na svoje přátele, koníčky a zájmy.
  • Komunikujte: buďte nejen partnerem nebo partnerkou, ale i dobrým přítelem nebo přítelkyní. Nezapomínejte komunikovat důvěrně, i když už jste spolu nějaký pátek. Ne vždy je to samozřejmostí.
  • Na vztahu stále pracujte: spoléhat se na zdánlivé jistoty může být dosti krátkozraké. Vztah je nutné průběžně stále budovat a posunovat kupředu.
  • Berte to s nadhledem: nikdo není dokonalý, nezabývejte se malichernostmi, nezapomínejte se zasmát, třeba i sami sobě. Díky nadhledu budete víc v pohodě sami se sebou i ve vztahu.
  • Společné zájmy a zážitky sbližují: vyrazte za kulturou, na společnou večeři s přáteli, na výlet, zajděte si zatancovat. Podnikejte společně cokoliv, co bude bavit vás oba. A občas vyzkoušejte i něco nového, a to platí i ve společném sexuálním životě.
  • Nepanikařte: stereotyp i občasná nuda ve vztahu je normální, hlavně nepanikařte, děje se to i v těch idylických soužitích. Pokud Vám něco nevyhovuje, snažte se nejprve o zlepšení, než se dát na úprk ze vztahu.

© Jana Ducháčková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here