8x proč vstátat brzy: Úspěch nepočká, než se vzbudíte!

18
2879
Úspěšní lidé odjakživa vstávali brzo a není tomu jinak ani v dnešní době, možná právě naopak se tato potřeba stává intenzivnější – manažeři, aby v klidu vyřídili emaily a zpracovali si myšlenky, politici, aby se seznámili se všemi zprávami a denní agendou, sportovci, aby nejefektivněji využili cykly lidského těla, trenéři, aby jim připravili zázemí… A taky se většina z nich věnuje rannímu cvičení, posilování nebo jiným aktivitám pro podporu fyzické kondice. Tak proč marnit čas? Vždyť život je náš nejcennější dar, nemůžeme si ho dovolit prospat!
1.       Pracujte na sobě
Brzké ráno je nejlepší možný čas pro osobní rozvoj. Kolikrát jste si už říkali, že nemáte čas se začíst do nějaké knihy osobního rozvoje nebo se učit nový jazyk? Vstaňte dřív a čtěte ráno! Ranní klid je dar z nebes pro osobní růst – profesní, emoční, psychický, mentální i duševní. Jednoduše ráno věnujte broušení pily.
2.       Pracujte na svém tělu
Že ráno je nejvhodnější čas pro fyzické aktivity, snad není ani potřeba zdůrazňovat a svou myšlenkou tuto skutečnost hezky podtrhl Ralph Waldo Emerson: „Ráno se člověk pohybuje celým tělem, večer s ním pohybují jen nohy.“
3.       Připravte se na velké výzvy
Zbavte se hned ráno drobných a menších záležitostí, aby později během dne zbytečně nerušily vaši pozornost. Ať se můžete soustředit na klíčové záležitosti daného dne. Stačí mnohdy vyřídit pár emailů a máte svou mysl uvolněnější.
4.       Zvyšujte svou produktivitu
Pozadí myšlenky je víc než jednoduché – když vstanete dřív, stihnete toho během dne mnohem víc, než běžně stíháte. Tlačí vás záplava práce a termíny? Vstaňte dřív, dejte se okamžitě do práce a možná budete odpoledne sami překvapeni… Další z bonusů pro ranní práci skvěle vystihl i John Steinbeck: „Je všeobecně známo, že neřešitelný večerní problém má ráno řešení – poté co nad ním zasedne spánkový výbor.“
5.       Využijte ranní svěžest k přemýšlení
„Klidné ráno je většinou čas, kdy je mysl v nejčistší podobě a nejlépe připravena řešit důležité problémy nebo záležitosti,“ říká Jim Citrin, který uskutečnil průzkum mezi top manažery o jejich ranních rutinách a významu, který přikládají brzkému vstávání. Možná budete překvapeni, ale 80 % manažerů průzkumu vstává dřív, než se jim na hodinkách ukáže 5:30 ráno! Neleží i zde část tajemství úspěchu?
6.       Jděte s přírodou
V přírodě se vše naplno probouzí při rozbřesku a východu slunce. A stejně tak by mělo vaše tělo, je to pro něj přirozené, je přece také součástí přírody! Tento efekt můžete zdvojnásobit ranní vycházkou do přírody…
7.       Meditujte
Meditace přináší pohodu a emocionální vyrovnanost. Začínat den meditací přináší rovnováhu v průběhu celého dne a výrazně zlepšuje kvalitu života. A opět jsou zde nediskutovatelné ranní argumenty pro tuto činnost jako klidná mysl i správné rozpoložení.
8.       Vyzrajte nad dopravou
Jestli patříte mezi ty, kteří denně pracovně cestují větší vzdálenosti a zejména ve městech, je tohle skvělá příležitost, jak zvýšit efektivitu vlastní dopravy! A i pokud máte pevnou pracovní dobu a znamenalo by to pro vás dorazit do práce výrazně dříve, můžete ušetřený čas využít právě na některou z předchozích ranních činností. Je to váš čas, tak proč jej ztrácet v dopravní zácpě.
A malý bonus na závěr, co takhle hned ráno udělat něco pro druhé? Příjemně překvapit lidi, na kterých vám záleží nebo nezištně pro někoho něco udělat? Právě ráno je snad nejlepší chvíle, kdy vaše snaha může dopadnout na nejúrodnější půdu. A pokud váháte, připomeňte si pravidlo, že darujícímu se jeho snaha mnohonásobně vrátí, ať už v jakékoliv podobě.

