Steven Spielberg: Stojí to za to

1
2007

Osmnáctého prosince tomu bude přesně 67 let, co se na rodil muž, který bojoval za svůj sen a životní vášeň. Navzdory svému otci, jenž se ho stále pokoušel “držet v realitě” a zpochybňoval den co den jeho bláznivé představy. Navzdory školám, které neviděly jeho talent. I navzdory překážkám, neboť jeho první film byl finančním propadákem. Své narozeniny oslaví režisér Steven Spielberg.

Svou zálibu rozpoznal už v osmi letech, když natáčel dětské vláčky. Nešlo jen o zálibu, jak by se to zpočátku mohlo zdát, čím více dospíval nacházel v natáčení svou vášeň. Naprosto ho fascinovalo stát za kamerou a moci tvořit. Jenže jeho otec, elekroinženýr, jeho nadšení nesdílel. Chtěl aby z něho byl vědec. “Zapomeň na tu svou děsnou představivost. Svět není jen o snu, ale o realitě.” Přesně těmito slovy mu bral vždy kameru z rukou a zamykal ji do skříně. Alespoň matka ho podporovala. Dokonce mu v pokoji zřídila miniaturní kino, kde natáčel i svůj první dokument.

„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“ Honoré De Balzac

Při škole získával ceny za amatérské filmy. Nebylo překvapením, že se hlásil na prestižní filmové školy, avšak sklidil další zklamání. Nepřijali ho. Dokonce třikrát. Prý nemá talent a normální pohled. A tak začal režírovat sám, bez lejstra, a po svém.

První film byl to propadák, ale vytrvalost a vášeň dříve či později zvítězí. Doutnající talent zažehl nevídaný úspěch už u druhého pokusu, řeč je o filmu Čelisti (1975). Podílel se na něm jako producent a 7 milionů dolarů v nákladech přetavil na neskutečných 470 milionů dolarů celosvětově.

“Je to mistr. Neviděl jsem, že by někdo uměl vyprávět příběh jako on. Nikdy nenatočí scénu jen proto, že je zajímavá nebo nějak příjemná. Vždy uvažuje o příběhu a o tom, jak vše do sebe zapadne.” – Tom Hiddleston o Stevenu Spielbergovi

Pak následovaly další hity jako E. T. mimozenšťan, Indiana Jones, Jurský park a snímek z roku 1993 Schindlerův seznam mu dokonce vynesl prvního Oscara. Zajímavostí je, že se nezaměřuje jen na jeden filmový žánr. Jeho tvrba zahrnuje vše od sci-fi, přes komedie a drama až po horor. Stal se i spoluzakladatelem filmového studia Dream Works.

Překážky, ano staví se nám do cesty za naším cílem. A zklamání někdy hodně bolí. Ti co nevytrvají se vzdávají okusit pocit úspěchu z naplněných snů. Proto vytrvejte. Nakonec zkrátka musíte zvítězit. A pokud se dnes zeptáte Spielberga zda to stálo za to, okamžitě odpoví: “Stálo.”

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here