Amatérská tvorba: Jaké jsou její výhody a kouzlo?

0
3025

Každý umělec má svůj příběh o tom, jak začínal. A každý z nás může něco tvořit. Jak to ale udělat, když si nejste jistí v kramflecích? Pokud řešíte právě tenhle problém, ukážeme vám, že to je pouze proces. Začtěte se dál a dozvíte se, proč tvořit jako amatér a jak vás to posune dál.

Každý z nás může něco tvořit

Milujete kreslení a po večerech si zalezete do svého koutku, vybalíte notesy, skicáky a tvoříte třeba několik hodin? Proč se nepovažovat za amatérského umělce…

Každý přece může něco tvořit, hlavně když ho to baví. Není to práce, je to tvorba a z vás se stává umělec. Tvořte, ať máte co ukázat.

„Lidské konání se rozděluje do dvou oblastí: v jedné se uskutečňuje pod tlakem nutnosti a nazývá se prací, v druhé se realizuje jako svobodná tvorba a jmenuje se umění.“ – Karel Kosík, český filozof, literární teoretik

A protože každý někde začínal, máme pro vás i tip na článek, kde najdete způsoby, jak začít. Pokud tedy s tvorbou váháte… Tohle vás nakopne na cestě za uměním.

Amatéři nemají svázané ruce

Dovedete si představit, že by na vás neležela tíha zodpovědnosti. Že byste tvořili čistě jen pro radost, podle vaší fantazie, a ne podle doporučení a vlivu někoho dalšího?

Tvorba bez předsudků zní krásně, ale pokud si ji nedovedete představit, považujte se chvíli za amatéra, kterému o nic nejde. Jen o lásku k řemeslu. Protože: „Amatéři se nebojí, že budou dělat chyby a že budou na veřejnosti vypadat směšně. Jsou zamilovaní, takže neváhají dělat něco, co ostatní považují za pošetilé nebo hloupé,“ píše Austin Kleon ve své knize Ukaž, co děláš.

Kleon svým čtenářům radí, aby se nebáli tvořit, chybovat a ukazovat světu své dílo. Takový amatér je ke svému okolí naprosto otevřený a lidé ho pak mohou obdivovat za jeho pokrok, poradit mu nebo se inspirovat a začít sami tvořit. Vždyť mezi námi nejsou jen profíci, co umí všechno hned.

„Ve své práci jsem stále jen amatér a mám v úmyslu jím i zůstat.“ – André Kertész, fotograf

I ta nejjednodušší cesta má smysl

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak se nejlépe učíte? Co když vám pomůže rada amatéra víc než rada profíka, který ji zaobalí do odborných frází, kterým stejně neporozumíte. Je lepší hledat jednoduší cestu, která vás posune dál než fráze.

Hledejte proto rady u kolegů nebo kamarádů. Jistě je pochopíte lépe než se biflovat z knih a díky porozumění pak můžete začít tvořit. I pomalu… A je lepší dělat aspoň něco než nic.

Vyzkoušejte nové věci

Amatér se nebojí vstoupit do neznámých vod. Začíná a zkouší všechno možné, aby vytvořil dílo, se kterým je spokojený. Podruhé to bude totiž lepší. Jste profík nebo jste zamrzli někde v půli cesty? Vraťte se o pár kroků dozadu a přijměte pohled amatéra, který zkouší nové způsoby a postupy.

Když si profík neví rady, dojdou mu nápady, vezme do ruky nástroj, na který nikdy nehrál a zkouší. Nebo začne fotit z jiných úhlů, spisovatel začne vyprávět jiným stylem… Vždy je cesta, jak se vrátit zpět, ale pokud vám teď něco nefunguje, mrkněte se na dílo očima amatéra a zařaďte do tvorby nějakou tu inovaci.

Tvořte s láskou k umění jako amatér a zapomínejte na okolí, co soudí každého. Vyrostete jen díky svému nadšení, které bude osvobozené od nátlaku. Držíme vám palce.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here