5 tipů, jak nakopnout svoji kreativitu a začít tvořit!

0
3316

Možná jste nedoceněné zpěvačky, neobjevení herci, pečliví režiséři nebo rození vypravěči a romanopisci. Možná ano, ale to zjistíte jenom tak, že začnete tvořit. To se však lehce napíše, ale těžko provede. Mnoho z vás má práce až nad hlavu, nebo se vám jednoduše nechce. Jak hodit lenost za hlavu a tvořit? Máme pro vás 5 tipů, které vás k tomu dokopou okamžitě.

S talentem jste se narodili – řiďte se jím

Nemusíte hledat, svůj talent cítíte někde uvnitř. Stačí vyzkoušet, kolik vám ho múza nadělila. Jestli o něčem jenom mluvíte, ale stále to jsou jen slova, řiďte se tím, pro co jste se narodili. Řiďte se talentem, protože díky němu budete svou práci nebo koníček dělat nejlépe, jak umíte. A to vás požene dál. Není lepší motivace, než samotná radost z toho, co děláte.

Milujte to, co tvoříte

Říkáte si, že byste klidně začali tvořit, ale máte ke svému projektu nepřekonatelný odpor… Pak je to v pořádku. Možná se teď chytáte za hlavu, ale pokud máte odpor k tvorbě, znamená to, že tu činnost milujete!

Odpor je totiž přímo úměrný lásce. Výborně o tom píše Steven Pressfield v knize Válka umění. Doslova říká: „Cítíte-li obrovský Odpor, dobrá zpráva je, že zažíváte obrovskou lásku. Kdybyste nemilovali projekt, který vás děsí, necítili byste nic. A protikladem lásky není nenávist, ale lhostejnost.“

Až začnete tvořit, dostaví se i láska a sebeuspokojení k samotné práci.

Chce to tu správnou motivaci

Pro někoho to jsou peníze, druhý bude mít radost z dobrého skutku pro ostatní. Záleží jen na vás, jaký máte projekt. Vždy byste měli být motivovaní samotným procesem. Během kterého už tvoříte a tvorba je také motivace, díky které se vám bude chtít do práce i druhý den.

Představte si, že jste zaklapli notebook, přivřeli oči a ucítili spokojenost a jemné polechtání na egu, že jste zase udělali krok dál. Na tenhle okamžik si vzpomeňte vždy, když budete potřebovat správnou motivaci.

Někdy to chce i trochu těch vychytávek… Mrkněte na článek, ve kterém jsme vám představili motivační aplikace, díky kterým dosáhnete vysněných cílů.

Děláte to pro sebe

Peter Drucker jednou řekl, že „nejlepší cesta k předpovědi budoucnosti je její tvorba.“

Vytvořte si budoucnost tím, že budete tvořit, plánovat, smát se u toho a radovat se z výsledku. Myslete na to, že to děláte hlavně pro sebe. Vedlejší radosti tvorby pak přijdou ruku v ruce s vaší spokojeností. Jsou to spokojení lidé, kteří se setkají s vaším projektem.

Tvořte to, co vás naplňuje

Určitě dobře víte, co vám jde, ale říkáte si, že to není moc dobrý? Tak se zastavte a ptejte se sami sebe. Není to moc dobrý pro koho? Pro souseda? Pro učitelky ve škole, které už nevídáte? Pro známé, kteří mají své životy? Je to dobré, pokud je to dobré pro vás. Je totiž úplně jedno, jestli tvoříte v dílně u starého ponku, v pracovně plné knih a starých desek nebo jste ponořeni po kolena v hlíně a věnujete se zahradě. Prostě dělejte to, co vás naplňuje. Ostatní poznají, že to děláte s láskou a tím spíš vaši snahu ocení.

© Mikysková Barbora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here