Jak se zbavit závislosti?

0
2987

Závislost může být různého druhu. Třeba i takového, o kterém byste ani netušili. Všechno nabírá na intenzitě… Více drog, více alkoholu, více videoher, více milostných afér, víc nakupování, více sledování televize atd. Vidíte se v tom?

závislost, pití

Víc a víc a  závislost je na světě

V kasinu si musíte zasoutěžit už o třicet tisíc, a ne o pět tisíc, jelikož by se nedostavil požadovaný pocit vzrušení. Na nákupu v obchodním domě již musíte vyplenit dvě kreditní karty místo jedné, abyste pocítili nákupní horečku. A co se stane, když narkomani nemohou dostat více? Jsou mnohem frustrovanější, naštvanější, zahořklejší a možná zkusí další možnosti úniku – pití alkoholu, hraní počítačových her, nadměrné sledování filmů. Nakonec není ničeho dost.

Centra slasti jsou překalibrována na tak vysokou příčku, že když z venkovního světa nepřijde další změna, vypadá to, že závislák nedokáže najít radost v těch nejjednodušších věcech. Ke stejnému efektu potřebuje silnější dávku, o něco větší podnět.

Proč?

Všechno to má zažehnat pocit, kým doopravdy jsme. Nějací se snažíme být před okolím a někým jsme doopravdy.

Co děláte, když se nikdo nedívá?

Zachovali byste se přesně takhle, kdyby vás při tom sledovala třeba vaše máma?

Důvodem, proč lidé potřebují stále více všeho, je, že chemická horečka, která z těchto činností plyne, aktivuje receptory na vnější straně jejich buněk, které zaktivují tyto buňky. Ale pokud jsou tyto receptory neustále stimulovány, znecitliví.

Abychom se zbavili deprese, úzkosti, smutku, s kterým se neustále potýkáme, sílí naše závislosti. Uvědomovali jste si to někdy? Většina populace tyto věci prostě dělá neustále dokola, protože neví, jak se změnit. Ale změna je možná, musí jít ovšem zevnitř. Používání vnějšího světa ke změně vnitřní věci pouze zhoršuje.

Změna musí jít zevnitř

Představme si, že náš společný cíl je být úspěšný a vlastnit stále více věcí. Pokud to děláme, posilujeme to, kým jsme, aniž bychom si uvědomovali, jak se opravdu ve skutečnosti cítíme. Posilujeme své ego hromaděním materiálních objektů, abychom si připomínali kým jsme.

Neučiní nás šťastnými svět tam venku. Spoléhání se na dobrý pocit z tak intenzivně stimulujících věcí nás jen vzdaluje od opravdové radosti. Navíc je poněkud depresivní, když pomyslíte, že radost a štěstí můžete zažívat pouze v návaznosti na okolnostech, na které nemáte vy sami žádný vliv.

Díky určitým situacím se naše tělo naučilo emocemi reagovat a za celý náš život se tyto reakce řekněme zautomatizovaly. Pokud se chceme opravdu změnit, je potřeba vědomě se nad svými emocemi (jak reagujeme) zamyslet a uvědomit si to. Dr. Joe Dispenza, který má titul v oblasti neurovědy a získal doktorát v oboru chiropraxe, doporučuje, abyste vyzkoušeli například i meditaci. Nejspíš to nebude snadný úkol, ale ani náš mozek není jednoduchý. Ovšem jedno je jisté: Když budete opravdu chtít se změnit, určitě to dokážete!

Helena Náprstková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here