18 KOMENTÁŘE

  1. Je to hezký článek, ale co když už i tak vstávám brzo? Konkrétně ve všední dny vstávám v 5:30 a to se doma nestihnu ani nasnídat abych stihnul autobus, natož pak cvičit a podobně.

  2. Jde to v pohodě vstávat i v 5 hodin ráno, sám jsem takto vstával každý den do školy a o víkendu jsem vstával mezi 6 a 7. Nejdřív to bylo utrpení, potom jsem ale nepotřeboval ani budík a šlo to samo 🙂 a půl hodiny denně navíc dá za rok 7 a půl dne navíc 🙂

  3. Když vstaneš ve 4:30, stihneš se v klidu (!) protáhnout, osprchovat, pořádně se nasnídat, popřemýšlet… Kterákoli jedna z těchto činností udělá velký rozdíl.

    A taky je dobré plánovat budíček s ohledem na délku spánkových cyklů, vzbudit se uprostřed theta fáze není nejlepší start do nového dne.

  4. pokud vstáváte v 5? jak dlouho spíte? ano dá se spát 4 hodiny, den, dva.. než odpadnu v poledne po obědě, nebo se nedokážu soustředit a usínám při jakékoliv stereotypnější činnosti. Chápu, o tomhle článek nebyl, jen jsem chtěl naznačit, že všechno má svou druhou stránku a pokud někdo bude spát málo jeho tělu to nepřispěje. Vrcholový sportovci odpočívají a spí, aby se tělo mohlo regenerovat. V každém fitku vám doporučí zdravě jíst, nepít alkohol a spát. Víc by mě zajímalo, jak se ráno motivovat, když vím, že mám ještě půlhodiny čas spát.. možná až pojedu celý den na 100% a využiji každou minutu, budu to potřebovat tohle řešení a vstanu..

  5. jenze kdyz v 8 prijedu ze skoly, kam vstavam v pet, tak uz vecer nestihnu udelat veci ktere bych mel, protoze budu muset jit spat nejpozdejc o pul devate vecer, abych spal aspon 8 hodin 🙂

  6. Podle me je tenhle clanek nesmysl, manazeri vstavaji brzy,aby byli brzy v praci, protoze tam musi byt.
    Kdyz nekdo chodi, jako treba ja, spat ve 3 rano, tak se neda vstat v 6, den mam stejne dlouhy jako ostatni, vtanu sice ve 12,ale jdu spat az prave treba ve tri.
    Kdyz jsem pred lety chodil do skoly, jedine co jsem nenavidel,bylo prave vstavani, rano se nemuzete ani poradne najist,protoze mate stazeny zaludek na cviceni ani nepomyslite a unaveny mozek take dobre nefunguje. Vstavat se ma az kdyz je svetlo,coz v zime v 6 rano neni…

  7. Děkujeme za všechny podněty a komentáře pod článkem, emailem i na Facebooku! Samozřejmě tyto důvody nemohou platit pro 100% populace a je na každém, zda se mu líbí či nikoliv – neberte je proto prosím dogmaticky, ale pouze jako jednu z možných cest. Stejně jako neexistuje zaručený recept na šťastný život nebo jednoznačná odpověď na smysl života, neexistuje ani návod na úspěch. A teď konkrétně: 1. z mé osobní zkušenosti, mezi úspěšnými, kteří nemusí být v práci brzy nebo nemusí být nikde brzy, přesto mnoho z nich vstává v ranních hodinách, 2. vstávání je vhodné načasovat do správných cyklů, kterými během dne tělo prochází (o tom možná v některém z příštích článků), 3. vytvoření si návyku pro brzké vstávání je individuální, většinou 20-30 dní, 4. s dobrou ranní motivací a pocitem vděčnosti za nové ráno budete snídat s chutí a nadšeně využívat čistou mysl k novým řešením a nápadům, 5. Marcus Aurelius si údajně vypěstoval návyk, kdy mu stačily pouze 4 hodiny spánku (i když je to těžko představitelné)… 🙂 Na závěr snad jen, že využití času během dne je pro každého specifické, přesto lze vycházet z obecných poznatků. Jak jsem ale napsal v úvodu, obecné poznatky nelze zobecnit na každého jedince. Proto jsme jedinci a proto si každý musí připravit svou vlastní individuální ranní rutinu a čas budíčku. Hodně štěstí a mnoho úspěchů! Tomáš, Dreamlife.cz

