3 nejvlivnější ženy naší historie

0
4462

Byly odvážné, silné a někdy trochu drzé. Jaké ženy nepolevily ve své snaze, práci a nadšení? Dnešní článek jsme věnovali 3 hrdinkám naší historie – Frida Kahlo, Matka Tereza nebo Oriana Fallaci. Mrkněte se na to, čím se proslavily a proč se jimi inspirovat.

Frida Kahlo – krásná a silná žena pro umění a obdiv

Vášnivá malířka, politická aktivistka a tak trochu drzá žena. Takhle si lze představit slavnou španělskou umělkyni, která se zasadila o podporu sebevědomí žen.

Ve svém životě se potýkala s mnoha překážkami, a tou zásadní byla nehoda, při které si poranila nohu a páteř. Byla upoutaná na lůžko a výhledy na budoucnost vypadaly bídně. I přes tuto skutečnost se jí podařilo dělat to, co milovala. Během léčby začala malovat autoportréty. Díla, která měla obrovskou hloubku a motiv boje proti nezdaru a bolesti.

Frida Kahlo byla velmi silnou ženou nejen proto, že se dokázala vymanit z následků nehody. V době patriarchátu se odmítala schovávat doma a být oddanou a poslušnou ženou, která vždy souhlasí s mužem.

Frida se vůbec nebála prosadit a vyjádřit svůj názor, který ztvárnila v životních dílech, do kterých přenesla poselství všem ženám – nebojte se dělat to, co milujete a bojujte za svůj názor.

Malířka měla přitom velmi často na talíři svoji roli, a to pozici manželky slavného muže. Její umění však paradoxně poutalo pozornost na manžela Diega Riveru. Stejně se jí ale podařilo prosadit své nadání a stala se výraznou malířkou své doby.

Kahlo v malbě vyjadřovala snahu o nalezení sebe sama, což k této myšlence navádělo i ostatní ženy. Frida se stala důležitou osobou a propagátorkou feminismu, a to v době, kdy svět patřil mužům. Tehdy tvořila odvážné obrazy, ve kterých byla vždy nějaká kontroverze.

A co bychom si měli odnést z života této ženy? Když prožíváte těžké chvíle, neztrácejte hlavu a dejte do napravování mnohem více energie, než byste běžně vkládali. A jedna myšlenka pro ženy v domácnosti – i tady je spousta prostoru pro tvorbu a seberealizaci.

Matka Tereza – anděl chudých a potřebných

Pro mnoho z nás je známá jako humanitární ikona. Věděli jste však další detaily a  odkud pochází? Svatá Matka Tereza má albánský původ a založila řád Misionářek lásky. Za svou činnost získala nespočet ocenění – Nobelova cena míru v roce 1979, britský Řád Za zásluhy 1983 nebo indické vyznamenání Bharat Ratna.

Byla Matkou chudých, jejich andělem a pomocnicí. Dokázala však jednat i s nejvýše postavenými světovými osobami. Nedělala rozdíly a mezi její oblíbené motto patřilo: „My sami cítíme, že to, co děláme, je jako kapka vody v oceánu, ale i oceán by byl menší, kdyby tu kapku postrádal“. Matka Tereza byla tou největší kapkou naděje mnoha lidí, ale také jednou z nejkontroverznějších světic historie. Milosrdná žena dokázala být totiž i dost neústupná, dogmatická a odsuzovala rozvody a potraty.

Proč bychom se jí však měli inspirovat? Pro svoji práci a pomoc ostatním se plně oddala práci. Věřila, že i malá pomoc je důležitá. Svůj život věnovala těm nejchudším lidem, a právě proto ji dodnes lidé obdivují. Stála u otevření kliniky pro nemocné s leprou, nemocnice v Indii nebo útulku pro bezdomovce ve Vatikánu.

Oriana Fallaci – Italka tělem i duší, s citem pro detail

Oriana Fallaci se narodila ve Florencii a na svou rodnou zemi nedala dopustit do konce života. Vystudovala žurnalistiku a začala v redakci, což jí později přestalo naplňovat a rozhodla se stát válečnou korespondentkou.

Nejlépe její postřehy, myšlenky a zásady poznáte při čtení knihy Hněv a hrdost, kde popisuje lásku ke své vlasti, její historii, architektuře a tradicím. Svěřuje čtenářům zkušenosti z válečných front v Íránu, Kuvajtu nebo v Saúdské Arábii.

Fallaci měla cit pro detail a uměla jednat s každým jako rovná s rovným. Mezi její největší úspěchy patří například rozhovor s šíitským vůdcem Íránu – ajotalláha Chomejní, ke kterému se dostala jako jediná novinářka. Během cesty a rozhovoru se však musela přizpůsobit tamějším zvykům, ale pozor na jazyk si stejně moc nedávala. Vždy se zeptala na to, co ji připadalo důležité.

Tak jako se ona dokázala přizpůsobit cizím zvyklostem, vyžadovala, aby se cizinci uzpůsobili tradicím její vlasti. Vždy vystupovala velmi odvážně, šla si za tím, co si umanula a nerozpakovala se pokládat ostré dotazy i takovému al-Kaddáfímu. Mezi příjemnější rozhovory patří dialog s Dalajlámou nebo Federicem Fellinim. Její knihy si můžete přečíst v nejrůznějších jazycích a poznáte je podle výrazného a osobitého stylu.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here