5 nejoblíbenějších destinací pro digitální nomády

0
3909

Sestavení žebřícku nejoblíbenějších míst pro digitální nomády (ti, kteří pracují na dálku a přitom cestují) není jednoduché, protože každý nomád má trochu jiná kritéria. Vybral jsem tedy ty, která jsou nejčastěji zmiňována, ať už z úst samotných digitálních nomádů anebo moderních novinářů. Abychom tu neměli jen nějaký další výčet, samozřejmě k nim připojím vlastní komentář.

Poslechněte si článek jako audio podcast.

Thajsko

Thajsko neotřesitelně stojí na vrcholu v hodnocení nejoblíbenějších míst, odkud digitální nomádi pracují. Nejznámějším místem je Chiang Mai, město na severu Thajska, kde se sdružují nomádi z celého světa. Najdete tu moderní coworking centra i útulné kavárny. Chiang Mail vás okouzlí stovkami chrámů, vydejte se také do divoké přírody o pár desítek kilometrů dál, např. do vesničky Pai.

Při delším pobytu vám v Chiang Mai možná bude chybět moře. Chytněte low-cost letenku a můžete už za pár hodin ležet na písečné pláži ostrova Koh Lanta. Představte si, že pouhé dvě minuty pěšky je vaše kancelář (coworking centrum KohHub), kde jste nechali odpočívat svůj notebook na bambusovém stole.

Thajsko si získalo digitální nomády především díky kombinaci asijské exotiky a levných životních nákladů. Turismus zde roste mílovými kroky, avšak lze tu stále cestovat velmi nízkonákladově.

Bali

Celosvětově nejznámější coworkingové centrum Hubud láká všechny digitální nomády do Indonésie. O Bali se mluví často jako o ráji na zemi. Neuvěřitelná zeleň, bujará příroda, stará architektura, jedinečná kultura, pohostinní lidé a moderní zázemí pro práci na dálku. Doslova ideální podmínky, které navíc ještě doplníte o výborná surfařská a potapěčská místa.

Hubud není jen coworking, jde především o silnou komunitu. Opačnou stranou mince je vyšší cena za členství a opět nám tu chybí bezprostřední kontakt s oceánem. Na Bali najdete ale mnoho jiných coworking center (např. Dojo Bali). Řada nomádů pracuje také z kaváren či hostelových a hotelových lobby.

Vietnam

Vietnam přitahuje řadu cestovatelů i digitálních nomádů svojí nezaměnitelnou kulturou, tradicemi a přírodními krásami. Přestože zde nenajdeme nejkrásnější pláže, kouzlo celého východního pobřeží Vietnamu je neodolatelné. Tyčící se skály ze zátoky, rybářské lodičky a úsměv místních.

Ho Chi Minh City (Saigon) nabízí dnes mnoho coworking pracovišť a některé jsou dokonce zdarma. Pracovat můžete také u teplé kávy v řadě místních kavárniček.

Velká asijská města mají tu nevýhodu, že je zde velké množství smogu. Proto tu možná nebudete chtít strávit 3 měsíce, ale budete mít chuť procestovat i sousední státy. Dobrou zprávou pro digitální nomády je partnerství řady coworking center, díky kterému můžete získat vstup na pár dní zdarma.

Mexiko a střední Amerika

Přestože se o Mexiku v České republice příliš pozitivně nemluví, digitální nomádi si ho oblíbili a létají především na východním pobřeží Yucatánu (Play del Carmen) . Zpočátku se zde sdružovali Američani, kteří utíkali z velkoměst USA, ale dnes tu už najdeme nomády ze všech koutů světa.

Pokud vás neláká Asie anebo už potřebujete změnu, Střední Amerika může být pro vás tím pravým. Mě osobně se zde velmi líbilo a díky základům španělštiny jsem byl schopen více nahlédnout do životů místních lidí. V Mexiku bych doporučil oblast Oaxaca, která kombinuje krásné pláže s mexickou kulturou.

Digitální nomádi, kteří neustále touží poznávat nové, mohou pokračovat více na jih. Guatemala zažívá velký boom a infrastruktura začíná mít rámec pro stabilní a bezpečnou práci. Hlavní město Antiqua se během několika let stane centrem pro digitální nomády. Tzv. odskočit si můžete k Lago de Atitlán, kde si budete v poklidu nomádit u spirituálního jezera.

Pokračovat můžete ještě více na jih, Kostarika nabízí dostatečnou infrastrukturu a zázemí pro práci na dálku. Ostrovy Bocas del Toro (Panama) jsou mým tajným žolíkem na budoucí zajímavé coworkingové centrum. Je tu skutečně nádherně!

Nejen Španělsko

Slunečný jih Evropy láká digitální nomády, kteří sem utíkají před zimními měsíci. Ve Španělsku se totiž surfuje, málokdo tu spěchá, natož, aby byl workoholik, na všechno je čas, panuje uvolněná atmésféra a večer se popíjí. Oblíbené jsou Kanárské ostrovy, kam mj. komunita českých digitálních nomádů létá pravidelně.

Někteří ale chtějí vyrazit mimo Evropu, a pro ty mohu doporučit Maroko, které je od Španělska co by kamenem dohodil. Vesnička Taghazout mě mile překvapila skvělým coworking centrem, výbornou komunitou nomádů a samozřejmě nechyběly ani lekce surfování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here