J.J. Abrams: Nová ikona hollywoodské zábavy

0
1684
Je docela možné, že jste o něm doposud neslyšeli. Není to však žádná tragédie, za režiséry, scénáristy a producenty obvykle mluví jejich filmy, popřípadě televizní pořady, a s těmi jste se v případě J.J Abramse s velkou pravděpodobností již setkali. Ať už se totiž na něčem podílel scénáristicky, produkčně, nebo na vše dohlížel z režisérské židle, téměř vždy se výsledek setkal se značným diváckým úspěchem. Aby také ne, když jej hollywoodské klima obklopovalo prakticky od dětství.

Jeffrey Jacob Abrams se narodil 27.června 1966 v New Yorku do rodiny televizního producenta Geralda Abramse. Vyrůstal však v Los Angeles, kam se rodina posléze přestěhovala. Když ho otec v osmi letech poprvé vzal na prohlídku studií společnosti Universal Studios, okamžitě v něm propukla filmová vášeň. Ještě téhož večera začal otce přemlouvat, aby mu zapůjčil jeho videokameru, kterou by mohl natáčet své vlastní filmy. Ten nakonec svolil a bezpochyby tak odstartoval Abramsovu cestu na výsluní.

Během následujících let Abrams natočil celou řadu amatérských filmů, s kterými vymetal nejrůznější studentské filmové festivaly, přičemž občas se mu poštěstilo získat nějaké to ocenění. Jeho cíle však sahaly mnohem výše, neúnavně vymýšlel náměty a psal nové scénáře. Ty pak nabízel různým produkčním společnostem a byl by v tom čert, kdyby si ho někdo nevšiml.

Naštěstí si ho všimli – podle scénáře, na kterém spolupracoval se svým kamarádem ze školy, byl v roce 1990 natočen první, zatím téměř bezvýznamný film. Pak již ale následovaly jeho vlastní scénáře a filmy Regarding Henry (Myslete na Harryho), kde si hlavní roli zahrál Harrison Ford, a Forever Young (Navždy mladý) s Melem Gibsonem. Tyto nízkonákladové záležitosti se staly Abramsovým odrazovým můstkem. Scénáristicky se pak mohl podílet na katastrofickém filmu Armageddon s Brucem Willisem, který se stal jedním z největších komerčních hitů roku 1998.

Díky tomuto úspěchu měl při dalších projektech volnější ruce, a tak mohl zahájit svou invazi na televizní obrazovky. Po celkem úspěšném seriálu Felicity, se nímž mu pomáhal jeho dlouholetý kamarád Matt Reeves, přisel akční nářez Alias. Napínavý příběh dvojité agentky odstartoval kariéru do té doby nepříliš známé Jennifer Garner a na obrazovce se udržel dlouhých pět let. Abrams si na něm vyzkoušel všechny svoje triky a neustálé šokování v podobě nečekaných zvratů, které pak dovedl k dokonalosti v dalším projektu, a to v seriálu Lost (Ztraceni). Příběh, sledující osudy trosečníků uvězněných na záhadami obestřeném ostrově, zaznamenal fenomenální divácký úspěch, získal řadu televizních cen a Abramse korunoval králem seriálů.

Své zkušenosti ze špionážního prostředí nadaný scénarista dále zužitkoval ještě ve filmu Mission: Impossible 3, který se zároveň stal i jeho režisérským debutem. Film exceloval u diváků i kritiků a celosvětově v kinech vydělal více než 400 miliónů dolarů. Abrams tak dokázal, že mu filmové plátno není vůbec cizí a potvrdil to i dalším kasovním trháku Cloverfiel (Monstrum) z počátku roku 2008, na němž se podílel jako producent. V současné připravuje napjatě očekávané filmové vzkříšení sci-fi legendy Star Trek, která je plánovaná na rok 2009.

„Ve vyprávění příběhů jsou věci, o kterých si diváci myslí, že jsou důležité, a pak jsou tam věci, které jsou doopravdy důležité,“ poodhaluje J.J Abrams zlomek ze svého receptu na úspěšné seriály. Pokud se chcete dozvědět více, nezbývá vám, než pozorně sledovat jeho televizní počiny. Tím posledním je mysteriózní seriál Fringe, který měl nedávno svou premiéru v USA. Uvidíme, zda se tohoto seriálu, který opět začíná na palubě dopravního letadla, dočkáme i na českých obrazovkách.

Na tvorbu J.J. Abramse má nepochybně vliv i stabilní rodinné zázemí, jenž mu poskytuje manželka Katie McGrath, kterou si vzal v roce 1996, a jejich tři děti. Už dnes je J.J. Abrams jedním z nejznámějších hollywoodských tvůrců a bude tak nepochybně zajímavé sledovat, čím novým dokáže své fanoušky překvapit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here