  8. Chtěl bych pochválit autora tohoto článku za velice zajímavý článek a zároveň bych chtěl reagovat na negativní ohlasy. Pokud chodíte denně s nechutí do práce a jste stále uvězněni v tzv. krysím závodě, nenajdete v tomto článku to, co by Vám chtěl autor dát. Pokud jste naopak páni svého času, může Vám tento článek opravdu pomoci. Například mě tento článek ovlivnil natolik, že si nastavím budík a ráno budu studovat literaturu na kterou si přes nejsem schopný udělat čas. Takže ještě jednou děkuji a Všem přeji úspěšný den.

  9. Ja nastesti patrim mezi lidi, kteri jsou panem sveho casu, poitou je, ze muj velky cil, bylo prave nevstavat rano na budika, ale az se mi otevrou oci a znam nespocet lidi, kteri meli nebo stale maji cil podobny. Kazdopadne jestli skutecne uspesni lide z nejakeho duvodu vstavaji brzy, tak at vstavaji. Ja se napriklad takhle mucit uz nedokazu a ani nehodlam zacinat. Prijde mi, ze nejlepsi spanek je mezi osmou a jedenactou 🙂
    Preji hodne uspechu vam vsem….

  10. Clanek musim pochvalit,ale urcite to neni universalni navod pro vsechny.Tezko budete vstavat v 6 hod,kdyz jste denodenne v praci do 22hod,chodite spat o pulnoci a mate treba 15km v nohach a mnozstvi stresujicich situaci za sebou.To jsem rad kdyz si muzu trochu pospat a treba i do 9hod.Ale jinak plne souhlasim,ze ranni ptace…(omluvte chybejici hacky&carky,pisu ze zahranici)Preju vsem mnoho pevne vule pri prekonani ranniho odporu ke vstavani:-)

  11. Můžeme být rádi, že se někdo překonal a zprostředkoval lidem, kteří neovládají angličtinu tento článek…

  12. to máš sice pravdu, přesto mě to překvapuje. myslel jsem, že na dreamlife jsou autorské články, které jinde nenajdu. i proto jej čtu, různých kopií, přetisků a překladů je všude jinde dost…

  13. Myslím že většina článků na DreamLife jsou autorské články, ale jsem rád, že občas zprostředkuje i článek, který již vyšel třeba v angličtině, jak píše Zdeněk. Nevidím nic špatného na tom, přeložit i jiný článek, pokud je dobrý.

  14. Článek se mi moc líbí. Patřím k lidem, kteří jsou sami sobě šéfem, a rád si přispím déle. Když ale vstanu třeba v 8, tak se nemůžu zbavit pocitu, že jsem za den udělal méně práce, i když pracuji déle. Tento článek mi to potvrdil a proto jsem se rozhodl, že raději budu chodit dříve spát abych mohl i dříve vstávat.

  15. já taky nevidím důvod proč nepřeložit něco dobrého, pokud se uvede původní autor. Jinak je to chlubení se cizím peřím, sprostá krádež, říkejte si tomu jak chcete, ale dělá to ze čtenářů idioty.

  16. Ano, velká část článku pochází z anglického zdroje, nicméně na internetu těchto článků naleznete ve shodném znění více a v obdobném znění ještě mnohem více. A vzhledem k nevýrazným rysům těchto článků, je dopátrání se původního a originálního článku téměř nemožné. I proto nebyl zdroj uveden, věřím, že je toto pochopitelné. Nicméně na Dreamlife.cz je opravdu ryzí většina článků autorských, částečně nebo významně přejímání článků se děje pouze u velmi zajímavých témat a původní zdroje jsou uváděny (např. žebříčky Forbes atd.). S pozdravem Tomáš Novotný, Dreamlife.cz

  17. Kdyby jste nebyl ignorant ,který na anglických webech hledá jen shodu článků s dreamlife.cz a články z anglických webů si opravdu četl, tak to ,že je zde většina článku přeložených z anglického zdroje by jste věděl již dávno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here