“Tolikrát jsem slyšel, že to nedokážu, že už jen kvůli tomu NE jsem se rozhodl to dokázat.” Řekl, dnes už 87 letý Ingvar Kamprad, zakladatel nábytkářského impéria IKEA v hodnotě 48,9 miliard dolarů.
Kamprad se narodil 30.3.1926 na chudé venkovské farmě Elmtaryd ve Švédsku. Přesto mu tyto, ne moc idylické podmínky, nebránily v jeho podnikatelském duchu. Už od mládí chtěl stát na svých vlastních nohou a být sám sobě pánem. Proto se jako mladý rozhodl prodávat ve svém okolí téměř cokoli, jen aby si něco přivydělal. Začínal prodejem zápalek, potom ryb, vánočních ozdob, semen pro farmáře a dokonce i psacích potřeb. Bavil ho pocit z uzavřeného obchodu a vydělání peněz.
“Já jsem bohatý jen proto, že nežiji v Ažlandu.” Ingvar Kamprad
Když v 17 letech dostal od svého otce finanční odměnu za studia, na nic nečekal a vložil tyto peníze i se svými úsporami do začátku podnikání, založil společnost IKEA. Zažeňte asociaci s nadnárodním řetězcem, nejprve se věnovali prodeji levného rychloobrátkového zboží jako tužky nebo pera, hodinky či dokonce dámské punčocháče. Až později, s vetším ziskem, se vrhli na nábytek. Ale ne ledajaký. Otázka, s čím se odlišit od konkurence, dlouho zakladateli ležela v hlavě. Až přišel na skládací nábytek, samozřejmě s nízkou cenou.
A proč zrovna název IKEA? Kamprad, podobně jako řada dalších úspěšných, trpí dyslexií. Takže zpamatovat si a správně napsat název firmy mu dělalo takový problém, že se rozhodl použít složeninu ze začátečních písmen I (Ingvar), K (Kamprad), E (Elmtaryd, rodná farma), A (Agunnary, vesnice odkud pocházel).
“Nespokojený člověk by měl rychle najít sílu říct: Už mám dost výmluv, lží a slibů. A měl by se podívat při tom do zrcadla a přiznat: jsi jediný, kdo to může změnit.” Ingvar Kamprad
Myšlenka, prodávat co nejlevnější nábytek a doplňky, není jen dobrý marketingový tah, sám zakladatel je velký šetřílek. A proto se rozhodl jít cestou jemu vlastní. Jen pro příklad, jezdí už 15 let ve svém starém Volvu 240, na otázku, proč si nekoupí nové odpovídá: “Proč? Ještě jezdí.” Létá ekonomickou třídou. Obchody IKEA mají minimální počet zaměstanců a navíc je nabádá k tomu, aby na papír vždy psali z obou stran. Sám se chodí stravovat do levných restaurací IKEA. Možná i díky tomuto šetření se dostal na 5. místo nejbohatšího člověka na zemi.
Řetězec ročně navštíví 90 milionů lidí a roční obrat je 22 miliard eur. Celkem dobré na člověka, co se narodil v daleké farmě, trpěl dyslexií a neměl téměř žádné předpoklady pro úspěch, alespoň dle ostatních. Co říkáte na vnitřní sílu Ingvara Kamprada?
Říká se, že se má člověk obklopovat inspirativními lidmi… těmi, kterým se podařilo něco, co bychom si přáli i my, nebo kteří mají takové vlastnosti, po kterých toužíme i my. A nezávidět, ale nechat se inspirovat 🙂
A úsměvné je, že ještě než jsem četla tento článek, tak jsem svůj projekt na rok 2014 u sebe na blogu nazvala Absurdistán 🙂 Absurdní svět, ve kterém žijeme, a proto pořád nadáváme. Ale vyjít z něj můžeme my sami 🙂
Vďaka takýmto ľuďom nachádzam inšpiráciu a motiváciu pokračovať vo vlastných projektoch aj keď sa nedarí. Ďakujem za tento inspirativní článek.
Není zač. Já zase DĚKUJI za to, když se dozvím, že článek pomohl jiným najít sílu jít dál. Přeji hodně úspěchů 🙂