Střední Čechy jsou plné krásných míst, jež si zamilujete vy i děti. Nevíte, kam vyrazit? V článku vám poradíme ty nejhezčí a nejzajímavější výlety. Čtěte dál.
Protože je kraj opravdu rozlehlý, udělejte si několikadenní výlet. Nemusíte nikam spěchat a odpočinete si. Pronájem chaty a chalupy ve Středočeském kraji vám umožní pohodlně a bez potíží cestovat.
Kutná Hora
Kutnohorsko láká každý rok vodáky, cyklisty a turisty. Nachází se zde skvělé sportovní příležitosti. Nádhernou podívanou je vodní nádrž Vrchlice. Najdete tu i přírodní stezku a pěkné vodopády. Ve středověku se tu těžilo stříbro. Historii těžby zpracovalo místní muzeum stříbra. Pokud milujete architekturu, navštivte katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele.
Beroun
Okolo Berounky najdete moc hezká výletní místa. Známou zastávkou pro mnohé je vápencový Lom Velká Amerika. V minulosti se zde točil Limonádový Joe. Pro milovníky historie je nutnost zajet do Tetína, což je od paleolitu nesmírně důležitý nositel raně dějinných a pravěkých kultur. Velký význam mělo město Beroun i na počátku křesťanství, po nástupu Přemyslovců a při budování českého státu. Pokud vás baví hrady, prozkoumejte Karlštejn a Křivoklát.
Mladá Boleslav
Město, nazvané podle knížete Boleslava II. zvaného Mladý, bylo v 16. století velmi významné, protože si ho vybrala jednota bratrská jako své centrum dění. O století později se Mladá Boleslav zapsala mezi královská města. Největší zajímavostí je továrna Slavia, která prvně sloužila jako továrna na kola a motocykly. V roce 1925 jí koupil podnik Škoda.
Pokud vás zajímají expozice, udělejte si čas na Muzeum Mladoboleslavska. Dělí se na 4 pracoviště – Muzeum Podbezdězí, Mladoboleslavský hrad, Letecké muzeum Metoděje Vlacha a Muzeum Benátecká. Pěknou podívanou je také Městský palác Templ. Pověsti praví, že ho využíval řád Templářů. K dispozici je multimediální expozice a interaktivní dětské archeologické hřiště.
Benešov
K zabydlení Benešova se přičinili Přemyslovci, kteří chtěli kolonizovat neobydlená místa na jihu od Prahy. Dnes tu bydlí přibližně 17 tisíc lidí. Klášter po vypálení v roce 1420 Janem Žižkou vydržel, což využil Jiří z Poděbrad k smiřujícímu sněm. Při pobytu v Benešově zajděte na zámek Konopiště, rozhlednu Špulka nebo do Muzea umění a designu.