Martina Sáblíková: Další splněný sen

0
1510

V první řadě je nutné zbavit se zažité představy rychlobruslaře, ať už muže nebo ženy, s mohutnými silnými stehny, jejichž obvod se přibližuje hrudníku kdejakého muže. Stejně jako Usain Bolt dokazuje, že 193 centimetrů výšky nemusí být ani sprinterovi vůbec ke škodě, i Martina s váhou pouze 53 kilogramů naděluje soupeřkám bez váhání i několikavteřinové penále. Naposledy jsme toho mohli být svědky před několika dny na 21. zimních olympijských hrách, kde dokázala ve fantastickém závodě na 3000 metrů získat zlatou medaili. Vítězství tak dosáhla dívka ze země, kde neexistuje jediný rychlobruslařský stadion, a to je v době naprosté profesionalizace sportu skutečná světová rarita.

Přes všechny předchozí špičkové výkony, které od roku 2006 podává (několikanásobná světová rekordmanka, mistryně Světa i Evropy atd.), doma stále trénuje venku na zamrzlém rybníce nebo v pokoji na prkně. Kolik lidí by to v takové situaci vzdalo s tím, že se „skutečnými profesionály“ přece nelze soupeřit. Martina měla naštěstí dostatečné množství odvahy a vytrvalosti a dnes může celému světu hrdě předvést své schopnosti. Právě se účastní již svých druhých olympijských her, a to vše v pouhých 22 letech.

Martina Sáblíková se narodila v květnu roku 1987 a pochází z Nového Města na Moravě, kde studovala sportovní gymnázium. Její zálibou jsou jazyky, biologie a přirozeně sport. Pod vedením trenéra Petra Nováka je od 14 let členkou české rychlobruslařské reprezentace a postupně se vypracovala až na elitní světovou závodnici. Ze sportu to však není všechno. Jako letní alternativu využívá in-line brusle a pravidelně se účastní i cyklistických závodů. Celý rok se udržuje v perfektní kondici a možná právě proto pak dokáže na ledové ploše každým kolem zrychlovat tempo, čímž se jí žádná ze současných soupeřek nemůže vyrovnat.

Přestože dovedla české rychlobruslení na jeho historický vrchol, nechce Martina rozhodně ustrnout na místě. Má mnoho dalších snů a cílů, které zatím čekají na dosažení. Pokud však zamýšlí postupovat stejnými kroky jako doteď, bude za pár let opravdu těžké další mety vymyslet. Za několik dní výstřelem odstartuje v kanadském Vancouveru závod na 5000 m a všichni tak budeme moci znovu přát štěstí naší sympatické bruslařce. Již nyní však jistě můžeme Martině Sáblíkové vyjádřit své díky a uznání společně se srdečným přáním úspěchů nejen ve sportu, ale na celé životní cestě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here