Og Mandino: Tvůrce postavy Největšího obchodníka

2
2313

Augustin “Og” Mandino se narodil 12.12.1923 v Itálii. Se svými rodiči, sestrou a bratrem emigroval do Spojených států. Již na střední škole byl redaktorem pro školní časopis a měl v plánu vystudovat Univerzitu žurnalistiky v Missouri. V 17 letech, kdy měl odejít na kolej, ale zemřela jeho matka kvůli selhání srdce. Og se poté rozhodl nejít na univerzitu a 2 roky pracoval v papírně.

V roce 1942 se stal armádním důstojníkem a pilotem bombardéru. Během 2. světové války nalétal na 30 misí. Válka poté skončila a on si uvědomil, že společnosti zrovna neprahnou po pilotech bombardérů, a tak stal se pojišťovacím agentem. Hodně cestoval, vysedával v restauracích, po nocích v barech, až se z něho stal alkoholik! A kvůli tomu ho opustila jeho žena i s jediným dítětem. Jeho následný neustálý zápas s alkoholismem ho dováděl do slepých uliček. Nevěděl, co si počít. Šílenství ho dohnalo tak daleko, že začala přicházet v úvahu i sebevražda!

A také přišel moment, kdy si šel, za své poslední peníze, koupit revolver a náboje. V Clevelandu tehdy panovalo chladné deštivé ráno. A tu právě přichází jediný okamžik, který jsem zmiňoval – hýbnutí prstu. Naštěstí Og toto hýbnutí prstu, který byl právě na spoušti revolveru, mířícímu přímo na spánek, neprovedl. Moment, který, dá se říct, vešel do historie. „Děkoval jsem Bohu, že jsem v tu chvíli byl takový slaboch a nestiskl spoušť,“ svěřil se o mnoho let později.

Og si náhle uvědomil, co všechno má (a to neměl téměř nic) a jaký je život dar. A on si ho chtěl odejmout! Je to požehnání, které není hodno takto zahazovat. Tento pocit si hluboce zapamatoval a za jeho pomoci se pustil do tvorby děl, které vešly do historie. Jeho slavné zásady, vycházející z nabytých zkušeností, se pro lidi staly odrazovými můstky za lepším životem.

V jeho pracích se setkáváme s prvky a myšlenkami například z Bible, od Napoleona Hilla a W. C. Stonea. Jeho příběhy jsou podány s opravdovostí a jsou plně protknuté s historickými událostmi, jako je například narození Ježíše Krista. To těmto příběhům dodává takový podtext, že si lidé styl Oga prostě zamilovali. V každém odstavci, v každé větě je cítit jeho chuť prožívat život, užívat si a s pokorou se světu klanět. Velikost jeho myšlení sálá z každé věty…

A právě Největší obchodník na světě z roku 1967 je jeho nejproslulejší prací. Příběh je situován do Kristových časů a je o chlapci ošetřujícím velbloudy. Námět ne příliš slibný pro bestseller, ale začtěte se a odhalte tu tajemnou magii použitých slov, ze kterých Og Mandino poskládal toto nezapomenutelné dílo. Za pomoci moudrosti deseti starobylých svitků, dodávající knize další velké plusové body, si můžete začít osvojovat zvyky, které navždy změní váš život!

Právě W. C. Stone, který dostal první výtisk knihy jako poděkování, byl knihou natolik uchvácen, že okamžitě objednal deset tisíc výtisků pro všechny své zaměstnance a partnery! Dále Rich Devos začal na knihu upozorňovat v proslovech po celé zemi. Tyto dvě vlivné osobnosti přispěly k jedné z nejrozsáhlejších ústních reklamních kampaní a pomohli Největšímu obchodníkovi na nejvyšší historické příčky jednou provždy. Tak se začala psát historie…

Og Mandino zemřel 3. září 1996 ve věku 73 let. Avšak zanechal po sobě takovou pokladnici myšlenek, které pomáhají žít plněji, že pro některé je stále mezi námi.

2 KOMENTÁŘE

  1. Doporučuji přečíst všechny knihy od Oga. 🙂 Je to pokladnice znalostí, motivace, nádherné příběhy… Dvanáctý anděl. Největší záhada světa. Simon Potter se vrací… enety

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here